۱۹ خرداد ۱۳۹۹،‏ ۱۷:۵۳
کد خبرنگار: 1258
کد خبر: 83814864
۰ نفر

برچسب‌ها

آتش زدن بقایای گندم و جو حاصلخیزی خاک را کاهش می‌دهد

تهران- ایرنا- مشاور وزیر جهاد کشاورزی و مجری طرح ملی گندم گفت: آتش زدن بقایای گندم و جو حاصلخیزی خاک را به شدت کاهش می‌دهد و مواد آلی خاک را از بین می‌برد.

اسماعیل اسفندیاری‌پور روز دوشنبه در گفتگو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: آتش زدن بقایای گندم و جو در سطح مزارع به عنوان یکی از اقدامات خطرناک کشاورزان پس از فصل برداشت است.
وی افزود: کشاورزان نباید به هیچ عنوان، بقایای گیاهی را بسوزانند چرا که این عمل موجب فقر شدید خاک از مواد آلی شده و حاصلخیری خاک را به شدت کاهش می‌دهد.
وی تصریح کرد: خاک خوب باید از ۲.۵ درصد مواد آلی برخوردار باشد که این مهم با برگرداندن بقایای گیاهی از جمله کاه و کلش ناشی پس از برداشت گندم و جو به خاک، تأمین می‌شود.
اسفندیاری‌پور گفت: آتش‌زدن بقایای کاه و کلش علاوه بر نابودی میکروارگانیزم‌های خاک، احتمال آتش گرفتن مزارع گندم و جو را که خسارات بسیاری را به همراه دارد، افزایش می‌دهد.
وی با اشاره به آغاز عملیات برداشت گندم از اغلب مزارع کشور گفت: در سال جاری سطح کشت گندم در کشور حدود ۶ میلیون هکتار است و پیش‌بینی می‌شود میزان تولید این محصول راهبردی به حدود ۱۴ میلیون تن برسد.
مجری طرح ملی گندم افزود: حدود ۲ میلیون هکتار از مزارع گندم کشور به صورت آبی و ۴ میلیون هکتار به صورت دیم کشت شده است.
وی تصریح کرد: پیش‌بینی می‌شود با توجه به قیمت مناسب خرید تضمینی گندم، بیش از ۱۰ میلیون و ۵۰۰ هزار تن گندم مازاد بر مصرف کشاورزان خریداری و به سیلوها و مراکز خرید دولتی تحویل شود.
اسفندیاری‌پور گفت: در صورتی که دستگاه‌های تأمین کننده منابع مالی از جمله بانک مرکزی اعتبارات مناسب را برای پرداخت به موقع وجوه گندم‌کاران در اختیار شرکت غله و بازرگانی دولتی قرار دهد، شرایط مناسب خرید تضمینی گندم حفظ شده و کشاورزان با رغبت بیشتری محصول خود را به مراکز دولتی تحویل می‌دهند.
 

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 10 =