دموکراسی آمریکایی در محک آزمون

تهران-ایرنا- "محمد سعید ادریس" عضو پیشین پارلمان مصر در مقاله ای نوشت که ایالات متحده آمریکا در آستانه تحولات چشمگیر داخلی است و اعتراضات و خشونت هایی که در شهرهایش در حال وقوع است ممکن است آغاز وقایع غم انگیزتر باشد و اکنون دموکراسی آمریکایی در محک آزمون است.

تحلیلگر دانشگاهی و عضو پیشین پارلمان مصر در مقاله ای که در پایگاه خبری روزنامه الخلیج منتشر شد در خصوص تحولات آمریکا و انتقاد از رفتار هیات حاکمه این کشور افزود : در طی چند دهه گذشته، ایالات متحده خود را سنگ محک معیارها و ارزش های دموکراتیک قرار داده است که کشورها را براساس آن قضاوت و داوری می کند.

 این کشور این کار را نه فقط به این دلیل که قدرتمندترین کشور جهان است، انجام داده است و بلکه آن طور که معتقد است، "حکومتی جهانی" است که نه تنها حق کارگردانی و انتقاد را به خود می دهد بلکه "حق مداخله" را هم برای خود محرز، دانسته همچنین خود را "دژ محکم دموکراسی در جهان" می داند که براساس آن معیارهای دموکراسی را برای کشورهای دیگر تعریف و به خود حق مجازات دیگران را نیز می دهد.

ایالات متحده  به این حد راضی نشده بلکه در عوض، عمداً جنایات اقتدارگرایانه، فساد سیاسی و مالی متحدین خود را پوشانده و برای دفاع از آنها در برابر خواست مردم خود دخالت می کند و اغلب برای فرونشاندن شورش علیه اراده ملت ها مداخله می کند، درست همانگونه که در انجام کودتا برای سرنگونی دولت های تحت حمایت مردم مشارکت و مداخله می کند در حالی که به خود می بالد که قلعه دموکراسی در جهان است بنابراین مردم این کشور هم خود را بی نیاز از فکر کردن درباره ارزش های دمکراتیک دانسته چرا که کشور خود را متبرک به این ارزش ها می دانستند.

همه اینها با توجه به موج بی سابقه اعتراضات مردمی ناشی از قتل فجیع، "جورج فلوید"  شهروند آفریقایی- آمریکایی تبار به دست پلیس سفید پوست در مینیاپولیس مینسوتا، در کانون آزمایش قرار گرفته است. این تظاهرات های اعتراضی نه تنها به نژادپرستی بوده بلکه جامعه آمریکا را نیز به صورت عمودی به صورت طبقه ای، یا طبقه حاکم که دارای اقتدار در تمام نهادهای خود، از جمله پلیس و نهادهای دادگستری است نشان می دهد که ثروت خود را داشته، همین طور متحدان آنها در جوامع عقب مانده، "ذینفعان واقعی در این کشور" اما اکثریت مردم، افرادی هستند که با انواع تبعیض مواجهند که تنها به دلیل رنگ پوست نیست بلکه به دلیل ده ها استاندارد غیر دموکراتیک که مغایر با اصول و اصول حاکمیت دموکراتیک هستند، از بقیه جدا می شوند.

این واقعیت را اینگونه می توان تایید کرد که دولت کاخ سفید  و دستگاه سرکوب آن در روزهای گذشته در یک طرف بوده و مردم آمریکا با تمام فرقه های خود در آن طرف دیگر قرار گرفته اند. این اعتراضات محدود به پوست ها و سیاه پوست نبود، بلکه شامل طیف های گسترده ای از آمریکایی ها با تمام ریشه های قومی و در خط مقدم حتی آنها قرار دارند که سفید پوست هستند.  

خشونت بیش از حد پلیس و نیروهای گارد ملی،  استفاده از گلوله های لاستیکی، بمب های بنزین، آسیب دیدگی و دستگیری هزاران تظاهرکننده و درخواست رئیس جمهوری از مسئولان ایالتی به ضرورت گسترش استفاده از نیروهای گارد ملی، تأیید کرد که جامعه آمریکا اساساً متفاوت از بقیه جوامع دیگر نیست بلکه یک طبقه حاکم وجود دارد که همه چیز را در اختیار دارد،  صدها میلیون نفر باید در مقابل آنها تعظیم کنند و از دستورات کسانی که بر آنها حکمرانی می کنند، پیروی کنند.

 این حقیقت تأسف بار درباره آمریکا چیز تازه ای نیست و این تنها گوشه ای از بحران کنونی است که تاکید بر آن در شرایط کنونی اهمیت ویژه ای دارد که در کنار حقایق دیگر از اهمیت آن کاسته نمی شود زیرا این امر تأیید می کند که جامعه آمریکایی معیار دموکراسی نیست. بلکه همانند سیستم های حکومتی در اکثر کشورهای جهان پر از تبعیض، شیوه های اقتدارگرا و "مبهم بودن قدرت" است، اما اهمیت موضوع در این است که دولت حاکم عجز و ناتوانی خود را در انجام به مهم ترین ماموریت خود که حفاظت از جان شهروندان است،  ثابت کرده است همانطور که ناتوانی خود را در مقابله با ویروس کرونا نشان داده این در حالی است که ایالات متحده در حال آماده شدن برای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری در سوم نوامبر آینده است به این معنی که این اعتراضات تعیین کننده اصلی انتخاب رأی دهندگان در این انتخابات خواهد بود، اما مهم تر از همه اینها همزمان است با افول قدرت جهانی آمریکا به عنوان یک کشور ابر قدرت و ظهور قوای جهانی بزرگ به عنوان رقیب آن که جهان را به سمت نظام جهانی چند قطبی هدایت می کند.

درخواست آنتنیو گوترس دبیر کل سازمان ملل متحد از زبان سخنگوی این سازمان از دولت آمریکا بر ضرورت تحقیقات درباره خشونت پلیس علیه تظاهر کنندگان و تظاهرات در خارج از آمریکا برای حمایت از اعتراض ها در این کشور به ویژه در کانادا، انگلستان و نیوزلند تأیید می کند که آمریکا در آستانه تحولات مهم داخلی بوده و آنچه که اکنون در اعتراضات و خشونت های متقابل بین تظاهرکنندگان و نیروهای امنیتی اتفاق می افتد،  ممکن است آغاز وقایع غم انگیزتر باشد، یا برای اصلاح مسیر دموکراسی در آمریکا، یا کنار گذاشتن افسانه این دمکراسی، که با سخت ترین آزمون روبرو است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 7 =