طراحی و اجرای لوح قلمزنی نقوش دوره قاجار

تهران - ایرنا- رئیس گروه پژوهشی هنرهای سنتی پژوهشگاه وزارت میراث فرهنگی، گفت: طراحی و اجرای لوح قلمزنی نقوش دوره قاجار با هدف آزمودن زیبایی نقوش گل و مرغ بر روی فلز انجام شد.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، سیدعبدالمجید شریف‌زاده با اعلام این خبر گفت: این اثر توسط فاطمه زیبانیا هنرمند رشتۀ قلم‎زنی طراحی و اجرا شده است.

وی با بیان اینکه نقوش تزئینی در دوره قاجار بر روی انواع آثار هنری تزئینی و کاربردی مورد استفاده قرار می‌‏گیرد که نمونه‎های آنها در داخل و خارج از ایران موجود است تصریح کرد: در این طرح با الهام از نقاشی جلد لاکی گل و مرغ اثر محمد زمان ،لوح قلمزنی با تکنیک نیم برجسته اجرا شده است.
شریف زاده خاطرنشان کرد : این ایده همسو با حفظ و احیاء هنرهای سنتی و برگزاری همایش هنر دورۀ قاجار توسط پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری صورت گرفت.

رئیس گروه پژوهشی هنرهای سنتی پژوهشگاه وزارت میراث فرهنگی، گفت: طراحی و اجرای لوح قلمزنی برنجی قلع اندود شده نقوش گل و مرغ دورۀ قاجار با تکنیک قلمزنی نیم برجسته در ابعاد ۳۰*۲۳ سانتی‎متر مربع انجام شد.

رییس گروه پژوهشی هنر های سنتی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری در پایان تصریح کرد: از آنجایی که نقوش گل و مرغ دوران قاجار به صورت مسطح و بیشتر به شکل جلد لاکی نمودار می‎شدند بر آن شدیم تا حجم را بر زیبایی نقوش طراحی شده بر روی فلز بیازماییم تا بر نقوش خوش رنگ و لعاب گل و مرغ جانی مضاعف دهیم.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 12 =