۸ هزار دانشجو در پویش‌های مجازی وزارت علوم شرکت کردند

تهران- ایرنا- معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری از مشارکت هشت هزار دانشجو در پویش‌های مجازی این وزارتخانه از جمله زندگی دست یاریگر تو است، شرکت کردند.

غلامرضا غفاری روز دوشنبه در وبینار خبری با رسانه ها و در پاسخ به سوال خبرنگار ایرنا درباره میزان مشارکت دانشجویان در پویش های مجازی این وزارتخانه، اظهار داشت: بر اساس آخرین اطلاعاتی که داشتیم، هشت هزار دانشجو در این پویش و در ایام تعطیلی کلاس های درس مشارکت کردند که ۶۰ درصد آنها از دانشگاه های علوم پزشکی وزارت بهداشت بودند.
وی در خصوص یک پیمایش الکترونیکی وزارت علوم گفت: در پیمایشی دیگر از دانشجویان درخواست کردیم مسائل و مشکلات خود را مطرح کنند که در نهایت حدود هفت هزار دانشجو در این طرح مشارکت داشتند. بر این اساس، مهمترین مسائل دانشجویان در حوزه های آموزشی و اجتماعی بود.
معاون فرهنگی وزیر علوم، خاطرنشان کرد: این اطلاعات و دغدغه ها در اختیار معاونت آموزشی وزارت علوم قرار داده شد تا از بار نگرانی های دانشجویان کاسته شود. نتایج این پیمایش در اختیار سایر مجموعه های وزارت علوم قرار داده شد تا مشکلات دانشجویان از نظر روانی به حداقل برسد.

تداوم فعالیت فرهنگی در فضای مجازی

وی تاکید کرد: تمام تلاش معاونت فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم مبتنی بر جلوگیری از انزوا و حاشیه است و این مسأله نیازمند فعالیت های داوطلبانه و جمعی در چارچوب و قالب تشکل های دانشجویی است.
غفاری افزود: اما در شرایط فعلی، این حضور جمعی تعلیق شده و امکان انجام فعالیت های فرهنگی مبتنی بر حضور دانشجویان در دانشگاه ها وجود ندارد. از همان روزهای اول شیوع ویروس کرونا، سناریوی وزارت علوم مبتنی بر تعطیلی دانشگاه نبود و شاهد استمرار برخی از این فعالیت ها بودیم.
معاون فرهنگی وزارت علوم با بیان اینکه پاندمی کرونا در همه دنیا مطرح است، گفت: این پاندمی ما را وادار می کند چرخشی در ساحت های مختلف نظام آموزش عالی کشور از جمله آموزش و پژوهش داشته باشیم.
به گفته معاون وزیر علوم، این چرخش را هم در عرصه فرهنگی چه بخواهیم چه نخواهیم باید تجربه کنیم؛ از همان روزهای نخست شیوع ویروس، تمام فعالیت هایی که در جهان واقعی به صورت تجربه زیسته داشتیم در فضای مجازی ادامه یافت.
وی با اشاره به این فعالیت های مجازی، خاطرنشان کرد: معاونت فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم با کمک تشکل های دانشجویی، پویش همه مردم همه دانشگاهیان را راه اندازی کرد که مبتنی بر ماندن در خانه و حضور نیافتن در محیط خارج از منزل بود.
غفاری اظهار داشت: هدف دوم این پویش، آشنایی با قوانین بهداشتی و مسأله سوم اطلاع رسانی و آگاهی دادن در خصوص این ویروس و معرفی راه های مقابله با آن بود. بر مبنای این سه فاکتور، پویش نخست راه اندازی شد که نخستین گام آن، اطلاع رسانی ابعاد این شیوع به ۱۰ نفر و از نفرات بعد به ۱۰ نفر دیگر بود.
معاون فرهنگی وزیر علوم، استقبال جامعه دانشگاهی از این پویش را مثبت ارزیابی کرد و درباره دومین پویش، گفت: پویشی زندگی دست یاریگر توست، با توجه به حضور نیافتن دانشجویان در دانشگاه ها طرح ریزی شد و هدف اصلی آن استفاده از توانایی ها و قابلیت های دانشجویان برای کمک به دیگران بود. بر همین اساس، سامانه ای طراحی شد و بانک اطلاعات دانشجویان در اختیار ستاد مرکزی مقابله با کرونا قرار گرفت تا بر حسب نیاز از توانایی دانشجویان استفاده کنند.
غفاری با اشاره به یک دغدغه مهم دانشجویان و وزارت علوم، تاکید کرد: این دغدغه را هم داشتیم که با توجه به تعطیلی فعالیت جمعی، افراد به نوعی گوشه انزوا و ماندن در منزل اختیار می کنند که خاص دانشجویان نبود؛ این مسأله از نظر روانی و اجتماعی تبعات خود را دارد. بنابراین باید شرایطی برای حضور و مشارکت دانشجویان در فضای مجازی فراهم می شد.
وی افزود: برخی از تشکل های دانشجویی ورود بیشتری به این عرصه داشتند. همچنین مجموعه بسیج دانشجویی اهتمام مناسبی نسبت به این مسأله داشت.
معاون وزیر علوم درباره دیدار دانشجویان با مقام معظم رهبری و پرداختن ایشان به اهمیت موضوع عفاف و حجاب، اظهار داشت: دغدغه حجاب و عفاف همواره به عنوان یک مولفه در بحث ‌های فرهنگی و اجتماعی مطرح بوده است. از سال گذشته در خصوص عفاف و حجاب در دانشگاه‌ ها فعالیت‌‎های خوبی انجام شد.
وی گفت: در چارچوب هنجارها و قوائدی که صورت گرفته است الزام به عفاف و حجاب مورد توجه است. در خصوص عفاف و حجاب کارهایی در حال انجام است که امید داریم اثر گذار بوده و تاثیرش را در میان دانشجویان بگذارد.
معاون فرهنگی وزیر علوم درباره فعالیت مجازی نشریات دانشجویی، گفت: بیشتر نشریات دانشجویی در این ایام به صورت الکترونیکی منتشر شدند. با این حال قوانین مرتبط با نشریات بیشتر برای نشریات چاپی بود که در این زمینه باید تجدیدنظرهایی در خصوص قوانین و مقررات صورت گیرد.
وی درباره برگزاری انتخابات شورای مرکزی نشریات دانشجویی به صورت مجازی اظهار داشت: هر ساله انتخابات شورای مرکزی نشریات دانشجویی در خردادماه برگزار می شد که امسال به دلیل تعطیلی فعالیت های دانشجویی این امر امکانپذیر نبود. از این رو درصدد بررسی برگزاری الکترونیکی این انتخابات هستیم.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 2 =

سرخط اخبار دانشگاه و آموزش