ارائه گزارش صندوق نوآوری و شکوفایی در ستاد راهبری نقشه جامع علمی

تهران- ایرنا- گزارش صندوق نوآوری و شکوفایی در ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور با حضور دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی ارایه و بررسی شد.

به گزارش روز پنجشنبه مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی، دستور اول این جلسه ارائه گزارش عملکرد صندوق نوآوری و شکوفایی بود که دکتر علی وحدت رئیس این صندوق به ارائه این گزارش پرداخت.

حجت الاسلام «سید سعیدرضا عاملی»، دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در مورد توزیع عادلانه تسهیلات صندوق نوآوری اشاره کرد و گفت: مدلی باید طراحی شود که شهرهای دور از مرکز، از حمایت قوی‌تری برخوردار شوند و حتماً برای سرمایه‌گذاری فناوری‌های نو و حمایت از آن طراحی لازم انجام شود.

عاملی در این جلسه با اشاره به گزارش ارائه شده توسط صندوق نوآوری و شکوفایی گفت: خوشبختانه این گزارش نشان می‌دهد سیر تحولی که رهبر معظم انقلاب به آن تأکید دارند در این صندوق صورت گرفته است.

رئیس ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور با اشاره به تفکیک انجام شده بین نهاد سیاست‌گذار و نهاد مجری در گزارش صندوق نوآوری ادامه داد: معمولاً دستگاهی که اجراکننده است باید پیشنهاد سیاست را نیز ارائه دهد.

وی بر ضرورت ارائه پیشنهاد توسط صندوق نوآوری به ستاد نقشه جامع علمی کشور در این زمینه تأکید کرد و گفت: در واقع ذی‌نفع به نوعی سیاستگذار است منتهی باید فرآیند تصویب سیاست مسیر قانونی خود را طی ‌کند.

عاملی تصریح کرد: ما نیازمند برنامه ریزی نظام‌مند و البته هوشمند هستیم. بدیهی است هوش مصنوعی توان سیستمی دارد.

فعالیت پنج هزار و ۶۲ شرکت دانش‌بنیان

رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی گفت: فعالیت این صندوق به عنوان یک سرویس دهنده مالی است و امور سیاستگذاری در حیطه اختیارات آن نیست.

وی با بیان این مطلب که گاهی از صندوق مطالبه می‌شد که صرفاً حمایت مالی نداشته باشد و رویکرد مشاوره‌ای نیز داشته باشد، گفت: همکاری‌هایی با پارک‌ های علم و فناوری، وزرات علوم، وزارت بهداشت، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و... داشتیم.

وحدت در مورد ساختار صندوق نوآوری و شکوفایی گفت: در سال ۹۱ اساسنامه این صندوق توسط شورای نگهبان تأیید شده و زیر نظر رئیس شورای عالی علوم تحقیقات و فناوری (رئیس جمهوری)، فعالیت می‌کند.

وی با اشاره به مأموریت‌های صندوق نوآوری گفت: کمک به تحقق و توسعه اقتصاد دانش‌بنیان، تکمیل زنجیره ایده تا بازار، تجاری‌سازی نوآوری‌ها، دستاوردهای پژوهشی و اختراعات، کاربردی کردن دانش از طریق ارائه کمک‌ها و خدمات مالی و پشتیبانی به شرکت‌ها و مؤسسات دانش‌بنیان از جمله این مأموریت‌هاست.

وحدت با اشاره به شرکت‌های دانش بنیان و اکوسیستم نوآوری گفت: از سال ۱۳۹۲ فعالیت صندوق نوآوری با ۵۵ شرکت دانش بنیان آغاز شد.

وحدت در مورد توزیع استانی شرکت‌های دانش‌بنیان اظهار داشت: به ترتیب استان تهران، اصفهان، خراسان رضوی، البرز و یزد دارای بیشترین شرکت دانش بنیان هستند.

وی با تأکید بر اینکه در حال حاضر پنج هزار و ۶۲ شرکت دانش بنیان فعال هستند، ادامه داد: عمده فعالیت این شرکت‌ها در حوزه‌های فناوری اطلاعات، ماشین‌آلات و تجهیزات پیشرفته، سخت افزارهای برنامه الکترونیک و مواد پیشرفته شیمیایی و... است.

رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی درمورد رویکردهای صندوق نوآوری گفت: پرهیز از تصدی‌گری، پرهیز از تمرکزگرایی، ارائه خدمات نوین متناسب با نیاز زیست بوم، توسعه کمی و کیفی ارائه خدمات، تقویت توان مدیریت کسب و کار شرکت‌ها و... به منظور نقش‌آفرینی پویا در زیست‌بوم نوآوری از جمله رویکردهای صندوق نوآوری است.

وحدت در مورد نحوه پرداخت تسهیلات با بیان این مطلب که در چارچوب تفاهم با ۱۵ بانک همکار، ۶ نوع خدمت تسهیلاتی به شرکت‌های دانش‌بنیان اعطا می‌شود، گفت: عملکرد یک سال و نیم اخیر ۳.۸ برابر کل عملکرد گذشته صندوق است.

وی با تأکید بر اینکه با اهرمی‌سازی منابع، ظرفیت اعطای تسهیلات تا سه برابر منابع صندوق افزایش یافته است، گفت: با پرداخت تسهیلات به ۲۲ صندوق پژوهش و فناوری، زمینه فعالیت گسترده این صندوق‌ها در سراسر کشور فراهم شده است.

وحدت از پرداخت دو هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان تسهیلات به شرکت‌های دانش بنیان در سال ۱۳۹۸ خبر داد و تصریح کرد: امسال نیز با وجود شرایط کرونا تاکنون ۵۰۹ میلیارد تومان تسهیلات به شرکت‌های دانش بنیان پرداخت شده است.

رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی ادامه داد: تسهیلات اعطا شده به شرکت‌های دانش بنیان در سال ۱۳۹۸ همگی به مرحله بازپرداخت رسیده که نشان‌دهنده انضباط مالی این شرکت‌هاست.

وحدت در مورد ارائه ضمانت‌ها توسط این صندوق گفت: ضمانت‌نامه‌های صادر شده در سال ۹۸ منجر به تسهیل انعقاد ۶ هزار و ۳۳۵ میلیارد تومان قرارداد فروش محصولات دانش‌بنیان بین دستگاه‌های اجرایی و شرکت‌های دانش‌بنیان شده است و صدور ضمانت‌نامه از طریق شبکه بانکی و مورد پذیرش کلیه کارفرمایان، با ایجاد شرایط ترجیحی برای شرکت‌ها انجام شده است.

وی با تاکید بر استراتژی صندوق نوآوری و شکوفایی در حمایت از فناوری‌های رو به آینده گفت: مبنای اولویت نقشه جامع علمی کشور که موضوعاتی چون هوا فضا، نانو و فناوری اطلاعات و... بود را به عنوان اولویت الف قرار داده‌ایم و بسیاری از طرح‌های حمایت شده نیز در این حوزه‌ها بوده‌اند.

رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی با بیان این مطلب که مدل هم‌سرمایه‌گذاری در سرمایه‌گذاری صندوق نوآوری شکوفایی استفاده می‌شود، گفت: با صندوق‌های سرمایه‌گذاری جسورانه، صندوق‌های سرمایه‌گذاری خصوصی برای تأمین مالی‌های بزرگ با کمک به انتشار اوراق صکوک نوآوری همکاری‌های لازم انجام شده است.

وحدت ادامه داد: در این روش، سرمایه‌گذاری مستقیم عملاً متوقف شده است و هم‌سرمایه‌گذاری با کمک صندوق‌های پژوهشی انجام می‌شود.

وی با اشاره به اینکه توانمندسازی شرکت‌ها به عنوان یکی دیگر از خدمات صندوق نوآوری است، گفت: در این راستا از طریق کمک هزینه تحقیق و توسعه (گرنت)، آموزش و مشاوره، اخذ استانداردها، تأییدیه‌ها و مجوزهای تخصصی و صادراتی، عارضه‌یابی، حضور در نمایشگاه‌های داخلی و... کمک‌های بلاعوضی به شرکت‌های دانش‌بنیان انجام می‌شود.

اعطای تسهیلات به شرکت‌های آسیب‌دیده از شیوع ویروس کرونا

رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی با اشاره به اینکه ۱۵ رویداد در سال ۱۳۹۸ برگزار شده است، گفت: ۱۰۵ صنعت و سازمان بزرگ و ۱۱۵۰ شرکت دانش بنیان در این ۱۵ رویداد حضور داشتند.

وی با تأکید بر اینکه همیشه از شرکت‌های تازه تأسیس استقبال و جلساتی را با آنها برگزار کرده‌ایم، گفت: همچنین در همکاری با دانشگاه‌های کشور، با پارک‌های علم و فناوری تفاهم‌نامه هاب توانمندسازی منعقد کردیم.

رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی در مورد همکاری با هسته‌های پژوهشی دانشگاهی گفت: با اعطای گرنت تا سقف ۳۰۰ میلیون تومان در همکاری تحقیقاتی با شرکت‌های دانش‌بنیان خدمات ارائه شده است.

وحدت اعطای تسهیلات به شرکت‌های آسیب‌دیده و تأمین مالی شرکت‌های تولیدکننده محصولات مرتبط اعم از تولید ماسک، کیت تشخیص، ماشین بیهوشی و... را از اهم اقدامات صندوق نوآوری و شکوفایی در مقابله با شیوع ویروس کرونا بیان کرد و گفت: بعد از انجام بررسی‌ها به درخواست تسهیلات بیش از ۸۰ درصد شرکت‌های متقاضی پاسخ داده شد.

طیبی: ضرورت تضمین بازار برای محصولات دانش‌بنیان

حمیدرضا طیبی رئیس جهاد دانشگاهی با اشاره به اینکه در اکوسیستم تبدیل علم به ثروت یکی از نهادهای ضروری، نهاد تضمین مالی است؛ گفت: ضرورت دارد آزمایشگاه‌­های مرجع کیفیت و تضمین محصولات را به منظور اینکه خریدار بهانه ‌ای برای خرید محصول خارجی نداشته باشند، بررسی کنند.

وی بر ضرورت تضمین بازار برای محصولات دانش‌بنیان تأکید کرد و گفت: سازوکاری برای تضمین بازار محقق، نوآور و شرکت­‌های دانش‌بنیان که محصول با کیفیت تولید می‌کنند، فراهم شود.

لزوم برنامه‌ریزی شورای عالی انقلاب فرهنگی برای راهبری صندوق نوآوری

در ادامه جلسه «علی اکبر حقدوست» معاون آموزشی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی طی سخنانی در خصوص راهبری صندوق نوآوری گفت: یکی از آسیب‌های بسیار جدی که کشور به آن دچار شده و در آینده نیز تشدید خواهد شد گرادیان بین شهرهای بزرگ و به خصوص شهر تهران است.

وی با بیان این مطلب که بیش از ۷۰ درصد بودجه پژوهشی کشور در استان تهران هزینه می‌شود، افزود: تقویت این گرادیان در آینده باعث نابسامانی کشور خواهد شد.

معاون آموزشی وزیر بهداشت ادامه داد: این نابسامانی به تدریج باعث می شود که اقتصاد در مناطق کوچک کشور روزبه‌روز کم رمق تر شود.

وی به طرح سؤال‌هایی که "آیا برای اصلاح این قضیه باید راهبری خاصی داشته باشیم؟ آیا اولویت خاصی برای توزیع منابع خودمان داریم؟ در چه فیلدهایی باید سرمایه‌گذاری کنیم؟ آیا ما به صورت هدفمند در حوزه علوم انسانی و سایر علوم کار می‌ کنیم؟ " پرداخت و پیشنهاد داد: شورای عالی انقلاب فرهنگی در راهبری صندوق نوآوری و شکوفایی برنامه ‌ریزی کند.

تأکید مخبر دزفولی بر توزیع متوازن تسهیلات به شرکت‌های دانش‌بنیان

در ادامه دکتر مخبر دزفولی گفت: پیشنهاد می‌دهم برای فعالیت‌های شرکت دانش‌بنیان فراخوان داده شود و بررسی شود قابلیت دریافت گرنت از صندوق را دارند یا خیر؟

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: صندوق نوآوری باید تلاش کند این گرنت ‌ها در اختیار اهل فن قرار گیرد.

مخبر دزفولی بر ضرورت تشخیص موضوعات اولویت دار کشور با همکاری جریان علمی کشور تأکید کرد و پیشنهاد داد: صندوق نوآوری و شکوفایی با وزارتخانه‌های علوم و بهداشت و همچنین دانشگاه‌ های بزرگ کشور ارتباط تنگاتنگی داشته باشد.

مخبر دزفولی: تیم‌های داوری صندوق نوآوری افزایش یابد و همچنین در مسیر ۱۵ اولویت نقشه جامع علمی کشور حرکت کنند و گزارش آن به ستاد نقشه جامع ارائه شود.

وی بر توزیع متوازن تسهیلات تأکید کرد و گفت: راه‌ اندازی شرکت‌ های دانش ‌بنیان در استان ‌های کم برخوردار از این مسیر اتفاق می‌افتد و مناطقی که منابع مالی و امکانات کافی در اختیار ندارند در این صورت می‌ توانند به رقابت با مجموعه ‌های بزرگ تر بپردازند.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی بر لزوم داوری گزارشات به صورت عادلانه تأکید و پیشنهاد کرد: تیم‌های داوری صندوق نوآوری افزایش یابد و همچنین در مسیر ۱۵ اولویت نقشه جامع علمی کشور حرکت کنند و گزارش آن به ستاد نقشه جامع ارائه شود.

نگاه شرکت‌های دانش‌بنیان صرفاً به بازار داخل نباشد

حمیدرضا امیری‌نیا با اشاره به اینکه به اشتباه از سرمایه‌گذرای جسورانه به سرمایه‌گذاری خطرپذیر برداشت می‌شود، گفت: صندوق نوآوری و شکوفایی یک صندوق ملی است که هم‌افزایی با بخش‌های خصوصی و حاکمیتی دارد.

وی با اشاره به اینکه اقتصاد دانش‌بنیان کشور در مقابل اقتصاد کل کشور بسیار ناچیز است، گفت: ضرورت دارد ستاد نقشه جامع علمی کشور و شورای عالی انقلاب فرهنگی زمینه‌ لازم برای همکاری صندوق نوآوری و شکوفایی با بخش خصوصی فراهم کند.

امیری‌نیا بر ضروت صادرات و داشتن خط اعتباری با کشورهای اسلامی و آفریقایی تأکید کرد و پیشنهاد داد: نگاه شرکت‌های دانش‌بنیان صرفاً کوتاه مدت و به بازار داخل نباشد.

وی در پایان تصریح کرد: داشتن خط اعتباری با کشورهای متناسب با سیاست‌های دیپلماسی اقتصادی کشور بسیار مهم است.

مرکز شتاب‌دهنده دانشگاه آزاد برای دانشجویان شهرستانی راه‌اندازی شد

در ادامه جلسه دکتر محمدمهدی طهرانچی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی گفت: طی جلساتی که با معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری داشتیم به این نتیجه رسیدیم که باید توسعه از شهر تهران پیگیری شود.

