جلوگیری از تفرقه میان مسلمانان باید در سه مرحله انجام شود

تهران- ایرنا- دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی معتقد است برای جلوگیری از تفرقه در جهان اسلام باید در سه لایه شامل جلوگیری از جنگ، جلوگیری از تنازع و پرهیز از مشاجره و حرمت‌شکنی اقدام کرد.

به گزارش مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی، حجت‌الاسلام حمید شهریاری در دیدار با رئیس و جمعی از اعضای شورای عالی استان ها گفت: در سه لایه می توانیم از تفرقه در جهان اسلام جلوگیری کنیم. اولین مرحله جلوگیری از جنگ است، در مرحله دوم جلوگیری از تنازع است و مرحله سوم پرهیز از مشاجره و حرمت شکنی است. یعنی باید مراقب باشیم فرقه ها و گروه های اسلامی به یکدیگر توهین نکنند و به مقدسات یکدیگر احترام بگذارند.

وی افزود: اولین محوری که در چشم انداز تقریب طراحی شده «پرهیز از تفرقه و تعرض» است و باعث تأسف است که برخی جاهلان و ناآگاهان با تعرض به مقدسات اسلامی موجبات تفرقه جهان اسلام را فراهم می کنند و ما به شدت توهین به ساحت بزرگان اسلامی را محکوم می کنیم.

شهریاری تاکید کرد: آنچه ما را نگران می کند این است که دشمن تلاش جدی و ماهرانه ای دارد که با ایجاد درگیری و جنگ و مشاجره جهان اسلام را درگیر خودش کند تا اهداف مادی خود را در جهان اسلام دنبال کند. نظام سلطه برای اینکه بتواند بر جهان اسلام سیطره سیاسی، اقتصادی و فرهنگی داشته باشد، راهش این است که جهان اسلام را درگیر خودش کند و بعد به عنوان میانجی وارد شود و سهم خودش را بگیرد برای نمونه آمریکا به بهانه حمله صدام به کویت وارد این کشور شد و سهم خواهی کرده و می کند.
وی با اشاره به برخی سناریوهای دشمن برای ایجاد تفرقه در جهان اسلام، اظهار داشت: سناریوها و برنامه های دشمن برای ایجاد تفرقه و اختلاف در جهان اسلام بسیار دقیق و حساب شده است. لذا باید در این زمینه هوشیار باشیم و در زمین دشمن بازی نکنیم.
شهریاری با اشاره به برخی مشکلات اقتصادی در مناطق اهل سنت کشور، اعلام کرد: این گونه مشکلات در همه استان های کشور وجود دارد و مختص به منطقه خاصی نیست لذا باید همه با هم دست در دست هم دهیم و فقر و بیکاری را از بین ببریم و اقتصاد کشورمان را شکوفا کنیم.
در ابتدای این دیدار علیرضا احمدی رئیس شورای عالی استان‌ها و برخی اعضای اهل سنت این شورا درباره وحدت و تقریب و راه های همکاری با مجمع جهانی تقریب نظرهایی بیان کردند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 11 =