اعطای وام به کارگران بیکارشده تماشاخانه‌ها

تهران- ایرنا- رئیس هیات‌مدیره انجمن صنفی تماشاخانه‌های ایران از راه‌اندازی پویش «کنار همیم» با هدف اعطای وام به کارگران روزمزد بیکارشده تماشاخانه‌های خصوصی به سبب تعطیلی فعالیت‌های فرهنگی و هنری در سایه شیوع ویروس کرونا خبر داد.

از ابتدای اسفندماه ۱۳۹۸ و آغاز شیوع ویروس کرونا در کشور و دستورالعمل ممنوعیت تعطیلی فعالیت‌های فرهنگی و هنری؛ فصل مهمی از بحث اقتصاد عرصه هنرهای نمایشی که شاهد فعالیت تماشاخانه‌های خصوصی در حوزه میزبانی و برگزاری کلاس‌های آموزشی در عرصه تئاتر بود به تعطیلی کشیده شد.

نباید از خاطر دورداشت که مهم‌ترین بستر اصلی درآمدزایی تماشاخانه‌های خصوصی که غالب آن‌ها اماکن استیجاری هستند، به حوزه میزبانی از تمرین آثار نمایشی، فروش بلیت، اجرای عمومی و همچنین برگزاری کلاس‌های آموزش تئاتر بازمی‌گردد. اتفاقی که با موج تعطیلی فعالیت تماشاخانه‌ها به محاق رفت و همین مساله کافی بود تا شاهد وقوع بحران مالی در حوزه فعالان عرصه تماشاخانه‌های خصوصی باشیم.

از سوی دیگر برخی از این تماشاخانه‌ها، نیروها و کارگران روزمزدی داشتند که به واسطه فعالیت و جریان حیات چنین محیط‌های فرهنگی ارتزاق می‌کردند و با تعطیل شدن فعالیت‌های فرهنگی و هنری ازجمله تماشاخانه‌های خصوصی این قشر به شکل کامل درآمد خود را از دست دادند درحالی‌که دیگر کارگران و کارمندان تحت قرارداد ثابت و دائم تماشاخانه‌ها، حداقل از حقوق و عیدی و مزایای اسفند ۹۸، فروردین و اردیبهشت‌ماه سال جاری بهره‌مند شدند.

تردیدی در این مساله وجود ندارد که با وجود تعطیلی فعالیت‌های نمایشی شاهد تعطیلی اقتصاد، معیشت و گذران زندگی افراد دخیل در این حوزه نیستیم؛ بر همین اساس خبری روز ۱۸ خردادماه در رسانه‌ها منتشر شد مبنی بر آنکه گروه خیرین نیکوکاری مهربانه با راه‌اندازی پویش کنار همیم در تعامل با ستاد جبران خسارت کرونا در انجمن صنفی تماشاخانه‌های ایران؛ بنا را بر آن گذاشته‌اند تا با اهداء وام قرض‌الحسنه ضروری به کارگران روزمزد بیکار شده به یاری بخشی از زندگی و معیشت این افراد بشتابد.

در این راستا با شاهین چگینی رئیس هیات‌مدیره انجمن صنفی تماشاخانه‌های ایران و مدیر تماشاخانه مشایخی به گفت‌وگو نشستیم که در ادامه این گفتگو از خاطر شما می‌گذرد.

وام قرض‌الحسنه ضروری برای کارگران روزمزد تماشاخانه‌ها

 چگینی در گفت‌وگو با خبرنگار فرهنگی ایرنا با اشاره به راه‌اندازی پویش کنار همیم که پویشی مستقل و در همکاری با انجمن صنفی تماشاخانه‌های ایران است گفت: این پروژه با رویکرد اعطای وام قرض‌الحسنه ضروری به کارگران روزمزدی که به سبب تعطیلی فعالیت‌های تماشاخانه‌ها منبع درآمد خود را از دست دادند راه‌اندازی شد.

وی ادامه داد: بنا بر این قرار گرفت تا طی مدت مشخصی مبالغی به این افراد ارائه شود و بعد از باز پرداخت وام‌ها بار دیگر پول به حساب گروه خیرین نیکوکاری مهربانانه بازگردانده شود.

هر نفر ۲ میلیون تومان با بازپرداخت ۶ ماهه

چگینی درباره مبلغ این وام گفت: پیش از اجرا شدن این طرح نام افراد شامل این وام از سوی مدیران عضو انجمن صنفی تماشاخانه‌های ایران گردآوری شد و در کوتاه‌ترین زمان ممکن این اسامی به گروه خیرین همراه با پویش کنار همیم اعلام شد.

به‌ازای هر نفر مبلغ دو میلیون تومان با بازپرداخت شش ماهه مدنظر قرار گرفته است. همچنین ضمانت این افراد بر عهده مدیران تماشاخانه‌هایی است که کارکنان خود را معرفی کردند.

تامین و جذب منابع مالی از پویش‌های همگام با هنرمندان

چگینی درباره مساله تامین منابع مالی این پویش گفت: گروه خیرین نیکوکاری مهربانانه با راه‌اندازی کمپین کنار همیم به جمع‌آوری و تامین منابع مالی برای این پویش از طریق کمک‌های مردمی، جذب حمایت مالی دیگر پویش‌هایی که هدف خود را کمک به معیشت هنرمندانی که به سبب تعطیلی فعالیت‌های فرهنگی کار خود را از دست داده‌اند و همچنین با دعوت از بانک‌ها و اصحاب دارای منابع مالی برای اعطای وام کم‌بهره یا کوتاه‌مدت به پویش‌های خیرخواهانه پرداختند.

مدیر انجمن صنفی تماشاخانه های ایران با اشاره به آنکه این حرکتی خودجوش و خصوصی است که تنها در تعامل و همکاری با انجمن صنفی تماشاخانه‌های ایران آن هم صرفاً در راستای معرفی کارگران روزمزد بیکار شده در تماشاخانه‌های خصوصی قرار داشته خاطرنشان کرد: مابقی امور بر عهده افرادی است که این کمپین را راه انداخته و در تعامل مستقیم با گروه خیرین نیکوکاری مهربانانه قرار دارند.

طبق گفته چگینی؛ محمدباقر اثنی‌عشری رییس سازمان نظام صنفی کشور، امیر ناظمی معاون وزیر ارتباطات و رییس سازمان فناوری اطلاعات، سروش قاضی‌نوری استاد دانشگاه علامه طباطبایی، محمد فاضلی عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی، ژوبین علاقبند به نمایندگی از شرکت ایده گزین ارتباطات روماک، جعفر محمدی به نمایندگی از هیات مدیره موسسه خیریه مهربانه و نماینده حامیان با کمک‌های بیش از ۳۰۰ میلیون تومان و همچنین اعضای هیات علمی دانشگاه‌ها، هنرمندان و کنشگران اجتماعی اعضای هیات امنا این خیریه و پویش را تشکیل می دهند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 1 =