توسعه در تعارض با محیط زیست، توسعه نیست

اردبیل - ایرنا- معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار اردبیل گفت: توسعه‌ای که با محیط زیست در تعارض بوده و موجب آلودگی زیست محیط شود، توسعه نیست.

ارژنگ عزیزی روز دوشنبه در آیین بهره‌برداری از طرح‌های زیست محیطی استان اردبیل افزود: تولید محصولی که باعث آلودگی محیط زیست شود ارزش ندارد چرا که چندین برابر ارزش محصول برای رفع آلودگی ناشی از تولید آن هزینه می‌شود.

وی با بیان اینکه گسترش روزافزون تکنولوژی در زندگی بشر، موجب آلودگی‌های مختلف در محیط زیست شده و تعادل و تناسب آن را برهم زده است، اظهارکرد: صنعتی شدن و رشد و پیشرفت بدون برنامه‌ریزی و توجه به مسائل زیست‌محیطی عواقب و نتایج ناگوار و اغلب جبران‌ناپذیری دارد.

او خواستار توجه بیش از پیش واحدهای تولیدی، صنعتی و خدماتی به مسائل زیست محیطی شد و اضافه‌کرد: واحدهایی که نسبت به حفاظت از محیط زیست حساس هستند علاوه بر سرمایه اقتصادی، سرمایه اجتماعی و زیست محیطی هستند.

فرماندار نمین نیز گفت: محیط زیست یکی از شاخصه‌های توسعه بوده و تلاش برای ارتقا وضعیت آن باعث بهبود وضعیت اقتصادی و اجتماعی جامعه می‌شود.

 عاطف ناصری افزود: تمامی طرح‌ها باید دارای پیوست‌های زیست محیطی بوده و در آنها ملاحظات و توجیه فنی زیست محیطی لحاظ شود.

مدیر کل حفاظت محیط زیست استان اردبیل  هم گفت: محیط‌زیست نه تنها مانع پیشرفت و توسعه نبوده و مخالفتی با توسعه ندارد، بلکه مدافع توسعه، پیشرفت و آبادانی است.

سعید شهند افزود: امسال همزمان با هفته محیط زیست علاوه بر اجرای برنامه‌های متنوع پنج طرح زیست محیطی در استان با اعتبار بیش از ۹۴ میلیارد ریال به بهره‌برداری خواهد رسید.

وی اظهارداشت: بهره‌برداری از تصفیه‌خانه فاضلاب واحد تولیدی آرتا پلاست، شرکت مجتمع گوشت اردبیل،بهره برداری از سیستم فیلتراسیون غبارگیری کارخانه سیمان نمین، پاسگاه محیط‌بانی منطقه شکار ممنوع دربند مشکول و انبار علوفه مرکز نگهداری ، پرورش و تکثیر مارال در سایت منطقه گردشگری فندقلوی نمین از جمله آنها است.

شهند با بیان اینکه امسال شعار هفته محیط زیبست در کشور "جهش تولید، حفظ محیط زیست، برای توسعه پایدار ایران" و شعار روز جهانی محیط زیست " تنوع زیستی، فراخوان اقدام به مقابله با انقراض فزاینده گونه‌ها و تخریب طبیعت نامگذاری شده است، گفت: امیدواریم همه آحاد مردم با احساس مسوولیت در حفاظت از محیط زیست تلاش کنند.

امام جمعه نمین نیز گفت: حراست و حفاظت از محیط زیست و طبیعت پیرامون به عنوان یک وظیفه همگانی در آموزه های دینی مسلمانان تاکید شده است.

حجت‌الاسلام صفر یوسف‌زاده با بیان اینکه حفاظت از طبیعت و محیط زیست از جمله توصیه‌های موکد اسلام است، افزود: بر اساس آموزه‌های حیات بخش دینی، حفظ و نگهداری و استفاده صحیح از منابع خدادادی مثل آب و هوا، زمین و دریا، کوه و دشت، خاک و جنگل لازمه زندگی سالم برای انسان بوده و مهم‌ترین واجبات شرعی و عقلی بر همگان محسوب می‌شود.

وی اظهار داشت: در طراحی و احداث واحدهای تولیدی و صنعتی قبل از همه چیز باید به مسائل زیست محیطی توجه شود تا بعدها مشکلی پیش نیاید.

در این آیین ۲ طرح زیست محیطی تصفیه‌خانه فاضلاب واحد تولیدی آرتا پلاست و سیستم فیلتراسیون غبارگیری کارخانه سیمان نمین افتتاح شد.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 2 =