۱۹ خرداد ۱۳۹۹،‏ ۱۲:۵۲
کد خبرنگار: 1455
کد خبر: 83814254
۰ نفر

برچسب‌ها

پایان مرمت اضطراری قلعه فلک‌الافلاک خرم‌آباد

خرم‌آباد - ایرنا - مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی لرستان گفت: مرمت اضطراری برج‌ها و دندانه های قلعه تاریخی فلک‌الافلاک خرم‌آباد به پایان رسید.

سید امین قاسمی روز دوشنبه با اشاره به اتمام مرمت اضطراری قلعه تاریخی فلک الافلاک بیان کرد: متاسفانه بر اثر زلزله ۵.۱ ریشتری اردیبشهت ماه سالجاری قلعه فلک الافلاک خرم آباد دچار آسیب شد که با حمایت‌های استاندار کار مرمت اضطراری این بنای ارزشمند و تاریخی در دستور کار قرار گرفت.

وی با بیان اینکه ۳۵۰ میلیون تومان بصورت نقدی و امانی برای مرمت اضطراری قلعه اختصاص یافت، افزود: در این راستا یک شرکت تخصصی مرمت بناهای تاریخی که تنها نمایندگی استاتیکال اروپا در ایران است را شناسایی و بلافاصله کار مرمت و بازسازی ترک‌های قلعه را آغاز کردیم.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی لرستان اظهار داشت: کار مرمت اضطراری و دوخت و دوز ترک‌های ناشی از زلزله در این بنا اردیبهشت ماه اتمام یافته و تنها بخش نماسازی باقی مانده که روی سازه مرمت شده، اعمال خواهد شد.

قاسمی با بیان اینکه شرکت مذکور با استفاده از مصالح خاصی که در برابر کشش و خمش مقاومت زیادی نشان می‌دهد کار مرمت قلعه را انجام داد، بیان کرد: در این عملیات برج‌های شماره ۷و۸ و ترک‌های داخل برج‌ها و طاق‌های داخل موزه مرمت و ۳۳ دندانه مربوط به کنگره‌های برج‌های قلعه که دچار آسیب شده بود، بطور کامل مرمت و بازسازی شد.

فلک‌الافلاک یا دژ شاپورخواست قلعه‌ای تاریخی در مرکز شهر خرم‌آباد در استان لرستان است.

فلک‌الافلاک با نام قلعه دوازده برجی هم شناخته می‌شود این بنا بر فراز تپه‌ای مشرف به خرم‌آباد و در نزدیکی رودخانه، در مرکز شهر قرار گرفته و چشم‌گیرترین اثر تاریخی و گردشگری در این شهر است.

تاریخ ساخت این قلعه به دوره ساسانیان بازمی‌گردد، این بنا در مهرماه سال ۴۸ با شماره ثبت ۸۸۳ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha