استاندار بصره از موافقت نخست وزیر عراق با بازگشایی مرز شلمچه خبر داد

بغداد- ایرنا- «اسعد العیدانی» استاندار بصره در جنوب عراق، روز دوشنبه از موافقت «مصطفی الکاظمی» نخست وزیر برای بازگشایی گذرگاه تجاری مرز شلمچه با جمهوری اسلامی ایران خبر داد. 

عراق پنجم اسفند گذشته به دنبال ثبت و شناسایی نخستین مورد از ابتلا به ویروس کرونا در کشور مرزهای زمینی و هوایی خود را با همسایگان بست. 
به گزارش وبگاه «موازین نیوز»، العیدانی امروز در مصاحبه ای رادیویی گفت: الکاظمی موافقت کرد که گذرگاه مرزی شلمچه برای مبادلات بازرگانی باز شود و ما کوشش خواهیم کرد تا بازگشایی را در هماهنگی با اداره گذرگاه های مرزی انجام دهیم.
شَلَمچه منطقه‌ای مرزی در غرب خرمشهر و مرز میان ایران و عراق و نزدیکترین نقطه مرزی به شهر بصره در کشور عراق است.
مرز شلمچه در این منطقه واقع شده و یکی از گذرگاه های رسمی خروج و ورود مسافر و کالا میان ایران و عراق است.
از سوی دیگر، رییس اداره گذرگاه‌های مرزی عراق روز گذشته (یکشنبه) اعلام کرد که مبادله‌های تجاری این کشور با جمهوری اسلامی ایران در مرز «زرباطیه» (مهران) از سر گرفته شد.
«عمر الوئلی» با انتشار بیانیه ای از آغاز از سرگیری مبادلات تجاری در خروجی مرزی زرباطیه در استان «واسط» خبر داد.
وی گفت که فعالیت تجاری با ایران در گذرگاه مرزی زرباطیه، پس از تصویب و اعلام کمیته عالی بهداشت و ایمنی ملی برای مبارزه با بیماری همه گیر کرونا در نشست ۶ ژوئن ۲۰۲۰ از این پس دو روز در هفته از سر گرفته خواهد شد.
رییس اداره گذرگاه های مرزی عراق تأکید کرد که فعالیت تجاری در مرز زرباطیه با اقدام های بهداشتی سختگیرانه همراه خواهد بود و اجازه وارد شدن هیچ کس به پایانه مرزی به جز کالاهایی که مجاز به ورود هستند، داده نخواهد شد.
اداره گذرگاه های مرزی عراق، اواسط مارس گذشته گذرگاه های مرزی با ایران و کویت را برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا بست.
با وجود اقدام های سخت و شدید دولت، نگرانی ها در عراق از همه گیری گسترده ویروس کرونا در حال افزایش است.
قرنطینه و ممنوعیت رفت و آمد سراسری، بستن مرزهای هوایی و زمینی، تعطیلی مراکز آموزشی، اداری، زیارتگاه ها، مساجد و لغو اجتماعات از جمله اقدام های دولت عراق برای جلوگیری از همه گیری ویروس به شمار می رود.
با وجود این اقدام ها، در دو هفته اخیر روند ابتلا به ویروس کرونا در عراق با رشد چندین برابری رو به رو شده موضوعی که دولتمردان این کشور را به وحشت انداخته است.
دولت این کشور شنبه گذشته برای پیشگیری از شیوع ویروس کرونا ممنوعیت رفت و آمد سراسری در استان ها را که از اسفند گذشته اجرا شده است یک هفته دیگر تمدید کرد.
بر اساس تازه ترین گزارش وزارت بهداشت عراق که امروز منتشر شد، تاکنون 13481 مورد ابتلا، 5572 مورد بهبود یافته و 370 فوتی ناشی از ویروس کرونا در این کشور ثبت شده است.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 7 =