طرح ۱۴۵۴ با هدف ارتقای درک مفاهیم قرآن، برگزار می‌شود

تهران- ایرنا - رئیس مرکز قرآنی سازمان اوقاف و امور خیریه با تاکید بر جذابیت به عنوان رمز موفقیت طرح ملی قرآنی ۱۴۵۴ گفت: مهمترین اهداف این طرح، نگاه مهارت‌آموزی و بالابردن درک مردم از مفاهیم قرآنی است.

به گزارش روابط عمومی شبکه قرآن و معارف سیما جلسه هماهنگی طرح ملی قرآنی ۱۴۵۴ با حضور  مدیر شبکه قرآن و معارف سیما، مدیر رادیو قرآن، معاون قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد و رئیس مرکز قرآنی سازمان اوقاف و امور خیریه برگزار شد.

جواد شیخ اکبری مدیر شبکه قرآن و معارف سیما در این دیدار که برای هم افزایی نهادهای قرآنی کشور در محل شبکه قرآن برگزار شد گفت:‌ امسال طرح ملی قرآنی ۱۴۵۴  متفاوت با سال‌های قبل با محوریت آیات کاربردی قرآن کریم حول محور خانواده  و آرامش  برنامه ریزی شده و در طول شبانه روز با بخش‌های متنوعی از جمله آشنایی با مفاهیمی که مردم  به صورت روزمره با آن ارتباط دارند پخش خواهد شد، همچنین بخش‌های نمایشی و ارتباط زنده با مراکز استان‌ها از دیگر برنامه های این طرح خواهد بود.

استفاده از ظرفیت فضای مجازی

وی افزود: در این طرح ملی شبکه‌های سیما شامل شبکه‌های یک، دو، سه، چهار، پنج، کودک، افق و آموزش روزانه ۲۰ دقیقه را متناسب با رویکرد محتوایی و ساختار هرشبکه به این طرح ملی اختصاص می‌دهند.

شیخ اکبری بیان کرد: امسال با توجه به شرایط کنونی کشور در خصوص بیماری کرونا، برنامه‌ریزی برای استفاده از فضای مجازی و پخش برنامه در شبکه‌های اینترنتی انجام شده است. همچنین از ظرفیت کلاس‌های مجازی دارالقرآن در حوزه آموزش مفاهیم استفاده خواهد شد.

مدیر شبکه قرآن و معارف سیما یادآور شد: در این طرح برای مقطع سنی کودک و نوجوان تدابیر خاصی برای بیان مفاهیم کاربردی در این مقطع سنی درنظر گرفته شده است.

اهمیت کاربردی بودن مفاهیم قرآنی

دکتر مجتبی ایزدی مدیر رادیو قرآن در این جلسه براهمیت کاربردی بودن موضوعات قرآنی برای عموم مردم تاکید کرد و افزود: امسال رادیو قرآن برنامه صبح‌گاهی با موضوع مفاهیم و نمایشنامه‌های قرآنی متناسب برای شنوندگان خواهد داشت. همچنین برنامه عصرگاهی در ۵۵ دقیقه به موضوع حفظ موضوعی آیات منتخب قرآن به همراه ترجمه مفاهیم و واژگان آیات و بیان تکنیک‌های روش حفظ می پردازد.

شبکه‌های رادیویی دیگر همسو با رادیو قرآن مانند رادیو پیام، فرهنگ، ایران، ورزش و گفتگو در این طرح  ملی حضور خواهند داشت.

توجه به جنبه‌های ترویجی مفاهیم بنیادین قرآنی

در این دیدار مهدی قره‌شیخ‌لو رئیس مرکز قرآنی سازمان اوقاف و امور خیریه  با بیان اینکه جذابیت؛ رمز موفقیت طرح ملی ۱۴۵۴ است بیان داشت: از مهمترین اهداف این طرح نگاه مهارت آموزی و بالا بردن درک مردم از مفاهیم قرآنی است.

در ادامه دکتر عبدالهادی فقیهی معاون قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان خرسندی از پخش طرح ملی ۱۴۵۴ در شبکه های سیما ضمن تاکید بر موضوعات کاربردی گفت: باید جنبه‌های ترویجی مانند استفاده از هنر خوشنویسی، شعر و نمایش با هدف کاربردی بودن موضوعات قرآنی و جلب رضایت مردم در دستور کار قرار گیرد.

طبق اعلام پیشین امسال شروع طرح ملی قرآنی ۱۴۵۴ از  ۳۰خرداد مبا محوریت آیات کاربردی و موضوعی قرآن کریم با محوریت خانواده و سبک زندگی با هماهنگی تمام شبکه‌های سیما، صداوسیما مراکز استان‌ها و نهادهای قرآنی کشور در ۳۲ استان کشور برگزار خواهد شد.

سرخط اخبار فرهنگ

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =