عواقب خشونت پلیس در آمریکا، مقامات کاخ الیزه را به تکاپو واداشت

تهران - ایرنا - خشونت پلیس آمریکا به دنبال کشته شدن یک رنگین پوست در این کشور که تاکنون پیامدهای بسیار جدی نه تنها در ایالات متحده که اروپا هم به دنبال داشته، مقامات کاخ الیزه را به تکاپو واداشت تا شتاب بیشتری برای بهبود مجموعه قوانین نیروهای پلیس دهند.

به گزارش تارنمای شبکه رادیویی «اوروپ ۱»، کاخ الیزه روز دوشنبه اعلام کرد: «امانوئل مکرون» رئیس جمهوری فرانسه از دولت خواسته در مقابل افزایش اعتراض‌ها علیه نژادپرستی و خشونت پلیس، در پیشنهادهای خود برای بهبود مجموعه قوانین نیروهای پلیس شتاب ببخشد.

طبق اعلام کاخ الیزه، مکرون روز یکشنبه در این رابطه به طور ویژه با «ادوارد فیلیپ» نخست وزیر و «کریستف کاستانر» وزیر کشور فرانسه گفت و گو کرده است.

گسترش موج تظاهرات ناشی از مرگ «جورج فلوید» در آمریکا همچنان روز شنبه در فرانسه تداوم یافت. بنا به اعلام وزارت کشور فرانسه، ۲۳ هزار تظاهرکننده روز شنبه در فرانسه خشونت پلیس را محکوم کردند و خواستار عدالت برای همه شدند.

بنا به اعلام کاخ الیزه، مکرون به اعضای دولت دستور داده تا بر جنبه‌های مختلف مساله، مجموع قوانین پلیس، سیاست شهری و نژادپرستی متمرکز شوند.

مکرون همچنین از «نیکول بلوبه» وزیر دادگستری فرانسه خواسته پرونده مرگ «آداما ترائوره» جوان ۲۴ ساله سیاه‌پوست در سال ۲۰۱۶میلادی در جریان یک دستگیری در این کشور را بررسی کند.

 به دنبال بحران جلیقه‌زردها و تظاهرات علیه اصلاحات بازنشستگی، رئیس جمهوری فرانسه از کاستانر خواستار تعیین تکلیف مسائل مربوط به قوانین پلیس و امور محوله به دولت برای بهبود این قوانین در ماه ژانویه، شد.

به گفته نزدیکان رئیس جمهوری، مکرون از وزیر کشور فرانسه خواستار تعیین اقدام‌های پیش‌بینی شده پس از مساله توهین‌های نژادپرستانه به یک افسر پلیس از سوی همکارانش در اواخر ماه دسامبر که از طریق واتساپ صورت گرفته بود و اظهارات نژادپرستانه نیروهای پلیس در شبکه‌های اجتماعی شد.

فرانسه که از روز سه‌شنبه گذشته شاهد برگزاری تظاهرات و تجمع‌های اعتراضی ضد نژادپرستی در چندین شهر خود بود، بار دیگر در روزهای جمعه و شنبه عرصه ادامه موج این اعتراض‌ها در شهرهای مختلف از جمله پاریس و شهرهای «استراسبورگ»، «کان» و «روئن» شد. معترضان فرانسوی که تعداد آنها بنا به اعلام وزارت کشور فرانسه حدود ۲۳ هزار نفر بوده روز شنبه برای چندمین بار در طول یک هفته گذشته به خیابان‌های مختلف این کشور آمدند و ضمن محکومیت خشونت پلیس خواستار عدالت برای همه شدند.

وزارت خارجه فرانسه روز یکشنبه در واکنش به خشونت کشیده شدن اعتراضات اخیر در آمریکا، خشونت علیه معترضان را غیرقابل قبول خواند. «ژان ایولودریان» وزیر امور خارجه فرانسه روز یکشنبه گفت: خشونت علیه معترضان مسالمت آمیز و روزنامه نگاران چه در آمریکا و چه در جاهای دیگر قابل قبول نیست.

اعتراضات خیابانی در آمریکا و به دنبال آن در دیگر کشورها از جمله فرانسه، انگلیس، اسپانیا و سوئد، پس از آن آغاز شد که پلیس سفیدپوست شهر مینیاپولیس ایالت مینه‌سوتا پس از دستگیری و دستبند زدن به «جورج فلوید» رنگین پوست ۴۶ ساله، بیش از ۸ دقیقه با زانو به گردن وی فشار آورد، در حالی که او مدام می‌گفت نمی‌توانم نفس بکشم.  

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 8 =