وی ادامه داد: با مشارکت معاونت علمی ساختمانی از دانشگاه آزاد به عنوان مرکز شتاب‌دهنده راه‌اندازی شد و شرط گذاشتیم که فقط دانشجوهای شهرستانی با موضوعی در رابطه با شهر خودشان در این مرکز تیمی تشکیل دهند.

رئیس دانشگاه آزاد گفت: هدف از راه‌اندازی این مرکز شتاب‌دهنده ایجاد فضای نوآوری برای دانشجویان شهرستانی در تهران است.

وی ادامه داد: برنامه‌ریزی شده تا دانشجویان شهرستانی از همان بدو ورود به شهر تهران برای تحصیل، در حوزه‌ای که به تخصص شهرستان خود برمی‌گردد، سرویس خدماتی بگیرند.

طهرانچی افزود: در صورتی که موفق به اجرا کسب و کار در شهرستان خود شدند، ۴۰ درصد از تسهیلات اعطاء شده، بلاعوض خواهد شد.

صندوق نوآوری یکی از عوامل اصلی توسعه اقتصاد دانش‌بنیان است

«حسن قدسی پور» معاون نظارت و ارزیابی علم و فناوری ستاد علم و فناوری ضمن تشکر از ارائه گزارش منطقی صندوق نوآوری و شکوفایی و با اشاره به اینکه صندوق خود را حامی مالی و بانکدار می‌داند و اعتقاد دارد که حوزه سیاست‌گذاری را دستگاه‌های مربوطه انجام دهند، گفت: سیاست‌گذار برای اجرای بهتر نیاز به کسب اطلاعاتی در این زمینه دارد.

وی با تأکید بر اینکه یکی از عوامل اصلی توسعه اقتصاد دانش‌بنیان وجود همین صندوق است، افزود: چند جریان اصلی در توسعه اقتصاد دانش‌بنیان وجود دارد.

قدسی پور با بیان این مطلب که یکی از این جریان‌های اصلی برای توسعه اقتصاد دانش‌بنیان وجود شرکت‌های دانش بنیان است، گفت: خوشبختانه تعدادی از این شرکت‌ها مورد حمایت صندوق هستند.

وی دیگر جریان اصلی توسعه اقتصاد دانش‌بنیان را وجود شرکت‌های بزرگ بیان کرد و گفت: جریان اصلی اقتصاد کشور به وسیله این شرکت‌هاست که این طور به نظر می‌رسد نقش صندوق در توسعه این شرکت‌ها و توسعه اقتصاد دانش بنیان کمرنگ است.

قدسی پور با اشاره به وام اخیر برای صنعت خودروسازی کشور اظهار داشت: در صورتی که این حمایت ها از تولید در کشور از مسیر صندوق انجام شود با توجه به نظارتهای دقیق صندوق قطعاً شاهد بهره وری بیشتر این تخصیص‌ها در صنایع خواهیم بود.

معاون نظارت و ارزیابی علم و فناوری بر لزوم اهتمام ویژه صندوق به شرکت‌های بزرگ تأکید کرد و گفت: تخصیص اعتبار  از طریق صندوق باعث اقتصاد پویا و رونق بیشتر اقتصاد می‌شود.

وی افزود: برای ارائه گزارش دقیق از بازگشت سرمایه به کشور، باید گزارش‌ها برمبنای اولویت‌ها و اینکه شرکت‌های دانش‌بنیان در چه زمینه‌ای فعالیت دارند، تنظیم شود.

قدسی پور با اشاره به اهمیت بحث اشتغال ادامه داد: شرکت‌های اندیکاتوری که در دانشگاه‌ها ایجاد می‌شود به عنوان چرخه اصلی در اشتغال فارغ التحصیلان، مهم هستند.

وی با طرح این سؤال که این شرکت‌ها چقدر مورد حمایت صندوق قرار گرفته‌اند، گفت: نیروهای نخبه و خوشفکر که در این شرکت‌ها مشغول هستند با استفاده از تسهیلات صندوق می‌توانند در چرخه اقتصاد وارد شوند.

