استاندار خراسان جنوبی: با نقض پروتکل‌های بهداشتی برخورد می‌شود

بیرجند - ایرنا - استاندار خراسان جنوبی گفت: در راستای حفظ سلامت مردم با افرادی که دستورالعمل‌های بهداشتی را رعایت نمی‌کنند، برخورد جدی می‌شود.

به گزارش روز دوشنبه روابط عمومی استانداری خراسان جنوبی، محمد صادق معتمدیان در نشست ستاد استانی مدیریت بیماری کرونا اظهار داشت: ستاد ملی کرونا برای بازگشایی هر نوعی از مشاغل، پروتکل‌های بهداشتی و دستورالعمل‌هایی را لحاظ کرده که اجرای آن الزامی است.

وی ادامه داد: چنانچه واحد صنفی یا حوزه‌ای در رعایت دستورالعمل‌ها کوتاهی کرده‌ و یا خلاف مقررات اقدام می‌کند، باید دستگاه‌های نظارتی تذکرات لازم را ارائه کنند.
 
معتمدیان گفت: مشاغلی که اصول بهداشتی را رعایت نمی‌کنند باید پلمپ شوند و اقدامات برخوردی هم به طور حتم باید به اطلاع مردم برسد.
 
استاندار خراسان جنوبی با تأکید بر این که هزینه رعایت نکردن دستورالعمل‌ها را باید بالا ببریم، تصریح کرد: افزایش آمار بیماران مبتلا به کرونا، نشأت گرفته از کاهش حساسیت مردم است، لذا باید برنامه‌ریزی در همه کمیته‌های ذیل ستاد در راستای اصلاح این شرایط باشد.
 
وی تکلیف حوزه بهداشت و درمان را در شرایط فعلی، شناسایی کانون‌های شیوع عنوان کرد و گفت: به منظور کم کردن آسیب‌ها، کنترل شرایط، ممانعت از شیوع بیشتر بیماری و افزایش آمار مبتلایان به کرونا، باید برای کانون‌های شناسایی شده محدودیت‌هایی اعمال شود تا به مردم آسیبی نرسد.
 
معتمدیان تأکید کرد: برای حفظ سلامت مردم، باید به مباحث کرونا مسوولانه ورود کنیم.
 
وی به مصوبات نشست روز گذشته ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا اشاره کرد و گفت: بر اساس آخرین تصمیمات اتخاذ شده، کلاس‌های آموزشی زبان، کلاس‌های قرآنی، مهدکودک‌ها، آژانس‌ها و تورهای گردشگری از روز شنبه ۲۴ خرداد، فعالیت خود را از سر می‌گیرند.
 
استاندار خراسان جنوبی خاطرنشان کرد: رعایت پروتکل‌های بهداشتی و اعمال نظارت‌های ویژه از پیش شرط‌های تعیین شده برای عملیاتی شدن این تصمیم است.
 
وی از بازگشایی سینماها و کنسرت‌ها از روز یکم تیرماه خبر داد و گفت: رعایت ضوابط بهداشتی و کم کردن ظرفیت‌ها به میزان ۵۰ درصد از مواردی است که باید در این گشایش مجدد مدنظر قرار گیرد.
 
معتمدیان افزود: در این جلسه ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا نیز مثل همیشه بر رعایت پروتکل‌های بهداشتی، شستشوی مرتب دست‌ها، استفاده از ماسک در اجتماعات و فضاهای بسته، رعایت فاصله گذاری اجتماعی و از همه مهمتر ماندن در خانه تأکید شده است.
 
وی با تأکید بر برگزاری نشدن مراسمی که تجمع به همراه دارد، به محدودیت‌های لحاظ شده برای برگزاری مراسم ترحیم و عروسی و همین طور محافل خانوادگی اشاره کرد و اظهار داشت: همه ما مکلفیم این محدودیت‌ها را بپذیریم و تابع قانون باشیم.
 
استاندار خراسان جنوبی در ادامه با اشاره به احتمالات و پیش بینی‌های صورت گرفته برای تداوم بیماری کرونا یادآور شد: به علت نامعلوم بودن بازه زمانی ماندگاری این بیماری، باید تمامی فعالیت‌های اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی با این شرایط تطبیق داده شود.
 
وی ادامه داد: در حال حاضر برای همه موارد، دستورالعمل‌هایی تعیین شده اما در اجرای ضوابط مشکل داریم که این موضوع نظارت و کنترل بیشتر را می‌طلبد.
 
معتمدیان تصریح کرد: رعایت نکردن ضوابط ممکن است تبعات جبران ناپذیری را به همراه داشته باشد لذا باید در راستای ایجاد حساسیت بیشتر همچنان فرهنگ‌سازی شود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها