اختصاص ۱۵ میلیارد ریال برای مقابله با گرد و غبار به خراسان شمالی 

بجنورد-ایرنا- مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان شمالی گفت: ۱۵ میلیارد ریال از منابع ملی مقابله با گرد و غبار به این استان اختصاص یافته که در کانون‌های فرسایش بادی واقع در مناطق تحت مدیریت و به‌خصوص منطقه میاندشت شهرستان جاجرم هزینه می‌شود.

مهدی اله پور روز دوشنبه به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: تخصیص اعتبار برای این موضوع در سفر معاون رییس جمهور و رییس سازمان حفاظت محیط زیست به استان که در سال گذشته انجام شد، از طریق انعقاد تفاهم نامه با استاندار و با پیگیری‌های این اداره کل و متعاقب آن سفر مدیر ملی ستاد گرد و غبار کشور به استان و بازدید میدانی از کانون های گرد و غبار استان بتازگی محقق شده است.

وی خاطرنشان کرد: این میزان اعتبار قرار است در مناطق چهارگانه تحت مدیریت حفاظت محیط زیست استان، صرف حفاظت، احیا، قرق و مدیریت چرای دام شود.

وی خاطرنشان کرد: پیگیر هستیم تا در سال جاری نیز، از منابع  ستاد مقابله با پدیده گرد و غبار کشور، اعتبار مناسبی را برای استان جذب کنیم.

مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان شمالی گفت: بیش از ۱۵ هزار هکتار کانون و گرد و غبار در مناطق تحت مدیریت حفاظت محیط زیست خراسان شمالی شناسایی شده که در معرض فرسایش بادی است. 

اله پور با بیان اینکه شدت آلودگی و غلظت گرد و غبار در این کانون ها، کم و متوسط است افزود: تنها کانون گرد و غبار با شدت متوسط در منطقه میاندشت شهرستان جاجرم است که بیش از پنج هزار هکتار وسعت دارد. 

وی با بیان اینکه این کانون، بخش هایی از شهرستان های جاجرم و اسفراین را تحت تاثیر قرار می دهد خاطرنشان کرد: شناسایی کانون های گرد و غبار در میاندشت، نتیجه مطالعاتی است که در سطح ملی و در ستاد ملی مبارزه با پدیده گرد و غبار کشور  انجام شده است. 

وی افزود: کانون های گرد و غبار با شدت کم نیز در منطقه میاندشت شهرستان جاجرم شناسایی شده که بیش از ۱۰ هزار هکتار وسعت دارد. 

مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان شمالی گفت: در سال های گذشته سه میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال اعتبار برای اجرای طرح های مقابله با گرد و غبار به استان اختصاص یافت که این رقم بسیار ناچیز است.

وی خاطرنشان کرد: خشکسالی، تخریب عرصه های طبیعی، ضعف پوشش گیاهی و از بین رفتن مراتع و چرای مازاد بر ظرفیت عامل ایجاد و توسعه کانون فرسایش بادی است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان شمالی گفت: اندازه ریزگردهای منطقه میاندشت در حد  ۲.۵ میکرون قابل سنجش خواهد بود که  البته تهدید ریزگردهای کوچک تر برای سلامت انسان، بسیار بیشتر از غبارهای درشت است زیرا ماندگاری و نفوذ این ذرات در سیستم تنفسی استان بیشتر است.

استان ۸۶۳ هزار نفری خراسان شمالی در شمال شرق کشور واقع است. ‌

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha