ایران آماده آغاز ترانزیت جاده‌ای با کشورهای آسیای مرکزی است

تهران- ایرنا- وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه ایران آماده بررسی چگونگی آغاز عملیات ترانزیت جاده‌ای با کشورهای آسیای مرکزی است، گفت: برای عبور روزانه یک هزار دستگاه کامیون از پل مرزی جدید با ترکمنستان هدف‌گذاری شده است.

«محمد اسلامی» روز دوشنبه در مراسم افتتاح پل مرزی سرخس که امروز ١٩ مرداد به صورت ویدئو کنفرانس برگزار شد، افزود: بهره‌برداری از این طرح کلیدی، همزمان با توسعه مناسبات در قالب طرح‌های زیربنایی و توسعه ای سازمان اکو (ECO)، اقدام در چارچوب موافقت‌نامه ترانزیتی عشق‌آباد و همچین موافقت‌نامه کشورهای ساحلی حوزه دریای خزر و جاده‌ ابریشم، بستری را برای تقویت همکاری‌های ترانزیتی در منطقه و میان دو کشور ترسیم می‌کند.

 وی اضافه کرد: تاکید جمهوری اسلامی ایران بر قطع زنجیره شیوع ویروس کووید-۱۹، همزمان با توسعه و تسهیل جریان روان تجارت و حمل ‌و نقل میان دو کشور و منطقه است.  

اسلامی گفت: با این هدف کلیه تجهیزات ضدعفونی و گندزدایی در دروازه‌های مشترک میان دو کشور اعم از پایانه های مرزی ریلی و جاده‌ای، استقرار یافته است.

وزیر راه خبر داد: ما شاهد اهتمام دو کشور برای بازگشایی مرزهای مشترک و از سرگیری جریان تجارت و ترانزیت منطقه ای در روزهای آتی خواهیم بود.
 
 وی گفت: افزایش حجم تردد سریع، روان و قابل توجهی را در آینده‌ای نزدیک از این پل شاهد خواهیم بود و این سهولت و روان بودن تردد، علاوه‌ بر کاهش هزینه‌های مبادله بر جذابیت‌های این گذرگاه خواهد افزود.  

به گفته اسلامی در حوزه حمل ونقل و ترانزیت، برنامه عبور روزانه تا ۱۰۰۰ دستگاه کامیون را هدف‌گذاری و به ما ابلاغ کردند که با افتتاح پل مشترک سرخس در آینده نزدیک خواهیم توانست برنامه های عملیاتی تحقق چنین هدفی را انجام دهیم.

اسلامی گفت: امیدواریم عملیات حمل‌ و نقل جاده‌ای و ریلی در معابر سه‌گانه سرخس، لطف‌آباد و اینچه‌برون هر چه سریعتر آغاز شود.  

وزیر راه افزود: همچنین آمادگی کامل برای بررسی چگونگی آغاز عملیات ترانزیت جاده‌ای با سایر کشورهای آسیای مرکزی بویژه جمهوری‌های ازبکستان و قزاقستان را اعلام می کنیم.

وی اضافه کرد: انتظار می‌رود ترکمنستان نیز تسهیلات مرزی لازم را در مرزهای خود با سایر کشورها، برای تسریع در عملیات عبور مرزی و ترانزیت فراهم آورد، تا متعاقب آن، رونق هرچه بیشتر مسیرهای ترانزیتی، در منطقه و میان دو کشور را شاهد باشیم.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار اقتصاد

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 15 =