پوتین و اردوغان درباره لیبی و سوریه گفت‌وگو کردند

مسکو - ایرنا - روسای جمهوری روسیه و ترکیه در گفت‌وگویی تلفنی در خصوص اوضاع لیبی و سوریه مذاکره کردند.

دفتر مطبوعاتی کاخ کرملین اعلام کرد: ولادیمیر پوتین و رجب طیب اردوغان روسای جمهوری روسیه و ترکیه در گفت وگوی تلفنی خود یکصدمین سالگرد برقراری روابط دیپلماتیک بین روسیه و ترکیه که روز سوم ماه ژوئن سال ۱۹۲۰ رخ داده است، را به یکدیگر تبریک گفته و بر عزم متقابل برای توسعه مشارکت سودمند تاکید کردند.

دو طرف مساله لیبی را بررسی کرده و درخصوص ادامه زد و خوردهای مسلحانه در این کشور که تلفات جانی و ویرانی‌های گسترده به همراه داشته است، ابراز نگرانی کردند.

پوتین بر اهمیت برقراری هرچه سریعتر آتش‌بس در لیبی و ازسرگیری گفت‌وگوهای بین طرف‌های مناقشه در این کشور برمبنای تصمیم‌های گرفته شده در کنفرانس بین‌المللی برلین مورخه ۱۹ ماه ژانویه و نیز قطعنامه ۲۵۱۰ شورای امنیت و سایر ابتکارات صلح تاکید کرد. 

کشور لیبی مدت‌ها است که بعد از سقوط معمر قذافی در سال ۲۰۱۱ جولانگاه بازیگران منطقه‌ای و بین‌المللی شده است، ولی برخی محورهای فعال در بحران لیبی از جمله روسیه سیاست میانجیگرانه در پیش گرفته‌اند که به نظر می‌رسد همزمان با همه طرف‌های درگیر در ارتباط و تعامل هستند.
پس از سقوط "معمر قذافی" در لیبی، یک نزاع دو طرفه بر سر قدرت در این کشور شمال آفریقا در جریان است که در این میان بازیگران منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای از جمله عربستان، امارات‌، مصر، ترکیه‌، اروپا و آمریکا  هر کدام ظاهرا از یکی از طرف‌های درگیر در این بحران حمایت می‌کنند. 

پوتین و اروغان در ادامه گفت‌وگوی تلفنی درخصوص اوضاع سوریه مذاکره و بر ضرورت افزایش تلاش‌ها برای اجرای توافق‌های روسیه و ترکیه درباره منطقه امن ادلب ازجمله پروتکل امضا شده در مسکو در مورخه پنجم ماه مارس سال ۲۰۲۰ به یادداشت تفاهم ۱۷ سپتامبر سال ۲۰۱۸ تاکید کردند. 

دو طرف از اقدامات اولویت دار در این عرصه به کنترل رعایت آتش بس در ادلب و از میان برداشتن فعالیت گروه‌های تروریستی در این منطقه اشاره کردند.

گفتنی است از توافق‌های مهم روسیه و ترکیه در مساله ادلب، جداسازی تروریست‌ها از افراد مسلح است اما مسکو بارها از آنکارا بخاطر عدم پایبندی به تعهد خود برای جداسازی آنها انتقاد کرده است.

روسها بارها اعلام کرده اند که تروریست ها از ادلب مناطق دیگر سوریه ازجمله پایگاه حمیمم روسیه را مورد حمله قرار می‌دهند و ترکیه مسئول بروز این وضعیت است. 

پوتین و اردوغان درخصوص اوضاع مربوط به مبارزه با ویروس کرونا نیز گفت‌وگو کرده و خاطرنشان کردند که با لغو محدودیت‌ها، روابط اقتصادی و فرهنگی و انسانی دو کشور بتدریج احیا شود. 

دو طرف توافق کردند به تماس‌های منظم در سطوح مختلف بین دو کشور ادامه دهند. 

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha