صادرات بیش از چهار میلیون دلاری صنایع‌دستی آذربایجان‌شرقی

تبریز-ایرنا- مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی آذربایجان‌شرقی گفت: طی سال گذشته حوزه صنایع دستی این استان چهار میلیون و ۹۶۸ هزار دلار به کشورهای مختلف جهان صادرات داشت.

احمد حمزه زاده روز دوشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا، افزود: بیشتر این صادرات در قالب صادرات چمدانی به کشورهای حوزه خلیج فارس، جمهوری های آذربایجان و ارمنستان، گرجستان، آلمان و برخی از کشورهای اروپایی بوده است.

وی با بیان اینکه پارسال ۱۰ میلیارد ریال برای اشتغالزایی حوزه صنایع دستی این استان به فعالان این بخش اختصاص یافت، اظهار داشت: یکی از حمایت‌های دولت در بخش هنرهای سنتی و صنایع ‌دستی اعطای تسهیلات بانکی برای پشتیبانی از این هنر است که در این راستا تسهیلات فوق برای ایجاد اشتغال در حوزه صنایع‌ دستی به هنرمندان استان پرداخت شد.

حمزه زاده همچنین از صدور یکهزار و ۱۳۹ پروانه تولید صنایع دستی طی سال ۹۸ در آذربایجان شرقی خبر داد و گفت: فعالیت مستمر و مؤثر واحدهای تولیدی صنایع ‌دستی تأثیر بسزایی در رونق اقتصادی استان داشته است، به طوری که طی سال ۹۸ شاهد صدور یکهزار و ۸۳ پروانه تولید انفرادی و تعداد ۵۶ پروانه تولید کارگاهی از سوی معاونت صنایع‌دستی استان در راستای فراهم‌سازی بستری مناسب برای ارتقای سطح تولید و رونق اقتصادی استان به دست هنرمندان بودیم.

به گفته وی در همین مدت تعداد  ۷۰۹ فقره کارت شناسایی هنرمندان صنایع ‌دستی در آذربایجان شرقی صادر و به هنرمندان ارائه شد.

حمزه زاده با بیان اینکه آموزش رایگان صنایع‌دستی و هنرهای سنتی در استان طی یک سال اخیر با استقبال قابل‌توجه هنرجویان در سطح تمامی شهرستان‌ها و روستاهای استان قرار گرفته است، گفت: آذربایجان شرقی دارای دو هزار ۶۹۶ هنرجو حوزه صنایع ‌دستی است که تحت آموزش رایگان مراکز خصوصی مورد قرارداد با معاونت صنایع‌دستی قرار گرفته ‌اند.

وی ادامه داد: در راستای ارتقای سطح دانش هنرمندان صنایع ‌دستی استان تعداد ۲۲۵ نفر از شاغلین در این حوزه در دوره‌های دانش‌افزایی شرکت کردند.

حمزه زاده برپایی جشنواره‌ها و نمایشگاه‌های صنایع‌دستی را یکی از مهم‌ترین اقدامات در راستای معرفی و همچنین فروش آثار هنرمندان چیره ‌دست استان اعلام و اضافه کرد: معرفی و ایجاد فرصتی مناسب برای عرضه محصولات هنری و صنایع‌دستی هنرمندان استان از مهم‌ترین اقداماتی است که پس از آموزش در اولویت‌های نخست معاونت صنایع ‌دستی استان قرار گرفته است.

وی افزود: در این رابطه نمایشگاه‌ها و جشنواره‌های تخصصی مختلفی با حضور هنرمندان استان و کشور برگزار شده که می‌توان به برگزاری نهمین نمایشگاه ملی صنایع‌دستی تبریز در تیرماه سال ۹۸ و مشارکت در نمایشگاه ملی فرش تبریز با حضور ریاست محترم جمهوری در مردادماه سال ۹۸ که از مهم‌ترین رویدادهای فرهنگی استان بود، اشاره کرد.

حمزه زاده با اشاره به مستندنگاری و تکمیل پرونده‌های مربوط به حقوق مالکیت معنوی و همچنین اخذ نشان ملی مرغوبیت توسط هنرمندان آذربایجان شرقی، اظهار داشت: تکمیل پرونده‌های مربوط به حقوق مالکیت معنوی طی سال ۹۸ به تعداد ۳۱ نشان ملی مرغوبیت توسط هنرمندان استان به ثبت رسید.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 4 =