افغانستان و عراق واردکننده عمده فرآورده‌های دامی گلستان

گرگان - ایرنا - مدیرکل دامپزشکی گلستان گفت که کشورهای عراق و افغانستان بیشترین سهم واردات فرآورده‌های دامی از این استان شمالی را از ابتدای امسال تاکنون و در شرایط مواجهه با ویروس کووید ۱۹ دارند.

غلامرضا محرابی روز دوشنبه به خبرنگار خبرگزاری جمهوری اسلامی اظهار داشت: این کشورها از مجموع هشت فرآورده دامی قابل صادرات گلستان، ۶ مورد آن شامل تخم مرغ خوراکی، تخم مرغ نطفه دار گوشتی، جوجه یک روزه گوشتی، خوراک و مکمل آبزیان، گوشت مرغ منجمد و فرآورده های لبنی را وارد بازار مصرف خود می کنند.

 به گفته وی امسال پنج هزار و ۷۵۰ تن تخم مرغ خوراکی با ۲۳۹ محموله به عراق و افغانستان، یک میلیون و ۱۶۲ هزار عدد تخم مرغ نطفه دار گوشتی با سه محموله به عراق و ۲ میلیون و ۹۴ هزار قطعه با ۹۱ محموله و خوراک و مکمل آبزیان به وزن ۷۶۰ تن با ۲۹ محموله به افغانستان صادر شد.

محرابی ادامه داد: همچنین در این مدت، ۵۱۲ تن فرآورده های لبنی در قالب ۲۰ محموله به عراق و گرجستان  و ۷۴۳ تن گوشت مرغ منجمد با ۳۳ محموله به عراق و افغانستان، مغولستان و ونزوئلا، حمل شد.

مدیرکل دامپزشکی گلستان گفت: علاوه بر این، صادرات پای و پنجه مرغ به وزن یک هزار و ۴۳۸ تن به پنج کشور هنگ کنگ، ویتنام، لائوس، میانمار و امارات و سه هزار قطعه پولت تخم گذار به کشور ارمنستان، صادر شد.

گلستان ۴ پست قرنطینه مستقر در پلیس راه نوکنده (غرب)، تیل آباد آزادشهر، تنگراه گالیکش (شرق) و گمرگ اینچه برون (شمال استان و مرز خشکی با ترکمنستان) دارد که حمل دام و طیور زنده و فرآورده های خام دامی به خارج از استان را کنترل می کنند.

گلستان با داشتن هفت اقلیم از ۱۳ اقلیم دنیا از قطب های مهم دامپروری و پرورش طیور کشور به شمار می رود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =