۱۸ پرستار در بحران کرونا شهید شدند

تهران- ایرنا- رئیس کل سازمان نظام پرستاری گفت: ۶۵ هزار پرستار در خط مقدم مراقبت از مبتلایان کرونا خدمت کردند. هفت هزار نفر از آنان به بیماری کووید ۱۹ مبتلا شدند و ۱۸ پرستار در دفاع از سلامت مردم در این اپیدمی شهید شدند.

محمد میرزابیگی روز چهارشنبه در نشست شورای عالی نظام پرستاری که با حضور امیرحسین قاضی زاده نایب رئیس مجلس شورای اسلامی در باغ موزه دفاع مقدس برگزار شد، افزود: ۵۰ درصد از ۶۵ هزار پرستاری که در ماه‌های گذشته به بیماران کرونا در بیمارستان‌ها خدمت رسانی کردند بین دو هفته تا دو ماه بر بالین بیماران مقیم بودند و خانواده شان را ندیدند.

وی گفت: از ۷ هزار پرستاری که تاکنون به ویروس کرونا مبتلا شدند حدود ۶ هزار نفر بهبود یافته اند. تعدادی از آنان بستری شدند و حدود ۱۷ نفر جان خودشان را در راه دفاع از سلامت فدا کردند.
رئیس کل سازمان نظام پرستاری گفت: ۲۵۰ هزار نفر در خانواده بزرگ جامعه پرستاری از دانشجو تا بازنشسته در کشور حضور دارند. از این تعداد ۱۱۰ هزار پرستار بر بالین بیماران در بیمارستانها فعالیت می کنند. البته با کمبود نیروی پرستار مواجه هستیم و نسبت پرستار به تخت بیمارستانی حدود ۸ درصد است.  
وی ادامه داد: ۱۹۳ دانشکده پرستاری در کشور فعال هستند و ۶۰ هزار دانشجوی پرستاری در این مراکز تحصیل می کنند.  
میرزابیگی گفت: جامعه پرستاری با مشکلات متعددی مواجه است و مطالباتی دارند که مهمترین آن در حوزه نظام پرداخت و کمبود نیروی انسانی است. برای بررسی این مسائل مرکز پژوهش هایی در زیر مجموعه شورای عالی نظام پرستاری تشکیل شده است و هر طرح و پیشنهادی که به مجلس یا دولت از طرف سازمان نظام پرستاری ارائه می شود پس از بررسی کارشناسی از این مرکز ارسال می شود. مطالعه برای تدوین قانون جامع پرستاری در این مرکز آغاز شده است و امیدواریم با تدوین و تصویب چنین قانونی بتوانیم جایگاه پرستاری در شأن نظام سلامت جمهوری اسلامی داشته باشیم.
وی افزود: امیدواریم ردیف بودجه سازمان نظام پرستاری که از سال ۹۳ از بین رفته است با همکاری مجلس جدید احیا شود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =

سرخط اخبار جامعه