کمبود فضای آموزشی مهمترین مشکل آموزش و پرورش کردستان است

سنندج - ایرنا - نماینده مردم شهرستان‌های سقز و بانه در مجلس شورای اسلامی با اشاره به رشد جمعیت استان کردستان گفت: یکی از مهمترین مشکلات آموزش و پرورش در این استان کمبود فضای آموزشی و نیروی انسانی است.

بهزاد رحیمی روز شنبه در آیین تکریم و معارفه رییس آموزش و پرورش شهرستان بانه اظهار داشت: رشد جمعیت نشانه پویایی جامعه و یک فرصت است اما باید به نسبت رشد جمعیت زیرساخت برای این بخش از جمله در بخش آموزش نیز فراهم شود.

وی افزود: بودجه سال جاری آموزش و پرورش ۷۳ هزار میلیارد تومان تصویب شده که با ۵۷ هزار میلیارد تومان آن موافقت شد اما همچنان ۱۶ هزار میلیارد تومان کسری بودجه دارد که این شرایط خبری خوش برای جبران کمبود فضای آموزشی نیست.

رحیمی اضافه کرد: حتی اگر کل بودجه امسال تحقق پیدا کنند بخشی از بودجه باید به کمبود بودجه سال گذشته اختصاص یابد لذا همچنان با کمبود بودجه در بخش آموزش و پرورش مواجه خواهیم بود.

وی با اشاره به فعالیت خیرین مدرسه ساز بانه یادآور شد: با همت خیرین مدرسه ساز بخشی از کمبود بودجه آموزش و پرورش در بانه توسط این افراد با ساخت فضاهای آموزشی جبران شده است.

رحیمی یادآور شد: کل سیاست های آموزش و پرورش بر اساس سند تحویل بنیادین اجرایی می شود و در ماده ۶۳  برنامه پنج ساله ششم توسعه به تکلیف و ماموریت دولت اشاره شده که مجموعه مدیران مکلف هستند سیاست های این سند را به خوبی اجرایی کنند.

وی ارتقای جایگاه آموزش و پرورش به مثابه مهمترین نهاد مدیریت انسانی را یکی از مهمترین بندهای سند تحویل بنیادین عنوان کرد و گفت: با توجه به ابهامات موجود در برنامه ششم،  مجلس جدید متعهد به اجرای این برنامه است و بسیاری از انتظارات مربوط به آموزش و پرورش است که یکی از مهمترین نگرانی ها مربوط به اجرایی رتبه بندی شغلی معلمان است.

رحیمی ادامه داد: تا حدودی وضعیت اجرای رتبه بندی بهبود یافته اما فرهنگیان همچنان مطالباتی دارند، تعیین تکلیف معلمان خرید خدمات، نهضتی و حق التدریس از جمله مهمترین مطالبات معلمان است که نمایندگان مجلس خود را موظف به پیگیری آنها می‌دانند.

سرپرست فرمانداری بانه نیز گفت: یکی از ارکان های مهم توسعه آموزش و پرورش است و بیشترین بخش زندگی هر انسانی در فضای آموزشی سپری می شود بنابراین آموزش و پرورش از جایگاه بسیار مهمی در جامعه برخوردار است.

محمد امین زاده افزود: با توجه به نقش آموزش و پرورش در زندگی هر فردی باید سیستم آن به یک سیستم کارآمد تبدیل شود تا جامعه ای توسعه یافته داشته باشیم.

وی اظهار داشت: در شهرستان ۳۴ هزار دانش آموز مشغول به تحصیل هستند که کمبود نیروی انسانی و فضای آموزشی مهمترین نیاز آموزش و پرورش شهرستان است.

امین زاده با بیان اینکه برای دستیابی به توسعه پایدار نیاز به مدیران خلاق و توانمند داریم،  افزود: مدیران مهمترین نقش را در توسعه شهری دارند بنابراین باید از ظرفیت مدیران توانمند و کارآمد بهره گیری شود تا زمینه های توسعه شهری فراهم شود.

در این مراسم از زحمات هشت ساله رضا خضری رییس پیشین آموزش و پرورش شهرستان بانه قدردانی و اقبال صالحی معاون آموزش متوسطه آموزش و پرورش شهرستان به عنوان سرپرست جدید این اداره معرفی شد.

 شهرستان مرزی بانه با ۱۵۸ هزار نفر جمعیت در ۲۷۰ کیلومتری غرب سنندج مرکز استان کردستان واقع شده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 6 =