قدسی‌پور خواستار ارائه گزارش آمار تفکیکی شرکت‌ها به منظور سیاست‌گذاری مؤثر برای آینده شد.

بررسی موضوع مشکلات دانشجویان دارای مدرک معادل

به گزارش مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی دستور دوم این جلسه بررسی مشکلات دانشجویان دارای مدرک معادل و ارائه گزارش آن توسط وزرات علوم، تحقیقات و فناوری بود.

علی خاکی صدیق معاون آموزشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به مصوبه جلسه ۴۳۲ شورای عالی انقلاب فرهنگی، در سال ۱۳۷۷ مبنی بر اینکه  اعطای مدرک معادل ناشی از گذراندن دوره‌های آموزشی مصوب سازمان امور اداری و استخدامی و همچنین دوره‌های غیررسمی برگزار شده توسط دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی متوقف شود، گفت: بعضی از مراکز آموزش عالی علی‌رغم ابلاغ این مصوبه به دلیل بی اطلاعی که داشتند دوره‌های تحصیلی را برگزار کردند.

وی ادامه داد: در سال ۱۳۹۴ مصوبه «امکان ادامه تحصیل فرهنگیان دارای مدرک معادل در مقاطع تحصیلی بالاتر» در جلسه ۷۷۱ شورای عالی انقلاب فرهنگی صرفاً برای حل مشکل دانشگاه فرهنگیان به تصویب رسید.

خاکی صدیق افزود: همین شرایط برای افرادی که در مراکز آموزشی دیگری دوره‌هایی را گذرانده‌اند، اتفاق افتاده که طبق مصوبه جلسه ۴۳۲ شورای عالی انقلاب فرهنگی معادل‌سازی مدرک برای آنها امکان پذیر نیست.

وی با تأکید بر اینکه در وزارت علوم، تحقیقات و فناوری این موضوع بررسی شده است، ادامه داد: این افراد از شورای عالی انقلاب فرهنگی درخواست دارند تسری مصوبه "امکان ادامه تحصیل فرهنگیان دارای معادل در مقاطع تحصیلی بالاتر" به کلیه دارندگان مدرک معادل فراهم شود.

در ادامه جلسه پس از بحث و بررسی اعضای جلسه با توجه به اینکه شورای عالی انقلاب فرهنگی بر عدم تغییر مصوبات شورا تأکید دارد، مقرر شد که اطلاعات بیشتری در خصوص مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی در سال ۱۳۷۷ و ۱۳۹۴ و همچنین اطلاعات بیشتری در زمینه آمار دارندگان مدرک معادل در اختیار اعضای جلسه به منظور تصمیم‌گیری نهایی قرار داده شود.

تصویب تشکیل گروه گسترش و برنامه‌ریزی مؤسسات آموزشی و پژوهشی خاص

در پایان جلسه پس از بحث و بررسی پیرامون این موضوع، مصوبه "به منظور ایجاد هماهنگی و انسجام در مؤسسات آموزشی و پژوهشی خاص شورای عالی انقلاب فرهنگی و بهره‌مندی هر چه بیشتر از ظرفیت حوزه‌های علمیه و پشتیبانی دینی - معرفتی از نظام آموزش عالی کشور و در راستای تسهیل و تسریع در امور مربوط به تعیین راهبردها، سیاست‌های مرتبط با مراکز و مؤسسات مذکور، تأسیس واحدها، تسریع، ادغام و یا فسخ رشته‌های برنامه‌های درسی، تعیین ضوابط و صدور مجوز اجرا و پذیرش دانشجو گروه گسترش و برنامه‌ریزی مراکز و مؤسسات آموزشی و پژوهشی خاص در حوزه معاونت آموزش وزارت علوم تأسیس می شود" با رأی اکثریت اعضاء به تصویب ستاد نقشه جامع رسید.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 4 =