۱۸ خرداد ۱۳۹۹،‏ ۸:۳۲
کد خبرنگار: 884
کد خبر: 83812617
۰ نفر

برچسب‌ها

بروز رسانی سامانه پایش کاربری و پوشش اراضی کشور

تهران-ایرنا- سامانه پایش کاربری و پوشش اراضی کشور که پارسال راه اندازی شده بود، با اضافه شدن نقشه‌های کاربری اراضی حوضه‌های آبریز کرخه و مرزی غرب بروز رسانی شد.

به گزارش روز یکشنبه روابط عمومی موسسه تحقیقات آب، علاوه بر نقشه کاربری اراضی حوضه آبریز کارون، امسال نقشه‌های کاربری اراضی حوضه‌های آبریز کرخه و مرزی غرب نیز به سامانه پایش کاربری و پوشش اراضی کشور اضافه شد و هم اکنون وضعیت سطوح زیر کشت انواع اراضی زیر کشت آبی، باغی و دیم به تفکیک برای استان‌های واقع در این حوضه‌های آبریز، از طریق سامانه مذکور قابل مشاهده و گزارش‌گیری است.

سامانه پایش کاربری و پوشش اراضی کشور با تارنمایlulc.wri.ac.ir با هدف توسعه بستری تحت وب برای نمایش و ارائه اطلاعات انواع کاربری‌های اراضی حوضه‌های آبریز کشور با استفاده از تصاویر ماهواره‌ای طراحی شده است.

نقشه‌های کاربری اراضی حوضه‌های آبریز فوق الذکر که با استفاده از تصاویر ماهواره‌ای با قدرت تفکیک مکانی بسیار بالا استخراج و صحت‌سنجی شده‌اند، در این سامانه بارگذاری شده و برای سایر حوضه‌های آبریز نیز به ‌تدریج تهیه و بارگذاری خواهند شد.

نمایش و امکان گزارش‌گیری از کلاس‌های مختلف کاربری اراضی شامل: اراضی کشاورزی آبی و دیم (زراعی و باغی)، مراتع، جنگل‌ها، مناطق مسکونی، تالاب‌ها، اراضی بایر، پهنه‌های آبی و شوره‌زارها به تفکیک حوضه‌های آبریز، محدوده‌های مطالعاتی، مرزهای استانی و شهرستانی از جمله مهمترین کاربری این سامانه است.

ارائه بازخورد توسط کاربر سامانه درباره میزان صحت نقشه‌های کاربری اراضی و بارگذاری اطلاعات توصیفی و مکانی، قابلیت نمایش تصاویر ماهواره‌ای (همانند Bing Aerial) و نقشه‌های توپوگرافی و توصیفی (همانند Open Street Map و Google Terrain) به‌عنوان پس زمینه نقشه‌های کاربری اراضی از دیگر قابلیت های این سامانه است.

این سامانه در قالب پروژه در حال انجام تهیه نقشه کاربری اراضی حوضه‌های آبریز کشور توسط موسسه تحقیقات آب توسعه یافته است. این پروژه بر اساس تفاهم صورت گرفته بین موسسه تحقیقات آب و دفتر برنامه ریزی کلان آب و آبفای وزارت نیرو در دست انجام بوده و سامانه پایش کاربری و پوشش اراضی کشور نیز بعنوان بخشی از این پروژه و با هدف سهولت دسترسی به اطلاعات و نقشه‌های تولید شده توسط بهره‌برداران مختلف توسعه داده شده است.

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 9 =

سرخط اخبار اقتصاد