۴۰ مجوز بوم‌گردی در خلخال صادر شد

اردبیل _ ایرنا _ سرپرست اداره میراث فرهنگی ، گردشگری و صنایع دستی خلخال گفت: برای راه‌اندازی ۴۰ طرح بوم‌گردی در روستاهای این شهرستان پروانه فعالیت صادر شده است.

عادل خلیلی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: در سال‌های گذشته مجوز راه‌اندازی ۲۳ طرح بوم‌گردی روستایی در این شهرستان از سوی اداره کل میراث فرهنگی ، گردشگری و صنایع دستی استان صادر شده است.

او اظهارداشت: اقامتگاه بوم‌گردی روستای کزج از توابع بخش خورش‌رستم خلخال به عنوان اولین اقامتگاه متمرکز درون‌روستایی با ۱۴ باب واحد مسکونی برای اولین بار در کشور با ظرفیت پذیرش ۱۰۸ نفر گردشگر دایر است.

وی گفت: با توجه به انتخاب خلخال به عنوان پایلوت طرح‌های اقامتگاه بوم‌گردی استان اردبیل تاکنون ۲۳ مورد پروانه فعالیت برای راه‌اندازی این واحدها صادر شده و با احتساب مجوزهای صادر شده امسال مجموع پروانه‌های صادره برای توسعه فعالیت‌های بوم‌گردی و راه‌اندازی اقامتگاه‌های بوم‌گردی این شهرستان به ۴۰ مورد افزایش یافت .

او بیان‌کرد: پیش از این تعداد ۱۱ مورد پروانه بوم‌گردی در روستای کزج از توابع بخش خورش‌رستم این شهرستان به عنوان نخستین روستای محل اجرای طرح بوم‌گردی استان اردبیل و ۱۲ مورد پروانه فعالیت نیز برای روستاهای هدف گردشگری مجره ،خوجین و خمس از توابع بخش مرکزی خلخال صادر شده است.

وی همچنین با اشاره به ظرفیت‌های موجود در مناطق عشایری این شهرستان جهت راه‌اندازی طرح‌های بوم‌گردی اظهارداشت: اداره میراث فرهنگی خلخال برای تسهیل در صدور مجوز راه‌اندازی این گونه طرح‌ها همه خدمات مربوط به استعلام‌های اداری و سایر موارد را انجام داده و مجریان این طرح‌ها هم از تسهیلات بانکی ارزان قیمت با بازپرداخت طولانی مدت بهره‌مند می شوند.

وی با بیان اینکه برغم قابلیت‌های منحصربفرد خلخال برای راه‌اندازی طرح‌های بوم‌گردی عشایری ،استقبال عشایر از طرح‌های بوم‌گردی در این شهرستان ضعیف است، گفت: یکی از دلایل این مهم تبلیغات ضعیف و عدم آگاهی عشایر از عواید اجرای این طرح‌ها است.

او با اشاره به راه‌اندازی نخستین طرح بوم‌گردی عشایری خلخال در سال گذشته افزود: با توجه به تجربیات موفق کسب شده در این زمینه در سایر مناطق عشایری کشور سود حاصل از اجرای طرح‌های بوم‌گردی اقتصادی‌تر از سود فعالیت‌های دامداری برای عشایر است.

وی با بیان اینکه ۵۰ درصد از مجموع روستاهای هدف گردشگری استان اردبیل در خلخال واقع شده ، از برنامه‌ریزی برای توسعه طرح‌های ایجاد اقامت‌گاه بوم‌گردی در روستاهای هدف گردشگری منطقه در جهت ایجاد اشتغال پایدار روستایی و رونق اقتصاد روستاهای این شهرستان خبر داد.

شهرستان خلخال با ۹۵ هزار نفر جمعیت در جنوبی‌ترین منطقه استان اردبیل در همسایگی استان‌های آذربایجان‌شرقی ، زنجان و گیلان واقع شده است. 
وجود ۱۲ کیلومتر مرز مشترک با استان سرسبز گیلان ، جاده زیبا و جنگلی خلخال به اسالم ، مناطق نمونه گردشگری الماس ، چشمه ازناو ، چشمه میرعادل بولاغی اندبیل ، امامزاده عبدالله کلور ، جاده زیبای خلخال به شاهرود ، آبشار نره‌گر روستای هدف گردشگری اسبو ، آبشار سفیداب روستای لرد ، آبشار سجن بخش شاهرود ، آبگرم روستای تیل ، روستاهای هدف گردشگری کزج ، نمهیل ، برندق و خمس ، قلعه کیلوان ، کاروانسرای چنارلق ، کاروانسرای شاه‌عباسی ، پل تاریخی پردیس و بنای چهار گوش همراه با جاذبه‌های طبیعی و تاریخی خلخال را به یکی از شهرستان های گردشگرپذیر استان اردبیل و کشور تبدیل کرده است. 
شهرستان خلخال ، استان اردبیل را به استان گیلان متصل می‌کند، جاده خلخال - اسالم و خلخال - پونل ۲ راه ارتباطی استان‌های اردبیل و گیلان می‌باشد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 9 =