معاون رییس جمهوری: سهم نفت از بودجه کشور به کمتر از ۱۰ درصد رسیده است

ارومیه- ایرنا- معاون رییس جمهوری و رییس سازمان برنامه و بودجه گفت: هم اینک با تدابیر درآمدی اندیشیده شده در کشور، سهم نفت از بودجه به کمتر از ۱۰ درصد رسیده که بسیار کمتر از سال‌های گذشته است.

محمدباقر نوبخت روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگاران در ارومیه افزود: طی سال های گذشته حدود ۴۰ تا ۵۰ درصد بودجه ایران از محل نفت بود که این رقم به شدت کمتر شده است.

وی اضافه کرد: امسال از مجموع ۵۷۰ هزار میلیارد تومان منابع درآمدی در کشور، ۴۹ تا ۵۰ هزار میلیارد تومان مربوط به درآمدهای نفتی است.

معاون رییس جمهوری بیان کرد: در راستای کاهش سهم نفت، منابع دیگر جایگزین در حوزه درآمدی ایجاد شده که مولدسازی دارایی های دولت و استفاده از اسناد خزانه از جمله آنهاست.

وی ادامه داد: تلاش می کنیم از ساز و کارهایی در این راستا استفاده کنیم که منجر به تورم نشود که در این خصوص تمهیدات ویژه ای از جمله با هدف استفاده از اسناد خزانه اندیشیده شده است.

نوبخت گفت: اسناد خزانه، پول جامعه را جمع می‌کند و دوباره به حوزه اقتصاد برمی گرداند که این امر به علت اینکه پول جدیدی نیست، تورم زا نخواهد بود.

وی تاکید کرد: تلاش می کنیم با همه سختی‌های ناشی از تحریم و همه کمبودها و مشکلات ناشی از شیوع بیماری کرونا، کشور را به صورت مناسبی مدیریت کنیم که اختصاص اعتبار مناسب به حوزه احیای دریاچه ارومیه از جمله برنامه ریزی ها در این راستاست.

 محمدباقر نوبخت معاون رییس جمهوری در سفر یکروزه به آذربایجان غربی علاوه بر بازدید از سد کانی سیب و تونل انتقال آب به دریاچه ارومیه، از وضعیت دریاچه نیز بازدید کرده و در جریان اقدامات انجام شده در این خصوص قرار گرفت.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =