کتابخانه‌های کرمانشاه جوابگوی جمعیت یک میلیونی آن نیست

کرمانشاه- ایرنا- فرماندار کرمانشاه بااشاره به میانگین کشوری فضای کتابخانه‌ای به ازای هر ۱۰۰ نفر سه متر مربع گفت: این میزان در شهر کرمانشاه برای هر ۱۰۰ نفر یک متر و ۶۳ سانتی متر است که اصلا جوابگوی جمعیت یک میلیونی آن نیست.

فضل الله رنجبر روز دوشنبه در جلسه انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان کرمانشاه که در سرسرای فرمانداری برگزار شد؛ زیربنای کتابخانه های عمومی شهرستان کرمانشاه را ۱۷ هزار و ۷۳۳ متر مربع اعلام کرد و افزود: ۱۶ هزار و ۲۱۸ متر آن دولتی و هزار و ۴۹۵ متر مربع نیز از محل مشارکت احداث شده که با توجه به میانگین سه متری فضای کتابخانه‌های کشور بسیار عقب هستیم.

رنجبر بااشاره به روند ساخت و ساز کتابخانه مرکزی شهر کرمانشاه با ۱۱ هزار مترمربع زیربنا گفت: برای تعیین تکلیف و جذب اعتبارات ساخت کتابخانه مرکزی کرمانشاه باید از همه ظرفیت ها مانند نمایندگان مجلس شورای اسلامی، استاندار و دیگر نهادها برای بهره برداری رسیدن آن کمک بگیریم تا این میزان عقب ماندگی را جبران کنیم.

رییس انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان کرمانشاه در ادامه، واگذاری کتابخانه مرکزی شهر کرمانشاه به بخش خصوصی بدون مصوبه انجمن کتابخانه های عمومی را خلاف قانون دانست.

رنجبر با اشاره به سند چشم انداز ۱۴۰۴ کشور که در آن به میزان هر ۱۰۰ نفر هشت متر مربع فضای کتابخانه ای ترسیم شده است، گفت: برای رسیدن به افق سند چشم انداز ۱۴۰۴ ابتدا باید اطلاعات از وضعیت کتابخانه‌های موجود در شهرها و روستاهای شهرستان گردآوری شود و سپس برای افزایش آنها برنامه های دقیق و مدونی  فارغ از داشتن یا نداشتن اعتبارات تدوین کنیم و سپس در راستای جذب اعتبار و افزایش مطالبات کتابخانه ای در سطح کشور و استانداری تلاش کنیم.

رنجبر همچنین در بخش دیگری از سخنان خود از حوزه سازمان فرهنگی و هنری شهرداری کرمانشاه خواست با توجه به وضعیت بیماری کرونا، برنامه‌های مختلفی برای تشویق شهروندان به کتاب خوانی و یا برگزاری جشنواره ارایه کند.

وی بر اجرای برنامه های نرم افزاری برای تشویق کتاب خوانی در سطح شهرستان تاکید کرد و خواستار دعوت از برگزیدگان برتر استان درحوزه های مختلف برای تبلیغ کتابخوانی در شبکه های اجتماعی از سوی انجمن کتابخانه های عمومی شد.

فرماندار کرمانشاه همچنین خواستار بررسی مصوبات جلسات انجمن کتابخانه‌های عمومی شهرستان در سال ۹۸ شد که چند مصوبه به اجرا درآمده و علت اجرا نشدن سایر مصوبات چه بوده است. 

 فرماندار کرمانشاه در بخش دیگری از سخنان خود از نحوه هزینه اعتبارات کتابخانه های عمومی کشور انتقاد کرد و از دبیرکل کتابخانه های عمومی خواست سهم نیم درصد شهرداری کرمانشاه فقط در این شهرستان هزینه شود نه جای دیگر.

 سال ۹۸ از ۵۰۰ میلیون اعتبار بخش کتابخانه شهرستان کرمانشاه فقط ۹۰ میلیون تومان تخصیص یافت 

مدیرکل کتابخانه های استان کرمانشاه نیز در این جلسه بااشاره به کمبود اعتبارات کتابخانه‌ها برای اجرای طرح و برنامه در سال های اخیر؛ گفت: پارسال از سهم ۵۰۰ میلیون تومانی کتابخانه های شهرستان کرمانشاه فقط ۹۰ میلیون تومان تخصیص یافت که این باعث کندی روند اجرای برنامه ها شد.

معصومه حسنی خوانساری، همچنین به شرایط سخت نگهداری از ۷۰۰ نسخه کتاب نفیس و قدیمی استان اشاره کرد و گفت: متاسفانه جا، امکانات و اعتبار برای نگهداری این کتاب ها در استان نداریم.

او در بخش دیگری از سخنان خود بااشاره به تعطیلی کتابخانه ها از پنجم اسفند ماه ۹۸ تا ۲۹ اردیبهشت ماه به خاطر شیوع بیماری کرونا گفت: کتابخانه ها در این مدت کار را تعطیل نکرده و پویش های مختلفی مانند هر کرمانشاهی یک کتاب، هر خانه  یک کتابخانه، کرونا شکست را می دهیم، نقاشی کودکان، پویش بازی کودکان ، مسابقه فیلم یک دقیقه ای بازی کودکان و پویش کتابداران از طریق شبکه های اجتماعی راه اندازی کردند.

خوانسار همچنین به راه اندازی پویش بزرگ کتاب و کتاب خوانی رضوی در سطح کشور اشاره کرد و گفت از شهرستان کرمانشاه پنج هزار و ۲۱۸ نفر شرکت کردند که ۵۶ نفر آنها برگزیده شدند.

مدیرکل کتابخانه های استان کرمانشاه در بخش دیگری با ارایه گزارشی؛ فضای کتابخانه های عمومی استان و شهرستان  کرمانشاه را نسبت به میانگین کشوری بسیار کم برآورد کرد و گفت: طرح هایی برای ارتقا این فضا در دست اقدام است که متاسفانه اعتبار نداریم.

خوانسار افزود: میانگین فضای کتابخانه های عمومی کشور سه متر مربع به ازای هر ۱۰۰ نفر است در حالی در استان این مقدار هر یک متر و ۷۴ سانتی متر به ازای هر ۱۰۰ نفر است که بسیار عقب هستیم.

او اضافه کرد در سند برنامه توسعه ششم و همچنین  افق سند چشم انداز میزان فضای کتابخانه ای کشور به ازای هر ۱۰۰ نفر هشت متر تعریف شده بنابراین برای رسیدن به سطح کشوری و همچنین افق برنامه ۱۴۰۴ کرمانشاه نیازمند توجه ویژه در خصوص پروژه های کتابخانه ای از سوی وزارتخانه و مقامات ارشد استان است. 

شهرستان کرمانشاه بیش از نیمی از جمعیت ۲ میلیون نفری استان را در خود جای داده است.

اخبار مرتبط