پل جدید مرزی سرخس بین ایران و ترکمنستان افتتاح شد

مشهد- ایرنا- پل جدید مرزی سرخس بین ایران و ترکمنستان روز دوشنبه با حضور ویدئوکنفرانسی وزیرراه و شهرسازی ایران، وزیر ساختمان و معماری ترکمنستان و استانداران خراسان رضوی و آخال به بهره‌برداری رسید.

به گزارش استانداری خراسان رضوی، وزیر راه و شهرسازی در این مراسم گفت: می‌توانیم از این دستاورد به عنوان یک الگوی مثبت برای تشریک مساعی و بکارگیری اراده مشترک و پایدار در همکاری‌های دو کشور در مسیر تقویت همکاری‌های تجاری، بازرگانی و گشودن افق‌های جدید توسعه بهره‌برداری کنیم.
محمد اسلامی افزود: بر این باوریم که بهره‌برداری از این طرح کلیدی همزمان با توسعه مناسبات در قالب طرح‌های زیربنایی و توسعه‌ای و اجرای موافقت‌نامه ترانزیتی عشق‌آباد و هچنین کشورهای حوزه دریای خزر و جاده ابریشم می‌تواند بستری در جهت تقویت همکاری‌های ترانزیتی در منطقه و بین دو کشور بوجود آورد.
وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: در ‌این ‌راستا پیشنهاد می‌کنم در اسرع وقت طرح عبور آزمایشی بار برای اجرایی‌شدن موافقت‌نامه عشق‌آباد عملیاتی شود تا این پل جدید، زمینه را برای دستیابی به اهداف یاد شده فراهم سازد.
وی با اشاره به مدیریت کرونا در کشور گفت: دولت جمهوری اسلامی ایران در یک نقش ماندگار در همکاری بین دولت و ملت با اتخاذ تدابیر و تمهیدات گوناگون در جهت قطع زنجیره انتقال کرونا موفق شد این ویروس را در کشور کنترل نموده و در جهت ایجاد قابلیت برای اطمینان‌بخشی به کشورهای همسایه برای از سرگیری تجارت و حمل و نقل تمهیدات عملیاتی را ایجاد کند.
اسلامی افزود: بر اساس تفاهماتی که در نشست قبل حاصل شد و با اتمام کار نصب و تجهیز پایانه‌های مرزی مشترک ریلی و جاده‌ای در نقاط مرزی سرخس، لطف‌آباد – آرتیق و اینچه‌برون – آلتین عصیر و اطمینان از اینکه پروسه ضدعفونی و گندزدایی ناوگان و محموله‌های تجاری بین دو کشور در مبادی مرزی مشترک صورت خواهد گرفت، شاهد اهتمام دو کشور برای بازگشایی مرزهای مشترک و ازسرگیری جریان تجارت و ترانزیت منطقه‌ای در روزهای آتی خواهیم بود.
وی ادامه داد: با ‌توجه به طرح‌ها و برنامه‌های توسعه‌ای جمهوری اسلامی ایران در سرخس و به خصوص مصوبه اخیر مجلس شورای اسلامی، جهت تبدیل منطقه ویژه اقتصادی سرخس به منطقه آزاد، فرصت تاریخی و ارزشمندی برای جذب سرمایه‌گذاری‌های عظیم، فراهم شده ‌است که بدون شک تعاملات هر چه بیشتر دو کشور، در این نقطه مرزی، موتور محرکه تشویق دست‌اندرکاران عرصه تجارت، حمل‌ و نقل بین‌المللی و ترانزیت و به تبع آن شکوفایی و رفاه اقتصادی هر دو ملت خواهد بود.
وزیر راه و شهرسازی گفت: با توجه به مشخصات فنی پل که امکان تردد همزمان رفت‌ و برگشتی را فراهم کرده است، پیش‌بینی می‌شود حجم تردد سریع، روان و قابل توجهی را در آینده‌ای نزدیک از این پل شاهد باشیم و این سهولت و روان بودن تردد، علاوه‌ بر کاهش هزینه‌های مبادله، بر جذابیت‌های این گذرگاه خواهد افزود.
وی افزود: مقامات عالی دو کشور در سال‌های گذشته و با افق بلند مدتی که برای روابط اقتصادی و تجاری فیمابین پیش‌بینی کرده بودند، در حوزه حمل و نقل و ترانزیت برنامه عبور روزانه تا هزار دستگاه کامیون را هدفگذاری و به ما ابلاغ کردند که با افتتاح پل مشترک سرخس که امروز شاهد آن هستیم در آینده نزدیک خواهیم توانست برنامه‌های عملیاتی تحقق چنین هدفی را پایه‌ریزی کنیم.
اسلامی ادامه داد: امیدواریم طبق توافق به عمل ‌آمده بین دو طرف، عملیات حمل‌ و نقل جاده‌ای و ریلی در معابر سه گانه سرخس، لطف‌آباد و اینچه‌برون هر چه سریعتر آغاز گردد. همچنین آمادگی کامل خود را برای بررسی چگونگی آغاز عملیات ترانزیت جاده‌ای با سایر کشورهای آسیای مرکزی بویژه جمهوری‌های ازبکستان و قزاقستان اعلام می‌کنیم.
وی گفت: در این راستا انتظار می‌رود ترکمنستان نیز، تسهیلات مرزی لازم را در مرزهای خود با سایر کشورها، برای تسریع در عملیات عبور مرزی و ترانزیت فراهم آورد، تا متعاقب آن رونق هرچه بیشتر مسیرهای ترانزیتی در منطقه و میان دو کشور را شاهد باشیم.
پل مرزی جدید سرخس به عنوان دستاورد مشترک و پایدار دو کشور و  با هدف ارتقای ایمنی و تسهیل ترانزیت مرزی و تسریع و بهبود کیفیت رفت و آمد در منطقه به طول ۹۶ متر و عرض ۱۵ متر به صورت رفت و برگشت و دارای دو باند در هر طرف احداث شده است و بهره‌برداری از این طرح کلیدی، همزمان با توسعه همکاری‌ها در قالب سازمان همکاری‌های اقتصادی اکو، موافقت‌نامه ترانزیتی عشق‌آباد، موافقت‌نامه کشورهای ساحلی حوزه دریای خزر و جاده‌ ابریشم، نویدبخش تقویت هرچه بیشتر همکاری‌های ترانزیتی در منطقه و میان دو کشور محسوب می‌شود.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 11 =