دریافت رشوه از آل سعود، پادشاه پیشین اسپانیا را به دادگاه می‌کشاند
خوان کارلوس اول، پادشاه پیشین اسپانیا

تهران- ایرنا- دیوان عالی اسپانیا به دنبال اتهام‌های طرح شده علیه «خوان کارلوس د بوربون» پادشاه پیشین این کشور مبنی بر دریافت رشوه از آل سعود، با آغاز تحقیقات رسمی، این پرونده را به جریان انداخت.

به گزارش خبرگزاری افه، دادسرای دیوان عالی اسپانیا از آغاز تحقیقات در مورد پرونده «خوان کارلوس د بوربون» پادشاه پیشین این کشور به اتهام دریافت رشوه در ازای قرارداد ساخت خطوط قطار سریع‌السیر «پرنده بیابان» که دو شهر مدینه و مکه را در عربستان سعودی به هم متصل می‌کند، خبر داد.  

بر اساس این پرونده، تحقیقات قضایی با هدف یافتن سرنخ‌هایی در اثبات جرمِ مطرح شده با بررسی وقایع در ژوئن سال ۲۰۱۴ میلادی، در زمان پادشاهی «خوان کارلوس اول» انجام خواهد شد.  

«فیلیپ ششم» پادشاه اسپانیا در ۱۵ مارس گذشته (۲۵ اسفند) در پی افشای رسوایی رشوه ۱۰۰ میلیون یورویی از آل سعودی توسط پدرش «خوان کارلوس اول» برای تسهیل یک کنسرسیوم در ایجاد خط راه‌آهن سریع‌السیر مکه به مدینه، با انتشار بیانیه ای اعلام کرد که علاوه بر قطع حقوق ۱۹۴ هزار یورویی سالانه پدرش، از دریافت ارثیه پدری نیز صرف نظر می‌کند.

خوان کارلوس از زمان فوت ژنرال فرانکو در سال ۱۹۷۵ پادشاه اسپانیا بود و ۶ سال پیش در پی افشای روابط محرمانه‌اش با یک زن و سفرهای تفریحی در اوج بحران مالی اسپانیا با انتقادهایی کم‌سابقه روبرو شد که در نهایت، مقام خود را به پسرش واگذار کرد.
 

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha