اولویت در سرمایه‌گذاری مجتمع‌های گلخانه‌ای با نیروهای بومی است

بیرجند - ایرنا -معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار خراسان جنوبی گفت: برای جذب سرمایه‌گذاران متقاضی در احداث مجتمع‌های گلخانه‌ای، اولویت با نیروهای بومی استان است.

به گزارش روز دوشنبه روابط عمومی استانداری خراسان جنوبی، مشیرالحق عابدی در برنامه زنده تلویزیونی گفتمان هفته شبکه خاوران افزود: یکی از مهمترین بندهای تفاهم‌نامه بین استانداری و ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره)، ایجاد هشت هزار شغل ثابت و پایدار برای فرزندان این دیار است.

وی با تأکید بر این که با گذشت کمتر از ۹ ماه از انعقاد این تفاهم‌نامه، کار وارد فاز عملیاتی شده است گفت: دستور اکید استاندار در ابتدای سال جاری بر این بود که تمام تفاهم‌نامه‌ها در کوتاهترین زمان ممکن عملیاتی شود.

عابدی یادآور شد: در همین راستا در کنار تفاهم‌نامه‌هایی همچون هاب شتر، سرمایه‌گذاری مجموعه‌های ایمیدرو و ایدرو و دیگر سازمان‌های توسعه‌گرا، تفاهم‌نامه ایجاد هزار هکتار گلخانه در زمان مقرر وارد فاز عملیاتی شد.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار خراسان‌ جنوبی با اشاره به این که در حال حاضر از ۱۳ خرداد ماه جاری فراخوان جذب سرمایه‌گذار و متقاضی مشارکت در این طرح بزرگ ارائه شده است اظهار داشت: افراد متقاضی به مدت یک ماه تا ۱۳ تیر امسال مهلت دارند از طریق سایت سازمان جهاد کشاورزی ثبت‌نام کنند.

وی با بیان این که نتیجه نهایی از طریق شماره تلفن‌های اعلامی به متقاضیان پیامک خواهد شد، از علاقمندان به مشارکت در این طرح تقاضا کرد؛ ثبت درخواست‌های خود را به روزهای پایانی موکول کنند.

وی درخصوص شرایط تعیین شده برای ثبت‌نام افراد متقاضی گفت: دانش‌آموخته‌ها و متخصصین رشته کشاورزی، افراد دارای گواهینامه‌های دوره‌های آموزشی مرتبط، بومیان استان و کسانی که از قبل در مجموعه گلخانه‌ها کار کرده‌اند، حائز شرایط ثبت‌نام در این طرح هستند، هر کدام از شروط تعیین شده برای افراد متقاضی امتیازآور است.

شناسایی بیش از هزار نقطه برای احداث مجتمع‌های گلخانه‌ای

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار خراسان‌ جنوبی با بیان اینکه اکنون یکهزار و ۶۲ نقطه برای احداث مجتمع‌های گلخانه ای در سطح استان شناسایی شده است اظهار داشت: این نقاط مستعد توسط کارشناسان جهاد کشاورزی شناسایی شده و برای انجام بررسی‌ها و ارزیابی‌های نهایی به شرکت شهرک‌های کشاورزی کشور معرفی شده‌اند.

عابدی افزود: از مجموع اراضی مدنظر برای این ابرپروژه، بنا به دستور استاندار مبنی بر این که هر میزان زمین که به لحاظ آب و خاک و کیفیت به تأیید مشاورین رسید، به قید فوریت در اختیار متقاضیان قرار گیرد، در حال حاضر شرایط  ۳۱۲.۵ هکتار زمین تأیید نهایی شده و در این مرحله به فراخوان گذاشته شده است.

وی ادامه داد: در این مرحله در شهرستان نهبندان ۳۰ هکتار، سربیشه ۳۱  هکتار، سرایان ۴۰ هکتار و زیرکوه ۲۳ هکتار آماده تحویل به متقاضیان است.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار خراسان جنوبی گفت: بعد از نهایی شدن دیگر نقاط و اعلام نظر مشاورین، فراخوان جذب سرمایه‌گذار برای دیگر شهرستان‌ها نیز منتشر می‌شود.

وی با تأکید بر این که به طور حتم فرمانداران و مدیران جهاد کشاورزی شهرستان‌ها نیز برای اطلاع‌رسانی این فراخوان و جذب سرمایه‌گذاران بومی هر منطقه اهتمام ویژه ای خواهند داشت گفت: به همه متقاضیان توصیه می‌شود با برنامه‌ریزی علمی ورود کنند و از مشاوره کارشناسان جهاد نیز در این راستا استفاده کنند.

عابدی، پرداخت تسهیلات ویژه را یکی از طرح های حمایتی دولت برای متقاضیان احداث گلخانه عنوان کرد و افزود: تسهیلات مربوط به شهرک‌های کشاورزی، پایین‌ترین درصد را در وزارت جهاد کشاورزی دارد.

وی ادامه داد: این تسهیلات سال گذشته با کارمزد هفت درصد به متقاضیان پرداخت شده است و امسال نیز  رقم کارمزد تسهیلات به احتمال ۱۰ درصد خواهد بود.

وی گفت: درصورت پذیرش نهایی و انعقاد قرارداد با متقاضی، سرمایه‌گذار باید ۳۰ درصد وجه را به صورت نقدی و بقیه را در ۶ قسط در بازه زمانی ۳۶ ماه بپردازد.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار خراسان‌جنوبی درخصوص قیمت تعیین شده برای اراضی مدنظر نیز گفت: قیمت زمین‌ها عادلانه است و برابر اعلام نظر کارشناس دادگستری تعیین شده‌اند.

عابدی افزود: اگر قرارداد فرد در قالب اجاره به شرط تملیک باشد، در صورت انجام تعهدات به صورت کامل، سند به نام فرد متقاضی منتقل خواهد شد.

وی با تأکید بر این که امکان تغییر کاربری برای این اراضی وجود ندارد، خاطرنشان کرد: این اراضی فقط کاربری گلخانه دارند و فرد نمی‌تواند در زمینه دیگری از آن بهره برداری کند.

وی میزان زمین تعیین شده برای هر قطعه را ۳ هزار متر مربع عنوان کرد و تصریح کرد: چنانچه فردی متقاضی دریافت قطعات بیشتری باشد، درصورتی که تعداد  متقاضیان کمتر از تعداد قطعات تعیین شده باشد، امکان واگذاری هست در غیر این صورت، هر فرد می تواند تنها یک قطعه را در اختیار داشته باشد.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار خراسان‌ جنوبی اظهار داشت: تسهیلات تعیین شده به افرادی واگذار می‌شود که حجم آورده آنها ۲۰ درصد قیمت زمین باشد، در این صورت ۸۰ درصد باقیمانده مبلغ را شرکت شهرک های کشاورزی در قالب تسهیلات می‌پردازد.

وی تأکید کرد: همزمان با تحویل زمین به متقاضیان، شرکت شهرک‌های کشاورزی اقداماتی را در راستای تأمین زیرساخت ها و رفاه بهره برداران لحاظ می‌کند.

۱۹۰ میلیارد تومان برای احداث گلخانه در خراسان‌ جنوبی سرمایه‌گذاری می‌شود

وی گفت: از آن جایی که رقم تعیین شده برای سرمایه‌گذاری در این پروژه بسیار قابل توجه و به میزان ۱۹۰ میلیارد تومان است که ۱۵۰ میلیارد تومان آن توسط شرکت شهرک های کشاورزی و ۴۰ میلیارد تومان هم توسط استان تأمین می‌شد، لذا تمام اقدامات انجام شده در این زمینه کاملاً علمی، کارشناسی و اجرایی است.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار خراسان‌ جنوبی به وضعیت ارائه خدمات به افرادی که زمین در اختیار دارند، اشاره کرد و افزود: برای افرادی که زمین در اختیار دارند و در حقیقت برای ایجاد شهرک‌های شخصی، تنها محدودیت موجود، متراژ زمین است که باید ۳ هزار متر مربع باشد و این زمین جزو ۲۰ درصد ابتدایی و سرمایه اولیه فرد لحاظ می شود و تسهیلات هم به این پروژه تعلق می گیرد.  

عابدی، سرمایه‌گذاری در این شهرک‌ها را برای فرد متقاضی بسیار مقرون به‌صرفه خواند و گفت: ایجاد زیرساخت‌های لازم برای تأمین آب و برق و گاز به تنهایی هزینه‌های هنگفتی نیاز دارد که در این مجتمع‌ها توسط شرکت شهرک‌های کشاورزی پرداخت می‌شود و صرفه‌جویی در هزینه‌ها را در پی دارد.

وی ادامه داد: علاوه بر تأمین زیرساخت‌ها، آنچه در تفاهم‌نامه ایجاد هزار هکتار گلخانه مورد تأکید است، موضوع تأمین بازار فروش محصولات بوده و چون قرار است از طریق ایجاد گلخانه‌ها و تولید  ۲۸۰ هزار تن محصولات گلخانه‌ای در حد ۵۰۰ میلیون دلار ارزآوری داشته باشیم، به طور قطع باید مقدمات لازم برای اجرای همه بخش‌ها به خوبی فراهم شود..

وی گفت: بنا به قولی که در راستای اجرای صددرصدی تعهدات استاندار و مدیرعامل شرکت شهرک‌های کشاورزی کشور داده‌ایم، نهایت اهتمام خود را با محوریت جهاد کشاورزی به خرج می‌دهیم اما شرط اصلی در تحقق آن پای کار بودن متقاضیان است.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار خراسان‌ جنوبی تأکید کرد: همراهی متقاضیان سبب می‌شود  هشت هزار فرصت شغلی پیش‌بینی شده در این طرح، به خوبی و در کمترین بازه زمانی ممکن محقق  شود.

عابدی تصریح کرد: از ۱۵ مهر ۹۸ که تفاهم‌نامه احداث ۷۰۰ هکتار مجتمع گلخانه‌ای منعقد شده تمام هم و غم حوزه اقتصادی استان معطوف بر اجرایی شدن مفاد این تفاهم‌نامه است.

وی افزود: از مجموع ۷۰۰ هکتار مجتمع گلخانه‌ای تأکید شده در تفاهم‌نامه ۱۵۰  هکتار در قالب طرح‌های فرآوری و صنایع تبدیلی محصولات کشاورزی، ۱۰۰ هکتار برای مجتمع‌های دامپروری و ۵۰ هکتار هم برای ایجاد شهرک‌های شیلاتی در نظر گرفته شده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 6 =