شورای صلح و سازش اتاق اصناف قزوین راه‌اندازی شد

قزوین - ایرنا - شورای صلح و سازش اتاق اصناف قزوین برای نخستین بار در کشور روز یکشنبه با حضور رییس کل دادگستری استان افتتاح و راه‌اندازی شد.

این شورا تحت عنوان طلایه‌داران صلح و سازش در ساختمان اتاق اصناف استان قزوین واقع شده تا بتواند پرونده‌های مورد اختلاف با موضوع صنفی را به سازش طرفین ختم کند.

این شورا طرحی به ابتکار حجت الاسلام نورالله قدرتی رییس کل دادگستری قزوین است که پس از پیگیری‌های متعدد به صورت پایلوت در قزوین اجرا شده است.

این شورا موجب می‌شود تا پرونده‌های قضایی با موضوع صنفی قبل از صدور رای در شورای حل اختلاف یکبار فرصت صلح و سازش پیدا کنند.

سال گذشته ۶۵ هزار پرونده به شوراهای حل اختلاف استان قزوین وارد شده بود.

رییس کل دادگستری قزوین در مراسم افتتاح این شورا گفت: صلح و سازش در اسلام همواره مورد تاکید قرار دارد و به شکل مدام در دادرسی اسلامی بیان شده که سعی کنید پرونده‌ها را به این سمت سوق دهید.

حجت الاسلام نورالله قدرتی به داوری بین المللی اشاره کرد و گفت: موضوع صلح و سازش حتی در نظام بین المللی نیز مورد توجه قرار دارد و ایران نیز بعد از پیروزی انقلاب اسلامی توانست جایگاه ویژه‌ای برای آن لحاظ کند.

وی به شورای حل اختلاف در کشور اشاره کرد و گفت: این شورا وظیفه دارد تا هر نوع پرونده قضایی را تا قبل از ارسال به محاکم قضایی به صلح و سازش منجر کند، اما حجم بالای کارها در این حوزه باعث شده تا اقدامات به طول بیانجامد.

حجت الاسلام قدرتی به ورود ۶۵ هزار پرونده قضایی به شورای حل اختلاف استان قزوین در سال گذشته اشاره کرد و گفت: وجود این همه پرونده باعث شده تا کارکنان شورای اختلاف تحت فشار باشند که امیدواریم برنامه ریزی انجام شده این مشکل مرتفع شود.

این مقام قضایی خاطرنشان کرد: وجود چنین شوراهایی می‌تواند حجم پرونده‌های شورای حل اختلاف را کاهش داده و به سازش بیشتری منجر شود.

حجت الاسلام قدرتی یادآور شد: سیاست قوه قضاییه این است که هر دستگاهی مشکلات درونی و تخصصی خودش را ابتدا بررسی کرده و در آینده شوراهای حل اختلاف تخصصی ایجاد شود.

استان قزوین دارای ۳۵ هزار صنف و ۴۷ اتحادیه صنفی است. 

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 8 =