انتقاد همتی از مانع‌تراشی کره‌جنوبی در دسترسی ایران به منابع ارزی

تهران- ایرنا- رییس کل بانک مرکزی با انتقاد از کره‌جنوبی به دلیل مانع‌تراشی در دسترسی به منابع ارزی، گفت: اگر بانک‌های کره‌ای به توافقات بین‌المللی خود با ما پایبند نباشند، ما این حق را داریم که تحت قوانین بین المللی به اقدامات قانونی روی آوریم.

به گزارش روز چهارشنبه بانک مرکزی، «عبدالناصر همتی» در گفت و گو با خبرگزاری بلومبرگ به تشریح موضوعاتی اعم از مانع‌تراشی کره جنوبی در دسترسی به منابع ارزی موجود در آن کشور، تاثیر تحریم‌ها و شیوع ویروس کرونا بر اقتصاد ایران و روند صادرات غیرنفتی کشور پرداخت.

 رییس کل بانک مرکزی گفت: درآمدهای حاصل از صادرات خود را در در بانک‌های کره جنوبی دریافت کرده‌ایم، اما مساله این است که منابع ما به طور غیرقانونی در بانک‌های کره‌ای مسدود شده است.

همتی افزود: قصد داریم از منابع خود در بانک‌های کره‌ای برای خرید مواد غذایی و پزشکی استفاده کنیم که صراحتا مشمول تحریم‌های یکجانبه ایالات متحده نمی‌شوند.

وی با بیان اینکه مقامات کره‌ای و بانک‌ها باید به تعهدات خود نسبت به ما عمل کنند، اضافه کرد: اگر بانک‌های کره‌ای به توافقات بین‌المللی خود با ما پایبند نباشند، ما این حق را داریم که تحت قوانین بین‌المللی به اقدامات قانونی روی آوریم و ما مقامات کره جنوبی را در این فرآیند مسوول می‌دانیم.

رییس کل بانک مرکزی تصریح کرد: بانک‌های کره‌ای با خیال راحت تعهدات خود را زیر پا می‌گذارند و به توافقات مالی بین المللی رایج عمل نمی‌کنند و تصمیم گرفته‌اند وارد بازی سیاست شوند.

وی  اظهار داشت: میلیاردها دلار در کره جنوبی داریم. این منابع متعلق به ماست و ما حق ویژه داریم که آنها را برای واردات دارو و مواد غذایی استفاده کنیم.

قمار آمریکا در تحریم ایران نتیجه نداشت

رییس کل بانک مرکزی گفت: آمریکا قصد داشت با اعمال فشارهای اقتصادی و سیاسی ایران را خرد کند، این امر هیچ گاه اتفاق نیفتاد و قمار نتیجه ای نداشت.

وی افزود: آنچه آنها فشار حداکثری می نامند اهداف آمریکا را محقق نساخت و با وجود اینکه موانعی بر سر راه رشد اقتصادی ما ایجاد کرد نتوانست آنگونه که آنها در رویای خود انتظار داشتند اقتصاد ما را از مسیر خارج کند.

همتی اضافه کرد: ما یکی از اولین کشورهایی بودیم که از ویروس آسیب دید، اما اقتصاد ایران در حال بازگشت به مسیر خود است و نشانه هایی از فعالیت های اقتصادی محکم به چشم می خورد.

وی ادامه داد: من اطمینان دارم که با وجود هزینه سنگین انسانی ناشی از ویروس کرونا، با حضور قهرمانان افسانه ای مان در خط مقدم مقابله با این ویروس قادر خواهیم بود کاستی های اقتصادی را مدیریت کنیم.

صادرات غیرنفتی بهتر از گذشته می‌شود

رییس کل بانک مرکزی گفت: بخش غیرنفتی محرک اصلی اقتصاد کشور است. در گذشته بودجه دولت به درآمدهای نفتی متکی بود ولی اقدامات اصلاحی را برای رفع این مشکل به صورت یکبار برای همیشه در پیش گرفته ایم.

وی افزود: علی رغم افت اندکی که در صادرات غیرنفتی و تبادل ارزی در دو ماه اول شیوع کرونا ایجاد شد، موضوع به تدریج مدیریت شد. روند صادرات غیرنفتی خوب است و پیش بینی می شود به حالت اول و حتی بهتر از گذشته باز گردد.

همتی اضافه کرد: تلاش های خود را برای هدایت اقتصاد، ثبات اقتصادی و کمک به پیشرفت ملت خود ادامه می دهیم. تاریخ طولانی این کشور گواهی بر آن است که ایران رشد می کند. ما با فشارها قدرتمندتر، متحدتر و مقاوم تر می شویم.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار اقتصاد

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha