هلدینگ برق و انرژی صبا امسال وارد بورس می‌شود

تهران-ایرنا- مدیرعامل هلدینگ برق و انرژی صبا گفت: امسال و تاپایان سال این هلدینگ با هدف شفاف‌سازی وارد بورس انرژی خواهدشد.

«محسن امیری» امروز(سه شنبه) در نشست خبری افزود: علاوه بر این هلدینگ سایر شرکت‌های زیر مجموعه و نیروگاه‌های تحت پوشش بنیاد مستضعفان نیز تا پایان امسال وارد بازار بورس خواهند شد.

وی درباره پرداخت مالیات توسط هلدینگ صبا انرژی ادامه داد: همه مالیات‌های تکلیفی و ارزش افزوده علاوه بر این مجموعه توسط سایر شرکت‌های وابسته پرداخت شده و هیچ بدهی در این باره ندارد.

امیری با بیان اینکه هلدینگ برق و انرژی صبا کار خود را از سال ۱۳۸۴ آغاز کرده است هدف از تاسیس این مجموعه را کمک به تامین برق مورد نیاز کشور برشمرد.

مدیرعامل هلدینگ برق و انرژی صبا ادامه داد: سه نیروگاه به طور مستقل توسط این مجموعه سرمایه‌گذاری و احداث شده و سه نیروگاه نیز از طریق سازمان خصوصی‌سازی و اصل ۴۴ قانون اساسی خریداری شده است و همه دیون آن پرداخت شده و هیچ بدهی به سازمان خصوصی‌سازی ندارد.

وی با اشاره به ورود کشور به ایام پیک مصرف برق که دو روز قبل به میزان ۵۱ هزار و ۴۲۰ مگاوات بالغ شده بود گفت: نیروگاه‌های این هلدینگ به تامین برق پایدار برای کشور کمک می‌کنند به گونه‌ای که تاکنون سه هزارمگاوات برق لحظه‌ای برای شبکه تامین کرده است.

امیری ادامه داد: حدود پنج درصد پیک شبکه توسط نیروگاه‌های این مجموعه که وابسته به بنیاد مستضعفان است تامین می‌شود.

مدیرعامل برق و انرژی صبا از انجام تعمیرات دوره‌ای در نیروگاه‌های تحت پوشش این مجموعه خبرداد و خاطرنشان ساخت: تاکنون و از ابتدای امسال پنج میلیون و ۲۹۰ هزارمگاوات ساعت آمادگی به شبکه اعلام شده که سه میلیون و ۱۴۲ هزارمگاوات ساعت آن خریداری شده است.

وی از ابلاغ برنامه پنج سال دوم بنیاد مستضعفان توسط رییس این بنیاد خبر داد که در بخش صنعت برق آن حدود چهارده هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری پیش‌بینی شده است.

امیری گفت: امید است با این سرمایه‌گذاری تا پایان سال ۱۴۰۳ بتوان بین هزار تا هزار و ۲۰۰ مگاوات برق به شبکه تزریق کرد.

مدیرعامل برق و انرژی صبا افزود: امسال برنامه‌ای برای خرید نیروگاه ندارد و تنها به دنبال احداث نیروگاه و آن هم بیشتر در مناطق محروم خواهد بود زیرا هدف بنیاد مستضعفان محرومیت‌زدایی از کشور است و بنابراین کار احداث نیروگاه در مناطق محروم در دستورکار است.

وی سرمایه بنیاد مستضعفان را امانت مردم در اختیار این بنیاد دانست که وظیفه بنیاد نیز ایجاد ارزش‌افزوده برروی این سرمایه و بازگشت آن به مردم محروم است و بنابه این رسالت دنبال ایجاد ارزش افزوده بر روی سرمایه‌های مردمی است که بخش زیادی از آن محقق شده است.

امیری ادامه داد: سه واحدگازی نیروگاه خرم آباد که امسال افتتاح شد سه هزار و ۸۵۸ مگاوات به ظرفیت تولید این مجموعه اضافه کرد که حدود سه هزار مگاوات آن قابلیت تولید عملی است.

مدیرعامل برق و انرژی صبا افزود: امسال مقرر است دو واحدنیروگاهی در بخش بخار در چابهار و خرم آباد تاپایان امسال با کمک گروه صنعتی مپنا احداث خواهد شد.

وی از تلاش برای احداث حدود ۴۰ مگاوات نیروگاه‌های مقیاس کوچک در مناطق محروم استان هرمزگان خبرداد و گفت: سرمایه‌گذاری دراحداث نیروگاه با توجه به نیاز کشور به تامین برق مقرون به صرفه است.

امیری با بیان اینکه هیچ نیروگاه بخش خصوصی امکان صادرات برق ندارد  خواستار اتخاذ تدبیری در این زمینه شد و گفت: کشورهای همسایه ایران نیاز به برق کشورمان دارند باید در زمینه صادرات برق فکری بهتر داشت.

مدیرعامل برق و انرژی صبا افزود: باید به نیروگاه‌های بخش خصوصی اجازه داده شود تا بتوانند برق مورد نیاز کشورهای همسایه مثل افغانستان و پاکستان را تامین کنند.

وی ادامه داد: بنیاد مستضعفان برنامه‌ای برای ورود به نیروگاه‌های غیرحرارتی مگر در موارد خیلی کوچک ندارد.

امیری از فرارسیدن زمان تعمیرات اساسی ۶۰ درصد نیروگاه‌های کشور خبرداد  و خاطرنشان ساخت: این موضوع سبب خروج نیروگاه‌ها از مدار می‌شود که باید آمادگی برای آن ایجاد کرد.

مدیرعامل هلدینگ برق و انرژی صبا میزان طلب این مجموعه از وزارت نیرو را عددی بین یک هزار تا یک هزار و یکصد میلیارد تومان عنوان کرد و گفت: طلب ما همانند سایر نیروگاه‌ها است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار اقتصاد

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 5 =