گرازهای وحشی به باغ‌های خلخال خسارت زدند

اردبیل _ ایرنا _ گرازهای وحشی به مزارع و باغ‌های خلخال هجوم آورده و خسارات مالی قابل توجهی به روستاییان وارد کردند.

 بارندگی‌های بهار امسال، سست شدن زمین برای سهولت شخم زمین و تغذیه گرازها از ریشه گیاهان و درختان از جمله عوامل افزایش تعداد آمار حمله گرازهای وحشی به مزارع کشاورزی و باغ‌های میوه این شهرستان از سوی کشاورزان و باغداران خلخال اعلام شده است.

به گفته کشاورزان و باغداران خلخالی ، گرازها شبانه حصار سیم خاردار و یا فنس‌های فلزی باغ‌ها را تخریب کرده  و به محصولات گندم ، جو ، حبوبات و علوفه کشاورزان و باغداران خسارت زده اند.

آنها محل اختفا و استراحت روزانه این حیوانات وحشی را منطقه کرنو در شمال غربی شهر خلخال و حوالی محل دفن زباله‌ها اعلام کرده و می‌گویند :با آغاز شب حمله گرازهای وحشی به سمت مزارع و باغ‌ها آغاز شده و تا صبح ادامه می‌یابد.

شهروندان خلخالی معتقدند که ادامه فعالیت محل دفن زباله‌های شهر در مجاورت مناطق مسکونی و باغ‌های این منطقه از عوامل تجمع حیوانات وحشی از جمله گراز ،گرگ ،روباه ،شغال ،کفتار در منطقه کرنو  و وارد کردن زیان به کشاورزان و باغداران می‌باشد.

رییس اداره حفاظت محیط زیست خلخال روز دوشنبه در بازدید از محل تخریب شده باغ‌های میوه توسط  گرازهای وحشی به خبرنگار ایرنا گفت: برای پیشگیری از  حملات این حیوانات  به مزارع کشاورزی و باغ‌های میوه چندین راهکار از جمله استفاده از میرشکار محلی برای دفع حیونات با شلیک تیرهای هوایی در نظر گرفته شده است.

مهدی کسایی با توصیه به باغداران و کشاورزان برای استفاده از مترسک، دستگاه تولید صدای انفجار کلاغ‌پران، محصور کردن باغ‌ها و مزارع با استفاده از فنس‌های فلزی مقاوم اظهارداشت: استفاده از شکارچیان اقلیت‌های دینی برای شکار گرازهای وحشی و کنترل جمعیت این حیوان در منطقه به عنوان راهکار دوم در دستور کار این اداره قرار دارد.

خلخال در جنوب اردبیل قرار دارد.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 12 =