مقام ارشد IOC: المپیک توکیو یا سال ۲۰۲۱ برگزار می‌شود یا هیچ‌وقت

تهران- ایرنا- یکی از مقامات ارشد کمیته بین المللی المپیک امروز (شنبه) به وضوح اعلام کرد که المپیک به تعویق افتاده توکیو «یا در سال ۲۰۲۱ برگزار می‌شود یا هیچ‌وقت.»

«پیر اولیویر بِکرز» بار دیگر بر موضع اتخاذ شده توسط ژاپن و «توماس باخ» رییس کمیته بین المللی المپیک تاکید کرد؛ موضعی مبنی بر اینکه سال آینده آخرین شانس ژاپن برای برگزاری بازی‌هایی است که به دلیل شیوع ویروس کرونا به تعویق افتاده است.

بکرز بلژیکی در گفت‌وگو با نشریه لاوِنیر، گفت: امروز همه اطمینان دارند که المپیک از ۲۳ جولای ۲۰۲۱ آغاز می‌شود. عمیقا معتقدیم که بازی‌ها یا در سال ۲۰۲۱ برگزار می‌شود یا هرگز برگزار نخواهد شد.

وی افزود: با توجه به هزینه‌های هنگفت و هزاران فرد دخیل در آن، فکر کردن به اینکه چنین پروژه‌ای را بیشتر از این بلاتکلیف نگه داریم، غیرقابل تصور است.

بِکرز توصیه کرد که ضرورت دارد تا قبل از صدور جواز برگزاری رویدادهای ورزشی بزرگ همچون المپیک، تقویم ورزشی سنتی از قرنطینه کووید-۱۹ خارج شود.

وی در این باره گفت: تمامی فدراسیون‌های ورزشی باید با بازی‌ها وفق پیدا کنند. نمی‌توانیم چنین دگرگونی و تغییر و تحولی را برای بار دوم متصور شویم.

براساس اظهارات بکرز، در صورتی که ابهامات در خصوص بحران بهداشتی جهان همچنان تداوم داشته باشد، تصمیم نهایی در مورد المپیک توکیو «در بهار گرفته خواهد شد.»

بکرز اضافه کرد که وی نسبت به برگزاری بازی‌ها خوش‌بین بوده و هرگونه گمانه زنی را در خصوص برگزاری بازی ها پشت درهای بسته رد کرد.

المپیک ۲۰۲۰ توکیو در ماه مارس به دلیل پاندمی کووید-۱۹ برای مدت یک سال به تعویق افتاد؛ بیماری که تاکنون صدها هزار تن را در سرتاسر جهان به کام مرگ کشانده و ورزش بین الملل و مسافرت را به حالت تعلیق درآورده است.

بکرز که ریاست کمیسون هماهنگی کمیته بین المللی المپیک برای بازی‌های سال ۲۰۲۴ را برعهده دارد، گفت که وی می‌خواهد المپیک پاریس «متفاوت» از ادوار گذشته برگزار شود.

وی در این باره اظهار داشت: می‌خواهیم تورنمنتی را برگزار کنیم که از لحاظ اقتصادی پاسخگو، جامع و پایدار و برای جامعه مفید باشد. آرزوی کمیته بین المللی المپیک این است که بازی‌ها با نیازهای شهرها، کشورها و بالعکس هماهنگ باشد. پاریس نخستین دوره‌ای است که به طور کامل با این رویکرد تطبیق داده شده است. در پاریس به بودجه‌ای کمتر از ادوار قبلی تکیه می‌کنیم. ۳.۸ میلیارد یورو برای هزینه‌های عملیاتی و حدود سه میلیارد یورو برای زیرساخت.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 1 =