هنرمندان صنایع‌دستی کهگیلویه و بویراحمد روزانه هزار ماسک تولید می کنند

گچساران - ایرنا -معاون صنایع دستی مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کهگیلویه و بویراحمد گفت:هنرمندان صنایع دستی استان روزانه یک هزار عدد ماسک برای کمک به مهار بیماری ویروس کرونا تولید می کنند.

پریسا راد روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت:پنج کارگاه صنایع دستی کهگیلویه و بویراحمد پس از انجام ضدعفونی و شرایط ایزوله در حال تولید ماسک هستند.

وی بیان کرد:۱۵۰هنرمند این استان در قالب کارگاه های صنایع دستی و تفاهم نامه با سپاه پاسداران در تولید ماسک مشارکت دارند.

وی با اشاره به اهمیت تولید ماسک برای پیشگیری از انتشار ویروس کرونا عنوان کرد: این هنرمندان تا زمان نیاز جامعه به فعالیت خود ادامه می دهند.

راد ابراز داشت:براساس برآوردهای کارشناسی ویروس کرونا ۵۰میلیارد ریال به هنرمندان صنایع دستی در این استان خسارت وارد کرده است.

معاون صنایع دستی مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کهگیلویه و بویراحمد تصریح کرد: انتشار ویروس کرونا ۴۰ میلیارد ریال به کارگاه های صنایع دستی و ۱۰میلیارد ریال به آموزشگاه های فعال در این حوزه خسارت واردکرده است.

وی ابراز داشت:۷۵کارگاه صنایع دستی در استان بر اثر انتشار ویروس کرونا خسارت دیدند که ۳۵ کارگاه که تاکنون تسهیلات دریافت نکرده بودند برای دریافت وام معرفی شدند.

راد گفت: هنرمندان فعال صنایع دستی کهگیلویه و بویراحمد از  تسهیلات بانکی اختصاص یافته برای جبران خسارت های انتشار ویروس کرونا استقبال نکردند.

وی افزود: نداشتن دوره تنفس و داشتن سود ۱۲درصد از دلایل هنرمندان برای امتناع از دریافت این تسهیلات بوده است.

راد ابراز داشت:جاجیم بافی، سفره بافی، نمدمالی، نی چیت بافی، مشته بافی، رندبافی، گچمه بافی، ریسندگی، سوزن دوزی، سبد بافی، رودوزی‌های سنتی و سیاه چادر بافی از مهمترین دست بافته‌های سرپنجه هنرمندان کهگیلویه و بویراحمد است.

معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کهگیلویه و بویراحمد گفت: ۳۵ هزار هنرمند صنایع دستی در استان فعال هستند.

سالانه ۲۱۸ هزار متر مربع انواع صنایع دستباف در کهگیلویه و بویراحمد تولید می‌شود.

بیشترین دست بافته‌ها در شهرستان‌های دنا و گچساران تولید می‌شود.

تاکنون ۱۷۱ هزار و ۷۸۹ نفر به طور قطعی به ویروس کرونا مبتلا شده و ۸ هزار و ۲۹۱ نفر بر اثر این بیماری جان خود را از دست داده اند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 9 =