نگرانی جمهوریخواهان از تاثیر عملکرد ترامپ بر موقعیت آنان در سنا

تهران- ایرنا- برخی جمهوریخواهان ابراز نگرانی کرده‌اند که عملکرد ترامپ در قبال کرونا و اعتراض ها به قتل جورج فلوید باعث به خطر افتادن اکثریت این حزب در سنای آمریکا شود.

تارنمای خبری هیل روز شنبه در گزارشی نوشت که جمهوریخواهان سنای آمریکا درباره واکنش تهاجمی دونالد ترامپ رییس جمهوری این کشور نگران هستند که رای‌دهندگان مستقل را در آستانه انتخابات ماه نوامبر (آبان‌ماه) از این حزب رویگردان کند.

در حالی که کمتر از پنج ماه به انتخابات ریاست جمهوری و کنگره در آمریکا باقی مانده، هم‌حزبی‌های ترامپ در سنا نگران هستند که تمرکز بیش از حد او بر پایگاه رای‌دهندگانش به جای رای‌دهندگان مستقل، راهبرد حزب جمهوریخواه برای کسب آرای این قشر را نقش بر آب کند.

یک سناتور جمهوریخواه به شرط بی‌نام ماندن به تارنمای هیل گفت با رویدادهای پی‌درپی مثل شیوع کووید۱۹ و اکنون هم ناآرامی‌های پس از قتل جورج فلوید، نگرانی‌ها در سنا از عواقب این رویدادها بسیار افزایش یافته است. اعضای حزب جمهوریخواه این موضوع را در جلسات مطرح نمی‌کنند اما در گفت‌وگوهای فردی از آن صحبت می‌کنند.

جمهوریخواهان سنا به دلیل واکنش با تعلل دولت ترامپ به شیوع کرونا و گاف‌های متعدد او از جمله در توصیه به نوشیدن مایع ضدعفونی برای درمان کووید۱۹، نگران حفظ اکثریت این حزب در سنا بودند و در روزهای اخیر نیز موضوع ناآرامی‌ها به آن افزوده شده است.

یک عضو جمهوریخواه دیگر سنا نیز نگرانی‌های مشابهی را مطرح کرد و گفت: مردم بسیاری هستند که خواهان آرامشند. موضوع لحن و کلماتی است که او (ترامپ) به کار می‌گیرد که به گمان من به ضرر ما (جمهوریخواهان) تمام خواهد شد.

«لیزا مورکووسکی» سناتور جمهوریخواه از آلاسکا روز پنجشنبه با تمجید از بیانیه به شدت انتقادی «جیمز متیس» وزیر دفاع پیشین ترامپ، حمله خود علیه رییس جمهوری آمریکا را سامان داد و بیانیه متیس را «حقیقی، صادقانه، ضروری و در عین حال دیرهنگام» توصیف کرد.

مورکووسکی گفت که بیانیه متیس می‌تواند جسارت جمهوریخواهان را افزایش دهد تا بتوانند صادقانه انتقادات خود علیه ترامپ را بیان و از نگرانی‌های درون‌حزبی خود صحبت کنند.

«کوین کارمر» دیگر سناتور جمهوریخواه نیز تایید کرد که با توجه به نزدیک شدن انتخابات و بحران‌های پیش‌آمده، نگرانی‌هایی در این باره وجود دارد که به ضرر این حزب تمام شود، اما گفت که بعید است ترامپ لحن و رفتار خود را چه اکنون و چه در زمان انتخابات تغییر دهد.

نظرسنجی‌های انجام شده در هفته‌های اخیر نگرانی‌های جمهوریخواهان را تایید می‌کند. نظرسنجی ایپسوس/رویترز، دانشگاه کینیپیاک و شبکه فاکس‌نیوز حاکی از آن است که نارضایتی از عملکرد ترامپ افزایش یافته و «جو بایدن» نامزد حزب دموکرات برای ریاست جمهوری از ترامپ پیشی گرفته است.

جورج فلوید، سیاهپوست ۴۶ ساله آمریکایی، اوایل خردادماه در حالی که در بازداشت پلیس بود و زانوی پلیس سفید پوست بر گردن او قرار داشت، جان داد و موجی از اعتراضات که در برخی موارد به خشونت منجر شد، را برانگیخت.

شهرها و ایالت‌ها آمریکا در ۱۲ روزی که از قتل فلوید گذشته شاهد تظاهرات گسترده و اعتراض به خشونت پلیس و نژادپرستی نهادینه در ساختار سیاسی و اقتصادی آمریکا بوده است.

ترامپ به رغم انتقادات گسترده حتی از سوی هم‌حزبی‌های خود، به جای تلاش برای بازگرداندن آرامش به مردم کشورش، همواره تشویق به سرکوب اعتراضات توسط نیروهای گارد ملی و همچنین تهدید به استفاده از ارتش کرده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 16 =