۸۷۱ میلیارد ریال مالیات و عوارض به صادر کنندگان فارس بازگردانده شد

شیراز - ایرنا- مدیرکل امورمالیاتی استان فارس با بیان اینکه ۸۷۱ میلیارد ریال مالیات و عوارض سال ۹۸ به صادرکنندگان این استان بازگردانده شد گفت: استرداد مالیات به صادر کنندگان در حداقل زمان و برای رفع دغدغه فعالان اقتصادی مطابق با قانون انجام شده است.

ناصر هاشمی روز چهارشنبه با بیان اینکه حداکثر زمان رفع تعهد ارزی تمامی صادرات انجام شده  در سال ۱۳۹۸ تیرماه ۱۳۹۹ می باشد گفت: فراهم کردن شرایط و زمینه مساعد و اعطای تسهیلات و معافیت های مالیاتی با هدف حمایت از تولید و سرمایه گذاری یکی از سیاست های کارآمد و موثر نظام مالیاتی کشور در عرصه اقتصاد و شکوفایی صادرات کشور محسوب می شود. 

مدیر کل امور مالیاتی استان فارس تاکید کرد: تلاش این اداره کل بررسی و رفع موانع تولید و حل مسائل مالیاتی کلیه فعالان اقتصادی بر مبنای تعامل و همکاری است و سعی ما بر این است که استرداد مالیات به صادر کنندگان در حداقل زمان ممکن انجام شود.

 سازمان امور مالیاتی کشور مکلف شده است که مالیات بر ارزش افزوده اخذ شده از صادرکنندگان را از کالاهایی که از مبادی خروجی رسمی صادر شده، با ارائه اسناد و مدارک لازم حداکثر تا مدت یک ماه پس از ارائه برگ خروجی صادره توسط گمرک جمهوری اسلامی ایران از محل وصولی‌های جاری آن سازمان به صادرکنندگان مسترد کند.

به عبارت دیگر، زمانی که شرکتی اقدام به صادرات محصولی می‌کند، از آنجا که صادرات کالا و خدمات در نظام مالیات بر ارزش افزوده معاف از مالیات است‌؛ بنابراین بابت محصول صادر کرده مالیات و عوارض ارزش افزوده پرداخت نمی‌کند اما میزان مالیات بر ارزش افزوده پرداختی بر عوامل تولید به عنوان اعتبار مالیاتی مودی محسوب می‌شود. 

در نهایت مؤدی می‌تواند در خصوص این مازاد اعتبار درخواست استرداد کند؛ یعنی از سازمان امور مالیاتی بخواهد که این مبلغ مازاد را به وی بازگرداند یا این مازاد اعتبار را به عنوان طلب خود به دوره‌های مالیاتی بعد موکول کند. 

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها