۲۰۳ واحد صنفی بی‌توجه به خطرات کرونا در جهرم پلمب شد

شیراز-ایرنا- رییس دانشگاه علوم پزشکی جهرم با تاکید بر رعایت اصول بهداشتی از سوی اماکن عرضه کننده مواد غذایی به ویژه در شرایط شیوع بیماری کرونا گفت: از ابتدای فروردین ۹۹ تا کنون، ۲۰۳ واحد صنفی به سبب بی‌توجهی این اصول و خطرات ناشی از انتقال این بیماری در این شهرستان پلمب شد.

محمد رحمانیان، شنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: به دلیل عدم رعایت اصول بهداشتی، ۳۶۸ اخطاریه در فروردین و اردیبهشت ۹۹ برای فروشگاه‌های عرضه کننده مواد غذایی، خواروبارفروشی، میوه‌فروشی، نانوایی‌، قصابی، مرغ‌فروشی، ساندویچ‌فروشی، کافه‌ها و آرایشگاه‌ها صادر شد که از این تعداد ۱۹۱ واحد صنفی پلمب شدند.

وی بیان داشت: همچنین از ابتدای خردادماه جاری تا کنون نیز ۱۲ واحد صنفی دیگر به دلیل بی توجهی به هشدارها در زمینه مقابله با کرونا در این شهرستان پلمب شدند و به ۴۰ واحد صنفی دیگر اخطار داده شده است و در مجموع از ابتدای سال ۹۹ تا کنون ۲۰۳ واحد صنفی در شهرستان جهرم پلمب شده است.

به گفته رحمانیان، از میان واحدهای صنفی نام برده، نانوایی، خوارو بارفروشی و مرغ‌فروشی به ترتیب بیشترین اخطاریه را دریافت کرده و پلمب شده‌اند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی جهرم اضافه کرد: با وجود مساعدت و همکاری خوب اکثر اصناف به ویژه فروشگاه‌های مواد غذایی، سوپرمارکت‌ها و نانوایی‌ها در رعایت اصول بهداشتی اما برخی از صاحبان اصناف به این موضوع بی‌توجهی می‌کنند که لازم است مردم به آنان تذکر دهند.

وی اظهار داشت: در فروشگاه‌های زنجیره‌ای و سوپرمارکت‌ها به دلیل اینکه کالاها در این اماکن به وسیله مشتریان با دست لمس و جا به جا می‌شود بسیار مهم است که از قبل دست‌ها ضدعفونی شود و مردم می‌توانند در این اماکن از صاحبان فروشگاه‌ها بخواهند دستکش و ماده ضدعفونی کننده در اختیار آنها قرار دهند.   

او ادامه داد: دادن دستکش یک بار مصرف و مواد ضد عفونی به مشتریان، هزینه چندانی ندارد و برخی فروشگاه‌ها به خوبی این نکته را رعایت می‌کنند و با اهمیتی که برای سلامتی مردم قائل هستند، می کوشند تا فروشگاهشان را به محلی تبدیل کنند که کمترین احتمال انتقال ویروس در آن وجود داشته باشد.

رحمانیان همچنین گفت: مردم باید از صاحبان فروشگاه‌ها، بوتیک‌ها و... بخواهند که به فاصله فیزیکی مشتریان توجه داشته باشند و از تراکم جمعیت در محیط‌های کوچک جلوگیری کنند.

وی بیان کرد: جهرم جزو آن دسته از شهرستان‌هاست که میزان آلودگی آن به ویروس کرونا بالا و شمار ابتلای افراد به این بیماری زیاد است و باید توجه داشت که ماندگاری این ویروس در جامعه و کاهش شیوع آن در این شهرستان، بستگی به رفتار جمعی و توجه به اصول بهداشتی دارد که بارها در این مورد تذکرهای لازم داده شده است و همگان باید در رعایت آنها کوشا باشند.

رحمانیان ادامه داد: برای پیشگیری از ابتلای به ویروس کرونا، هر یک از افراد به عنوان سفیران سلامت نقشی تاثیرگذار در جامعه دارند.

شهرستان جهرم در فاصله ۱۹۳ کیلومتری جنوب شرقی شیراز قرار دارد.

شهرستان‌های شیراز، مرودشت، آباده، لارستان، اوز، گراش، فسا و جهرم بیشترین شمار مبتلایان به کرونا در استان فارس را دارند، شمار مبتلایان در این شهرستان‌ها سه رقمی، در ۲۵ شهرستان ۲ رقمی و در شهرستان‌های خرامه و بختگان تک رقمی است.

ظرف ۲۴ ساعت گذشته تا امروز (هفدهم خرداد ۹۹) بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، ۲ هزار و ۲۶۹ بیمار جدید مبتلا به کرونا در کشور شناسایی شده که ۵۲۷ مورد بستری شدند. شمار افراد مبتلا به کرونا در کشور به ۱۶۹ هزار و ۴۲۵ نفر رسید. متاسفانه در ۲۴ ساعت گذشته، ۷۵ بیمار کرونا جان خود را از دست دادند و مجموع جان باختگان این بیماری به هشت هزار و ۲۰۹ نفر رسید.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha