دیوان عالی برزیل حکم به انتشار جزئیات شیوع کرونا داد

تهران- ایرنا- دیوان عالی برزیل دولت این کشور را مجبور به انتشار جزئیات ابتلا به ویروس کرونا و شمار مرگ‌ومیر ناشی از آن کرد.

به گزارش بامداد چهارشنبه خبرگزاری رویترز، جزئیات ابتلا به کرونا در برزیل پس از حکم دیوان عالی این کشور، عصر سه‌شنبه (به وقت محلی) بار دیگر بر روی تارنمای دولتی مربوطه (covid.saude.gov.br) قرار گرفت.

با این حکم دیوان عالی برزیل، دولت مجبور به انتشار جزئیات ابتلا به کرونا و مرگ‌ومیر ناشی از آن به صورت روزانه، کلی و به تفکیک ایالات شد که تا هفته گذشته و قبل از اقدام دولت برای حذف جزئیات، روند عادی بود.

این حکم دیوان عالی پس از فشار طیف‌های مختلف سیاسی و ایراد اتهام‌هایی علیه دولت "ژائیر بولسونارو" مبنی بر تلاش برای پنهان‌کاری درباره شیوع کرونا صادر شد.

برزیل اکنون دومین کشور جهان از لحاظ آمار مبتلایان به کرونا و سومین کشور از لحاظ مرگ‌ومیر ناشی از آن است. انتشار جزئیات جدید توسط دولت این کشور نشان می‌دهد که در ۲۴ ساعت گذشته ۳۲ هزار و ۹۱ مورد جدید ابتلا و یکهزار و ۲۷۲ فوت ناشی از کرونا گزارش شده است.

براین اساس، تاکنون ۷۳۹ هزار و ۵۰۳ نفر در برزیل به کرونا مبتلا شده و ۳۸ هزار و ۴۰۶ نفر جان باخته‌اند.

دولت راستگرای بولسونارو تاکنون تلاش کرده موضوع کرونا را کم اهمیت جلوه دهد و آن را «یک آنفولانزای کوچک» نامیده است. بولسونارو از فرمانداران ایالت‌ها خواسته است که سریعتر تعطیلی‌ها و قرنطینه را لغو کنند.

به گزارش ایرنا، آخرین آمار رسمی که دولت برزیل در مورد کرونا منتشر کرده بود، بیش از ۶۵۰ هزار مبتلا و نزدیک به ۳۴ هزار فوتی بود.

گزارش شده بود که وزارت بهداشت برزیل روز جمعه تارنمای ویژه انتشار آمارهای کرونایی را از کار انداخت. این تارنما روز شنبه بار دیگر فعال شد اما شمار کلی مبتلایان در ایالت‌ها  و کل کشور حذف شده بود و تنها آمار ۲۴ ساعت گذشته بر روی تارنمای قرار داشت.

به رغم اتخاذ تدابیر مختلف برای مهار کرونا در برزیل، دولت این کشور نتوانسته عملکرد موثری در این زمینه داشته باشد و بیشتر کارشناسان سوءمدیریت بولسونارو را یکی از عوامل اصلی گسترش شدید کرونا در برزیل می‌دانند.

اکنون حزب کارگران برزیل که مخالف بولسونارو است، درصدد آغاز فرآیند استیضاح رئیس جمهوری به دلیل سوء مدیریت در رویارویی با بحران کروناست.

پیش از این گزارش شده بود که حزب کارگران برزیل قرار است درخواست رسمی خود را برای آغاز فرآیند استیضاح بولسونارو به مجلس نمایندگان این کشور ارائه کند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha