فاصله‌گذاری اجتماعی انتقال ویروس کرونا را کاهش می‌دهد

قصرشیرین- ایرنا- رییس شبکه بهداشت و درمان قصرشیرین گفت: رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی ۹۵ درصد انتقال ویروس کرونا را کاهش می‌دهد و مهم‌ترین راه قطع زنجیره این بیماری ویروسی است.

دکتر رضا منصوری روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: درصورت رعایت ۷۵ درصدی فاصله گذاری اجتماعی توسط افراد مختلف، یک فرد بیمار می تواند ۲.۵ نفر سالم را در طول یک ماه بیمار کند ولی اگر فاصله گذاری اجتماعی رعایت نشود هر فرد بیمار می تواند ۴۰۶ تن از افراد سالم  را به بیماری ویروسی کرونا مبتلا کند.

وی اظهارداشت: بیماری ویروسی کرونا قدرت سرایت بسیار بالایی دارد که از طریق ترشحات تنفسی فرد مبتلا، انتقال می یابد از این رو افراد برای در امان ماندن از شر این ویروس باید از تماس با فرد آلوده به ویروس کرونا خودداری کنند.

این پزشک متخصص جراحی ادامه داد: شستن مکرر دست ها با آب و صابون، رعایت فاصله اجتماعی و استفاده از ماسک مهم ترین راه های مقابله با بیماری ویروسی کرونا است که همه مردم ملزم به اجرای آن هستند تا شاهد افزایش آمار مبتلایان به بیماری کرونا نباشیم.

رییس شبکه بهداشت و درمان قصرشیرین اضافه کرد: باتوجه به اینکه ویروس کرونا یک ویروس نوظهوری است و باتوجه به ناشناخته بودن آن و نداشتن واکسن و عدم کشف داروی این بیماری، تنها راه مقابله فعلی با این بیکاری ویروسی عمل به توصیه های پزشکان، همکاری با کادر درمان و رعایت پروتکل های بهداشتی است.

منصوری گفت: تضعیف ویروس کرونا بر اثر گرما تنها یک فرضیه بود که در آغاز شروع این بیماری ویروسی مطرح شد اما با گذشت زمان و اکنون قرار گرفتن در فصل گرما مشاهده می کنیم که حتی در استان های گرمسیر و شهرستان مرزی و گرمسیر قصرشیرین با وجود دمای بالای هوا در زمان فعلی متاسفانه شاهد افزایش آمار مبتلایان هستیم از این رو مردم باید بی خیال این ویروس نباشند و بدانند خطر در کمین همه افراد است.

وی اظهار داشت: ما باید بپذیریم که ویروس کرونا مدتی با ما خواهد بود و برای در امان ماندن خود و عزیزانمان باید توصیه های پزشکی و بهداشتی را به خوبی رعایت کنیم.

رییس شبکه بهداشت و درمان قصرشیرین افزود: پرهیز از سفرها و ترددهای غیرضروری، در خانه ماندن با توجه به اینکه منزل امن ترین مکان برای مقابله با بیماری ویروسی  کرونا است، عدم تماس با افراد بیمار و ناقل، قرنطینه کردن افراد ناقل از سوی مبتلایان به کرونا حتی در صورت نداشتن علایم بیماری برای حفظ جان دیگر افراد سالم و بخصوص کسانی که بیماری زمینه ای دارند، انجام کسب و کارها تا حد امکان به صورت الکترونیکی همه از مواردی است که می تواند به قطع زنجیره انتقال کرونا کمک کند.

منصوری اظهار داشت: برای مقابله با بیماری ویروسی کرونا باید سبک زندگی افراد نیز تغییر کند و برای مدتی بی خیال برگزاری آیین های تجمعی چه در محیط اداری و چه در مجالس خانوادگی باشیم چون تجمع حتی چند نفره نیز می تواند به سرایت انتقال بیماری ویروسی کرونا منجر شود و از این رو مجالس عروسی، عزاداری و جشن ها را تا مدتی برگزار نکنیم.

قصرشیرین در غرب کرمانشاه با بیش از۱۸۶ کیلومتر مرز مشترک با عراق و ۲ مرز رسمی و فعال پرویزخان و خسروی بیش از ۲۷ هزار تن جمعیت ساکن دارد.

قصرشیرین دارای ۲ بخش سومار - نفت شهر و بخش مرکزی است که بخش مرکزی این شهرستان دارای ۲۸ روستای خالی از سکنه و ۲۵ روستای دارای سکنه است.

رییس مرکز اطلاع‌رسانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: تاکنون ۱۷۱ هزار و ۷۸۹ نفر به طور قطعی به ویروس کرونا مبتلا شده و با فوت ۷۲ نفر در ۲۴ ساعت گذشته، تعداد جان باختگان کرونا در کشور به هشت هزار و ۲۸۱ نفر رسید.

کیانوش جهانپور روز یکشنبه درباره آخرین آمار ابتلای قطعی به ویروس کرونا و موارد فوت ناشی از آن در کشور افزود: در ۲۴ ساعت گذشته تا ظهر امروز (۱۸خرداد) بر اساس گزارش آزمایشگاه ها و دانشگاه‌های علوم پزشکی ۲ هزار و ۳۶۴ بیمار جدید مبتلا به کووید-۱۹ در کشور شناسایی شد. از بین مبتلایان جدید، ۶۴۸ مورد بستری و ۱۹۱۶ نفر مورد سرپایی یا در تماس با مبتلایان بودند که شناسایی شدند.  با در نظر گرفتن موارد جدید، مجموع بیماران مبتلا به کووید- ۱۹ در کشور به ۱۷۱ هزار و ۷۸۹ نفر رسید.  

سرخط اخبار استان‌ها