موافقت شورای شهر مشهد با ساماندهی کارگران روزمزد

مشهد- ایرنا- اعضای شورای اسلامی شهر مشهد در جلسه علنی روز دوشنبه این شورا با لایحه ساماندهی کارگران و استادکاران روزمزد و احداث و تجهیز ایستگاه‌های ساماندهی برای آنان موافقت کردند.

معاون خدمات شهری و محیط زیست شهرداری مشهد در این خصوص گفت: ساماندهی کارگران ساختمانی از اوایل سال جاری در دستور کار قرار گرفت و پنج ایستگاه موقت ساماندهی در سطح شهر فعال شد.
مهدی یعقوبی افزود: تا کنون ۴ هزار و ۹۰۰ کارگر در ایستگاه‌های ساماندهی کارگران نام‌نویسی کرده‌اند و حدود ۴ هزار و ۵۰۰ نفر نیز به کار گرفته شده‌اند.
وی ادامه داد: می‌کوشیم فرایند ساماندهی کارگران را آنلاین کنیم و با طراحی نرم‌افزار خاص، نیاز به مراجعه حضوری کارگران برای درخواست کار نخواهد بود.
عضو هیات رییسه شورای اسلامی شهر مشهد نیز گفت: ساماندهی کارگران وظیفه مستقیم شهرداری نیست ولی پس از شیوع کرونا یک معضل اساسی در شهر ایجاد شد و شاهد بیکاری کارگران و حضور آنان در میادین و معابر شهر بودیم.
شهناز رمارم افزود: ۱۵ درصد از عوارض پروانه‌های ساختمانی به حساب سازمان تامین اجتماعی واریز می‌شود تا برای بیمه کارگران ساختمانی هزینه شود اما طی روزهای اخیر متوجه شدیم اصل قانون دچار نقص است و این مبلغ برای بیمه کارگران ساختمانی هزینه نمی‌شود.
وی ادامه داد: باید با مجلس رایزنی کنیم تا قانون تامین اجتماعی اصلاح و این عوارض برای بیمه و بیمه بیکاری کارگران ساختمانی هزینه شود.
رییس کمیسیون محیط زیست و خدمات شهری شهرداری مشهد نیز گفت: حدود ۹ ماه قبل بررسی ساماندهی کارگران به این کمیسیون واگذار شد و لایحه مربوطه یک ماه قبل توسط شهرداری به شورای شهر ارائه شد.
محمد حاجیان شهری افزود: تفاهمنامه ساماندهی کارگران با دستگاه‌های ذیربط آماده شده‌ و با این طرح کرامت انسانی کارگران حفظ می‌شود.
وی ادامه داد: طبق مصوبه امروز شورای شهر به شهرداری مشهد اجازه داده می‌شود نسبت به ساماندهی کارگران و استادکاران روزمزد موسوم به کارگران سرگذر و احداث و تجهیز ایستگاه‌های ساماندهی مورد نیاز، با جلب و جذب مشارکت دستگاه های اجرایی، تشکل های کارگری، سازمان های مردم نهاد و بخش خصوصی تا سقف اعتباری  ۱۲۳ میلیارد ریال اقدام کند.

رییس کمیسیون محیط زیست و خدمات شهری شهرداری مشهد گفت: همچنین شهرداری باید در تفاهمنامه پیش بینی‌های لازم برای تامین و استفاده از نیروهای کارگری روزمزد مستقر در این جایگاه ها برای پروژه‌های عمرانی سایر دستگاه‌های خدمت‌رسان را داشته باشد.
تصویب لایحه آیین نامه تعرفه شرکت‌های کارگزاری امور مربوط به اراضی املاک و مستغلات شهرداری، تصویب لایحه اصلاح و به روزسازی محدوده و میانگین ارزش املاک بلوک‌های همگن و تصویب لایحه تعدیل وجوه التزام قراردادهای فروش در مجتمع‌های توس  میلاد در طرح میدان شهدا از دیگر مصوبات جلسه علنی امروز شورای شهر مشهد بود.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha