۲۱ خرداد ۱۳۹۹،‏ ۱۶:۵۱
کد خبرنگار: 1386
کد خبر: 83817367
۰ نفر

برچسب‌ها

مرکز بوم گردی تالاب قوریگل ایجاد می‌شود

تبریز-ایرنا- فرماندار شهرستان بستان آباد با بیان اینکه وضعیت آبی تالاب قوریگل در بهترین وضعیت خود نسبت به ۱۰ سال قبل قرار دارد، از ایجاد مرکز بوم گردی و اطلاع رسانی این تالاب خبر داد.

سید علی موسوی حسینی روز چهارشنبه در کمیته محلی مدیریت حوزه آبریز تالاب بین المللی قوریگل اعلام کرد: بیش از ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار متر مکعب آب در این تالاب وجود دارد.

وی از اجرای طرح توانمند سازی روستاهای حوزه آبریز تالاب بین المللی قوریگل در این شهرستان خبر داد و افزود: در این طرح سعی می شود ظرفیت های بومی محلی در اشتغالزایی و کار آفرینی و ایجاد ارزش افزوده اقتصادی شناسایی و عملیاتی شود.

وی با بیان اینکه در چندین روستای حوزه تالاب بین المللی قوریگل طرح های گردشگری زیست بومی پیگیری می شود، افزود: تشکیل صندوق های خرد در روستاهای این شهرستان از اولویت های اصلی ما است.

موسوی افزود: توسعه حفاظت از محیط زیست و توسعه گردشگری شهرستان ۲ هدف مورد تاکید شهرستان است.

تالاب قوری‌گل (تالاب خشک) با ۲۰۰ هکتار وسعت در ۳۰ کیلومتری جنوب شرق تبریز و در ۱۵ کیلومتری غرب شهر بستان‌آباد درمجاورت روستای امناب (ایمناب) قرار گرفته‌است . منابع تأمین‌کنندهٔ آب این تالاب از آب‌های جاری ناشی از برف و باران و تعدادی چشمه‌های زیرزمینی است که در کف آن جریان دارند.

با توجه به اهمیت زیست محیطی دریاچه قوریگل، این تالاب جزء تالابهای بین‌المللی ثبت شده در کنوانسیون رامسر می‌باشد. همچنین این تالاب به خاطر پذیرا بودن فصلی شماری از پرندگان حمایت شده مهاجر، حائز اهمیت ملی و بین‌المللی است. هم اکنون برنامه های حمایتی از این تالاب شامل حفاظت از منابع آب دریاچه و نیز ایجاد منطقه شکار ممنوع برای حفظ گونه های جانوری اطراف دریاچه می باشد.

این تالاب از دیدگاه جهانگردی و سیاحتی نیز از جاذبه‌های مهم استان آذربایجان شرقی است و به علت داشتن شرایطی چون وجود چشم انداز مناسب تنوع پرندگان آبزی و دسترسی به مراکز شهری و وجود علاقه عمومی به تفرج و گذراندن اوقات فراغت در طبیعت آن از قابلیتهای ویژه‌ای برخوردار بوده و به علت قرار گرفتن در جاده ترانزیتی تهران- تبریز مسافران زیادی را پذیرا می‌باشد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 11 =