۲۹ نفر در همدان موفق به اهدای پلاسما شدند

همدان- ایرنا- مسوول واحد جذب اداره‌کل انتقال خون همدان اظهار داشت: ۲۹ بهبود یافته از ویروس کرونا در این استان تاکنون نسبت به اهدای پلاسما اقدام کردند.

فاطمه یادگاری روز شنبه در گفت گو با خبرنگار ایرنا بیان کرد: به دنبال بهبود شماری از بیماران مبتلا به کرونا، پویشی با عنوان «شکرانه سلامت» با هدف دریافت پلاسمای این افراد در همدان آغاز شد.

وی اضافه کرد: لیست افراد بهبود یافته از کرونا توسط دانشگاه علوم پزشکی در اختیار مرکز انتقال خون قرار گرفت و کارشناسان این اداره کل در تماس با این افراد نسبت به فراخوان آنهایی که یک ماه از بهبودی آنها گذشته بود، اقدام کردند.

 مسوول واحد جذب اداره‌کل انتقال خون همدان بیان کرد: اهدا کننده پلاسما باید دارای شرایطی نظیر سن بین ۱۸ تا ۵۵ سال، وزن بالای ۷۰ کیلوگرم و نداشتن سابقه بیماری خاص از جمله بیماری قلبی و پیوند باشد.

یادگاری ادامه داد: با توجه به اینکه این شرایط در بانوان بسیار سختگیرانه است نظیر نداشتن سابقه بارداری و سقط جنین، وزن بالای ۷۵ کیلوگرم و نداشتن بیماری خاص، تاکنون موردی از اهدای پلاسما توسط بانوان در همدان صورت نگرفته است.

وی ادامه داد: برخی از بهبود یافتگان از کرونا که متقاضی اهدای پلاسما بودند به علت وجود شرایطی نظیر نداشتن رگ مناسب، داشتن استرس بالا، داشتن بیماری و وزن پایین موفق به اهدای پلاسما نشدند.

 مسوول واحد جذب اداره‌کل انتقال خون همدان اظهار داشت: اهدای پلاسما ۴۰ دقیقه تا یکساعت به طول می انجامد اما به علت نیاز به دریافت آزمایش هایی نظیر «سی.بی.سی» برای بررسی کم خونی و میزان پلاکت خون و تست «آنتی بادی» داوطلب اهدای پلاسما، این فرایند به یک و نیم ساعت هم می رسد.

۳۴ هزار و ۲۷۶ نفر در استان همدان سال گذشته نسبت به اهدای خون اقدام کردند که ۸۱۳ نفر از این تعداد بانوان بودند.

سیما سادات لاری سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اعلام کرد: تاکنون ( ۲۳ خرداد) ۱۸۲ هزار و ۵۴۵ نفر در کشور به طور قطعی به ویروس کرونا مبتلا شده و با فوت ۷۵ نفر در ۲۴ ساعت گذشته، جان باختگان کرونا در کشور به هشت هزار و ۶۵۹ نفر رسید.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 6 =