رییس مدیریت و برنامه ریزی: بودجه کرمان ۳.۹ درصد افزایش یافت

کرمان - ایرنا - رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان کرمان گفت: بودجه این استان در سرجمع همه اقلام از یکهزار و ۵۴۰ میلیارد تومان در سال گذشته، امسال به یکهزار و ۶۰۰ میلیارد تومان رسیده که رشد ۳.۹ درصدی را نشان می‌دهد.

جعفر رودری روز شنبه در نشست شورای مدیریت و برنامه ریزی استان کرمان افزود: بودجه این استان با افزایش ۳.۹ درصدی، نسبت به متوسط استان ها رشد ۲ برابری داشته لذا عملکرد استان در بودجه سال ۹۹ قابل قبول است.

وی اظهار داشت: اعتبارات عمرانی استان کرمان در مجموع چند سرفصل طی سال گذشته ۶۱۰ میلیارد تومان بوده که امسال به ۶۷۰ میلیارد تومان رسیده که ۹.۸ درصد نسبت به سال گذشته رشد را نشان می دهد.

رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان کرمان با بیان اینکه این رشد در سایر استان ها ۲.۳ درصد است گفت: عملکرد استان در رشد اعتبارات عمرانی قابل قبول محسوب می شود که با حمایت استاندار کرمان و نمایندگان مجلس محقق شد.

وی بیان داشت: ۶۵۱ میلیارد تومان اعتبار توازن استان کرمان در سال ۹۸ به ۴۶۸ میلیارد تومان کاهش یافته که ۲۸ درصد کاهش را داریم و این در حالی است که اعتبارات توازن ملی ما افزایش یافته است.

رودری با بیان اینکه استان کرمان در ۹۲ شاخص از ۲۰۰ شاخص پایینتر از میانگین کشور بودیم افزود: استان کرمان سال گذشته ۵.۸ درصد بودجه کشور را در این سرفصل ها داشته و با توجه رشد امسال به ۵.۹ درصد رسیدیم.

وی عنوان کرد: بودجه هزینه ای امسال استان رشد ۱۳.۲ درصدی داشته در حالی که رشد کشور ۱۲.۲ بوده است و استان کرمان در جایگاه هفتم بودجه کشور و در رشد بالاتر از میانگین استان ها قرار دارد.

رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان کرمان گفت: درآمدهای مالیاتی استان کرمان به عنوان عمده ترین بخش سال گذشته ۹۲ درصد منابع را داشته و نزدیک به سه هزار میلیارد تومان درآمد مالیاتی مصوب داشتیم که در مجموع بیش از یکهزار میلیارد تومان مازاد درآمد مالیاتی شده است.

وی تصریح کرد: درآمدهای حاصل از بخش مالیات استان کرمان امسال به بیش از پنج هزار و ۹۰۰ میلیارد تومان رسیده که بیش از ۹۷ درصد رشد نسبت به نرخ مصوب دارد و نرخ رشد استان ها ۳۱ درصد بوده است.

رودری گفت: استان کرمان ۳.۵ درصد اقتصاد کشور را دارد و بخش کشاورزی استان به لحاظ تولید بیش از ۲ برابر کشور و این بخش از مالیات معاف است که نشان می دهد که فشار مالیاتی در استان کرمان بیشتر است یا دیگر استان ها کمتر مالیات دریافت می کنند که این حوزه به سازمان مالیاتی برمی‌گردد.

وی با بیان اینکه انجام عدالت محوری و فشار نسبی بین استان ها در اخذ مالیات حائز اهمیت است افزود: لذا ظرفیت مالیاتی استان ها بر یک مبنای کارشناسی رصد شد و سازمان برنامه و بودجه کشور طرح ظرفیت سنجی را مصوب و به استان کرمان ابلاغ کرد که این امر نوید خوبی دارد و می تواند جایگاه واقعی مالیاتی استان ها را روشن کند.

رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان کرمان یادآور شد: این طرح می تواند وضعیت استان را بهبود بخشد و دانشگاه شهید باهنر کرمان مجری اجرای آن شده است.

وی با اشاره به ظرفیت قانونی بودجه گفت: تاکید داریم که با کمک مدیران سهم خوبی برای استان رقم بزنیم و ضمن ارائه ظرفیت ها، عملکرد سال ۹۸ دنبال می شود.

رودری عنوان کرد: توزیع اعتبارات در ۱۰ امور، ۲۸ فصل و بیش از ۹۰ برنامه امسال توزیع می شود که بیشترین اعتبارات به ترتیب در حوزه اقتصادی، خدمات عمومی، عمران شهری و روستایی قرار می گیرند.

وی افزود: تعداد سه هزار و ۵۰۰ پروژه نیمه تمام در استان کرمان داریم که برخی پروژه کوچک و تعمیر و نگهداری هستند و یکهزار و ۵۰۰ پروژه احداثی توسعه ای داریم که باید مورد اولویت برای تامین اعتبار باشند که مبانی و الگوی ما همان اگوی سال قبل است.

رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان کرمان با اشاره به دغدغه اعتبارات هزینه ای گفت: مدیران اعتبارات اجتناب ناپذیرترین موارد ازجمله حقوق پرداخت کنند و تفاوت توزیع در بین هیچکدام از دستگاه ها وجود ندارد و ۲ هزار نیروی قراردادی با نگاهی واحد و سرانه اضافه کار مشترک دیده شدند.

مهدی حسینی نژاد رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمان نیز در این نشست گفت: ۴۴ میلیارد تومان تسهیلات تبصره ۱۸ در سال ۹۸ در استان پرداخت شده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 11 =