شناورهای غرق‌شده خلیج گرگان از آب خارج می‌شود

گرگان ـ ایرنا ـ مدیرکل بنادر و دریانوردی گلستان گفت که با هدف ارتقای امنیت تردد دریایی در حوزه گردشگری و منطقه‌ای خلیج گرگان، شناورهای مغروقه در آبراه اصلی آشوراده - بندرترکمن از آب خارج می‌شود.

الله یار اسعدی روز دوشنبه در نشست مدیران شورای هماهنگی امور راه و شهرسازی گلستان در جزیره آشوراده اظهار داشت : ۲ شناور در کریدور آبی بندرترکمن - آشوراده با اعتبار چهار میلیارد ریالی امسال توسط پیمانکاران این اداره از آب خارج خواهد شد.

وی افزود: همچنین طرح پیاده سازی حریم ۶۰ متری سواحل گلستان در صد کیلومتر از سواحل استان با همکاری سازمان جنگل ها و مراتع و وزارت نیرو در گلستان آغاز شد.

به گفته وی سازه های غیرمجاز ساحلی در گلستان نیز شناسایی و اقدامات لازم برای جمع آوری و قلع و قمع آنها در دست انجام است. 

اسعدی گفت: با وجود آنکه در برخی استان‌های ساحلی اقدامات قهری برای این موضوع در پیش گرفته‌ شده اما در گلستان با صدور اخطاریه های دریانوردی در یک تعامل اجتماعی با مالکان و بدون ارجاع به محاکم قضایی، این سازه ها را جمع آوری کنیم.

 وی از تمامی افرادی که در کرانه های خلیج گرگان و دریای خزر، سازه ساحلی دارند خواست اطلاعات ساختمان خود را در سامانه جامع سازه های دریایی کشور ثبت کنند.

مدیرکل راه و شهرسازی گلستان نیز در این نشست گفت: با تخصیص اعتبارات مورد نیاز پروژه‌های راه و شهرسازی، اجرای این طرح ها در گلستان شتاب می گیرد.

حسین محبوبی به تخصیص ۸۵۰ میلیارد ریال اعتبار برای تکمیل بزرگراه بجنورد - بهشهر اشاره کرد و گفت: با تغییر روش تخصیص اعتبارات از حالت اسناد خزانه به نقدی مشارکت پیمانکاران در اجرای این طرح بیشتر خواهد شد.

محبوبی با اشاره به طرح احداث مسیر ریلی اینچه برون - آزادشهر - شاهرود اظهار داشت: این پروژه تحول زا با اعتبار حدود ۳۰ هزار میلیارد ریال با همراهی قرارگاه خاتم اجرا خواهد شد.

معاون هوانوردی اداره کل فرودگاه های گلستان نیز گفت: شیوع کرونا باعث کاهش ۸۰ درصدی پروازهای این فرودگاه شد.

عبدالخلیل صادقی اظهار داشت: قبل از شیوع کرونا به طور متوسط ماهانه ۲۵۰ سورتی پرواز از فرودگاه گرگان انجام می‌شد اما با شیوع این بیماری تعداد پروازها به ۵۴ سورتی کاهش یافت.

صادقی از بهتر شدن تعداد پروازها در فرودگاه گرگان در پساکرونا خبر داد و گفت: با تثبیت کرونا در حال حاضر در هر هفته بیش از ۴۰ پرواز از این فرودگاه انجام می شود.

مدیرکل راه‌آهن شمال شرقی ۲ کشور نیز در این جلسه گفت: پارسال ۲۶ هزار تن محصول وارد استان شد که ۱۲ هزار تن از این کالاها مربوط به ترانزیت بازارهای بین‌المللی است.

مهدی عبدالکریم زاده اظهار داشت: با توجه به اینکه حدود چهار ماه از سال به سبب سیل و شیوع کرونا، فعالیت مسیر ریلی اینچه برون متوقف شده اما در این مدت ترانزیت محصول از گلستان ۶ درصد بیشتر شد.

معاون راهداری اداره‌کل راهداری و حمل و نقل جاده ای گلستان هم در این جلسه گفت: تعداد تلفات جاده ای استان پارسال ۹۸ نسبت به سال ماقبل کاهش یافت به طوری که تعداد تلفات در بخش عابران پیاده ۱۶ درصد و در بخش موتورسواران ۲۶ درصد کمتر شد.

غلامرضا بیکی ادامه داد: در سال گذشته با اجرای طرح های عمرانی و ترافیکی تعداد مناطق پر تصادف گلستان ۲۰ درصد و مناطق پرتصادف از ۴۸ مورد به ۳۸ مورد کاهش یافت.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 15 =