باد و گردوخاک با سرعت۱۰۱ کیلومتر بر ساعت زابل را در نوردید

زاهدان- ایرنا- سرپرست شبکه پایش هواشناسی سیستان و بلوچستان گفت: وزش باد شدید با سرعت ۱۰۱ کیلومتر بر ساعت زابل را در نوردید و گرد و غبار حاصل شعاع دید افقی در محدوده فرودگاه این شهر را به سه هزار متر کاهش داد.

محسن بستانی روز سه‌شنبه در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا اظهارداشت: وزش باد شدید علاوه‌بر زابل، سایر شهرهای شمالی سیستان و بلوچستان را نیز درنوردید به طوریکه بیشینه سرعت باد در شهرهای هامون و زهک به ۷۶ کیلومتر بر ساعت و در هیرمند به ۶۸ کیلومتر بر ساعت رسید.
وی افزود: وزش باد شدید سبب غبار آلود شدن هوا و کاهش دید افقی در برخی راه‌های ارتباطی شمال استان از جمله مسیر زاهدان - زابل، زابل - زهک و زابل - هیرمند شد.
سرپرست شبکه پایش هواشناسی سیستان و بلوچستان ادامه داد: بر اساس خروجی نقشه‌های پیش‌یابی و مدل‌های جوی انتظار می‌رود امروز نیز وزش باد شدید شهرستان‌های شمال استان را در برگیرد و سبب خیزش گردوخاک، کاهش دید افقی و کاهش کیفیت هوا شود.
وی خاطرنشان کرد: با شدت گرفتن وزش بادهای ۱۲۰ روزه از روز گذشته، دمای هوای شهرهای شمالی سیستان و بلوچستان نیز کاهش یافت به طوریکه صبح امروز دمای زابل با حدود پنج درجه کاهش نسبت به ۲ روز گذشته به ۲۴ درجه سلسیوس رسید.
بستانی با بیان اینکه پیش‌بینی می‌شود وزش بادهای شدید ۱۲۰ روزه تا جمعه در شمال استان ادامه داشته باشد گفت: وزش این بادها موجب خیزش گردوخاک و کاهش دید افقی می‌شود بنابراین شهروندان در زمان غبار آلود شدن هوا از ترددهای غیر ضرور خوداری کنند.

وی تصریح کرد: همچنین قایق‌های تفریحی و صیادی فعال در تالاب بین‌المللی هامون تا جمعه در فعالیت‌های آبی خود احتیاط کنند.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha