اولویت فولاد خراسان راه‌اندازی کارخانه کنسانتره سنگان است

مشهد- ایرنا- مدیر عامل مجتمع فولاد خراسان گفت: اولویت فولاد خراسان راه‌اندازی کارخانه کنسانتره با ظرفیت دو و نیم میلیون تُن در سنگانِ خواف است.

کسری غفوری روز یکشنبه در بازدید از مراحل احداث کارخانه سنگ آهک در شهرک صنعتی عطار نیشابور افزود: هر روز تاخیر بابت راه‌اندازی این طرح موجب چندین میلیارد تومان خسارت برای مجتمع فولاد خراسان می‌شود و ۲۰ هزار میلیارد ریال برای طرح مجتمع سنگان خواف در چارچوب تکمیل زنجیره تولید مجتمع فولاد خراسان نیاز است.
وی ادامه داد: این طرح سالها به دلایل مختلف به تاخیر افتاده بود و طی توافقی که با سهامداران در حال انجام است هرچه سریعتر این طرح به بهره‌برداری می‌رسد.
مدیر عامل مجتمع فولاد خراسان گفت: آهک یکی از نیازهای اساسی مجتمع فولاد خراسان است به همین خاطر ایجاد و احداث کارخانه آهک به همت شرکت تعاونی فولادیار موجب تامین پایدار این نیاز اساسی است که در این چارچوب یک معدن آهک به مبلغ ۳۲ میلیارد ریال خریداری شده و مراحل انتقال مالکیت آن در حال انجام است.
غفوری افزود: سرعت تورم بیشتر از میزان پیشرفت طرح‌هاست به همین خاطر باید با تامین به موقع نقدینگی، خرید تجهیزات مورد نیاز و انجام تمهیدات لازم از تبعات آن کاست و در این چارچوب سرعت احداث کارخانه آهک فولاد باید افزایش یابد و در این چارچوب نگاه‌های نظارتی باید به حمایتی تبدیل شود.
وی اضافه کرد: زیر ساخت‌ها و ضعف‌های فولاد خراسان به نسبت سایر مجتمع های فولادی کشور باید بیشتر مورد توجه قرار گیرد و در حال حاضر به همت مهندسان داخلی بیش از ۹۰ درصد قطعات مورد نیاز این مجتمع در داخل کشور تولید می‌ شود.
مدیر عامل مجتمع فولاد خراسان گفت: این مجتمع در راستای ایفای تعهدات و مسوولیت‌های اجتماعی خود طرح احداث یک مجتمع فرهنگی، آموزشی و ورزشی را در نیشابور در دستور کار قرار داده است و در این چارچوب نیازسنجی‌های لازم انجام شده و همزمان طرح توسعه زیر سقف مجتمع فولاد خراسان برای تکمیل زنجیره تولید به طور جدی در دستور کار قرار دارد.
غفوری افزود: در طرح‌هایی که فولاد خراسان در آن ذینفع است نباید دغدغه کمبود نقدینگی داشته باشیم و با برنامه‌ریزی های انجام شده موانع و مشکلات قانونی برای تزریق پول در این مسیر حل می‌شود.میزان اعتبار مورد نیاز برای احداث کارخانه آهک را نمی‌توان پیش‌بینی کرد

مدیرعامل شرکت فولادیار هم در این بازدید گفت: تاکنون حدود ۲۴۰ میلیارد ریال برای احداث کارخانه آهک هزینه شده است و پیش‌بینی اولیه ۵۴۰ میلیارد ریال بوده اما با توجه به تورم، میزان اعتبار مورد نیاز برای احداث این کارخانه را نمی‌توان پیش‌بینی کرد.
سید محمد علی موسوی‌فرد افزود: طرح احداث کارخانه آهک فولاد خراسان در زمینی به وسعت هفت هکتار در شهرک صنعتی عطار از اردیبهشت ماه ۱۳۹۷ شروع شده است و پیش‌بینی می‌شود در شهریور ۱۴۰۰ به بهره‌برداری برسد.
وی اظهار داشت: با توجه به این که فولاد خراسان سالانه حدود ۱۲۰ هزار تن سنگ آهک کَلسینه شده نیاز دارد با همکاری فولادیار مراحل ساخت کارخانه آهک به ظرفیت هزار تُن آغاز شد.
مدیرعامل شرکت فولادیار گفت: با راه‌اندازی این کارخانه برای حدود ۲۰۰ نفر به صورت مستقیم و ۴۰۰ نفر به صورت غیر مستقیم اشتغال‌زایی می‌شود و مراحل احداث و ساخت آن کاملا با تکیه بر توان و دانش فنی مهندسان داخلی است و می‌توان گفت نخستین کارخانه کاملا ایرانی در بخش تولید آهک صنعتی است.
مرکز شهرستان ۴۵۰ هزار نفری نیشابور در ۱۲۷ کیلومتری غرب مشهد واقع است.

شرکت صنایع معدنی فولاد سنگان خراسان در منطقه سنگان شهرستان خواف فعال است.

هزار و ۱۰۰ نفر به صورت مستقیم در واحدهای گندله سازی و تولید کنسانتره شرکت صنایع معدنی فولاد سنگان مشغول کار هستند و فعالیت این بخش برای پنج هزار نفر به صورت غیر مستقیم اشتغال ایجاد کرده است.

با راه اندازی واحد کنسانتره شرکت معادن سنگ آهن سنگان تعداد اشتغال مستقیم این شرکت به هزار و ۳۰۰ نفر افزایش می‌یابد.

مجتمع سنگ آهن در مجموع با ذخیره یک میلیارد تن، یکی از ۱۰ معدن بزرگ سنگ آهن جهان و تامین کننده خوراک اولیه برای تولید ۱۷.۵ میلیون تن کنسانتره، ۱۵ میلیون تن گندله و پنج میلیون تن سنگ آهن است.

مجموعه کانسارهای سنگ آهن سنگان در وسعتی به طول تقریبی ۲۲ کیلومتر و عرض ۱۰ کیلومتر در ۳۰۰ کیلومتری جنوب شرقی مشهد واقع است.

شهرستان ۱۵۰ هزار نفری خواف با ۱۲۳ کیلومتر مرز مشترک با کشور افغانستان در ۲۶۷ کیلومتری جنوب شرقی مشهد قرار دارد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 14 =