چرا پسوریازیس با بیماری‌های مفصلی مرتبط است؟

تهران - ایرنا - مطالعات جدید نشان می‌دهد تولید بیش از اندازه نوعی پروتئین در شدت التهابات پوستی پسوریازیس و بیماری‌های مفصلی ناشی از این بیماری نقش دارد.

به گزارش روز چهارشنبه پایگاه خبری ساینس‌دیلی، محققان دانشکده پزشکی دانشگاه کیس‌وسترن در آمریکا مطالعات جدیدی را در زمینه بیماری پسوریازیس آغاز کردند.
پسوریازیس یک بیماری التهابی مزمن پوستی و یک اختلال خود ایمنی است که مهم ترین علایم آن شامل ایجاد تکه‌های ضخیم قرمز رنگ پوستی و فلس های نقره‌ای رنگ است که بسیار دردناک بوده و سبب خارش می‌شود. این عارضه معمولا زانو، آرنج، پوست سر، کف دست و پا و کمر را تحت تاثیر قرار می‌دهد؛ همچنین در اطراف ناخن و داخل دهان نیز دیده شده است.
مطالعات جدید نشان می‌دهد مقدار بیش از حد نوعی پروتئین به نام  KLK۶ شدت و التهابات پوستی ناشی از پسوریازیس را تشدید می‌کند و همین پروتئین منجر به آسیب به مفاصل و استخوان‌های افراد مبتلا به این عارضه می‌شود.
براساس مطالعات انجام شده کاهش پروتئین KLK۶ به میزان طبیعی نقش بسزایی در کاهش التهابات پوستی پسوریازیس و بهبود بیماری‌های مفصلی ناشی از این عارضه مانند آرتریت دارد.
عواملی محتلفی وجود دارند که سبب تحریک و عود علایم پسوریازیس می‌شوند؛ رژیم غذایی، نوشیدنی‌های الکلی، هوای سرد و خشک، استرس، اضافه وزن، سیگار و عفونت از مهمترین علائم عودکننده بیماری هستند.
مطالعات نشان می‌دهد هوای گرم و مرطوب بهار و تابستان در کاهش علائم بیماری موثر است و به رفع خشکی و خارش کمک می‌کند. از طرفی نور ملایم آفتاب نیز در این امر دخیل است و می‌تواند به کاهش علائم کمک کند. البته نور آفتاب تابیده شده به محل زحم نباید شدید باشد، چراکه باعث تحریک پوست می‌شود و علاوه بر شدت علائم، می‌تواند احتمال ابتلا به شایع‌ترین سرطان پوست یعنی ملانوم را افزایش دهد. استفاده از کرم ضد آفتاب در تمام پوست به غیر از محل زخم‌های ناشی از پسوریازیس هنگام قرار گرفتن در معرض نور ضروری است.
این عارضه قابل درمان نیست؛ ولی می‌توان علائم آن را کنترل کرد. پسوریازیس بیشتر در بزرگسالان دیده می شود و ۱۲۵ میلیون نفر در سراسر جهان به آن مبتلا هستند.

نتایج این مطالعه در نشریه Clinical Investigation منتشر شده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha