برخورد قاطع با نقض پروتکل‌های بهداشتی در دستور کار است

بیرجند - ایرنا - فرماندار نهبندان گفت: با افرادی که پروتکل‌های بهداشتی را در این شهرستان رعایت نکنند، برخورد لازم و قاطع می‌شود.

مجید بیکی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: وضعیت شهرستان نهبندان از سفید به قرمز تغییر یافته است لذا باید مردم، اصناف و اماکن مختلف برای مهار کرونا مشارکت جدی داشته باشند.

وی با بیان اینکه برای کنترل و مهار کرونا دست یاری به سمت مردم دراز می‌کنیم اظهار داشت: سفید شدن وضعیت شهرستان سبب زندگی عادی مردم در شرایط کرونایی شده بود.

فرماندار نهبندان ادامه داد: عادی گرفتن شرایط، اشتباه راهبردی و خطرناکی بود لذا مجدد به مردم گوشزد می‌کنیم و از آنها می‌خواهیم پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کنند.

وی عنوان کرد: در پیک نخست بیماری منحوس کرونا مردم شهرستان نهبندان موفق عمل کردند اما با تغییر وضعیت شهرستان و بعد از مثبت شدن ۱۲ نفر، مردم باید پروتکل‌های بهداشتی را با جدیت بیشتری رعایت کنند.

بیکی یادآور شد: حدود چهار ماه از شیوع بیماری کرونا در کشور و استان می‌گذرد لذا تاکنون باید فرهنگ مقابله با کرونا را فرا گرفته باشیم.

وی گفت: در این مدت، محدودیت‌ها و ممنوعیت‌هایی در زندگی وجود داشت که بر سیستم اقتصادی، نظامی و اداری تاثیر زیادی گذاشت پس مردم باید این همراهی را استمرار دهند.

فرماندار نهبندان افزود: این شهرستان مرزی اکنون از وضعیت قرمز استان همسایه، سیستان و بلوچستان متاثر شده است لذا در شرایط قرمز نهبندان باید مردم مانند گذشته پروتکل‌های بهداشتی را با جدیت بیشتری رعایت کنند.

وی از شیوع کرونا در برخی روستاهای این شهرستان خبر داد و بیان کرد: محدودیت‌های کنترلی در روستاهای آلوده به کرونای نهبندان با جدیت اعمال می‌شود.

بیکی ادامه داد: بر اساس مصوبه ستاد کرونا، نیروهای هلال احمر، نیروی انتطامی و شبکه بهدشت در ورودی روستاهای آلوده به کرونا مستقر شده‌اند و نسبت به ضدعفونی و تب‌سنجی شهروندان اقدام می‌کنند.

وی گفت: لیست افرادی که تست کرونای آن‌ها مثبت شده است در اختیار نیروی انتظامی، بسیج و بهداشت قرار می‌گیرد تا این افراد در قرنطینه خانگی قرار بگیرند.

فرماندار نهبندان تاکید کرد: در روستاهای آلوده به کرونا، گشت خودرویی با تذکر رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی انجام می‌شود همچنین بروشورهای آموزش دهنده در اختیار مردم قرار می‌گیرد.

روند ابتلا به ویروس کرونا به ویژه موارد بستری و فوت بر اثر بیماری کووید ۱۹ از اردیبهشت امسال در خراسان جنوبی کاهشی بوده است به طوری که در برخی روزها موارد مثبت جدید در این استان به صفر رسید و در اغلب روزها نیز تک رقمی بود.

موارد مثبت جدید از چند روز گذشته در خراسان جنوبی افزایشی و در ۲ روز گذشته دورقمی شده که زنگ خطر را در این استان هم به صدا درآورده است.

استان مرزی خراسان جنوبی به مرکزیت بیرجند ۱۱ شهرستان دارد و با ۶ استان کشور از جمله سیستان و بلوچستان، خراسان رضوی و کرمان همجوار است.

پیش از این شهرستان‌های زیرکوه، نهبندان و درمیان در خراسان جنوبی به عنوان مناطق سفید (کم خطر) اعلام شده بود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها