برداشت و خرید تضمینی گندم در استان اردبیل آغاز شد

اردبیل - ایرنا - برداشت گندم از مزارع دیم و آبی منطقه مغان و خرید محصول استحصالی کشاورزان مناطق گرمسیری شمال استان اردبیل آغاز شد.

به گزارش ایرنا، امسال در سطح ۳۰۵ هزار هکتار از اراضی کشاورزی استان اردبیل محصول گندم کشت شده و برداشت این محصول از مزارع دیم و آبی شمال استان در شهرستان‌ بیله‌سوار آغاز شده است.

به گفته مسوولان جهاد کشاورزی استان اردبیل، برداشت محصول از مزارع شهرستان‌های پارس‎آباد، اصلاندوز و گرمی مغان و نیز مزارع مناطق سردسیری استان نیز به تدریج آغاز

می‌شود.

همزمان با آغاز برداشت محصول، عملیات خرید تضمینی محصول برداشت شده گندم مازاد بر نیاز کشاورزان استان اردبیل نیز نیز توسط مراکز شرکت غله و خدمات بازرگانی شروع شده است.

مدیرکل غله و خدمات بازرگانی استان اردبیل روز شنبه در مصاحبه با خبرنگار ایرنا با اشاره به پیش‌بینی ۴۴ مرکز خرید محصول گندم برداشت شده در استان گفت: خرید گندم از کشاورزان با نرخ تضمینی به عنوان بزرگترین عملیات خرید محصول تا دریافت آخرین محموله تحویلی از کشاورزان ادامه می‌یابد.

علی نوبخت افزایش ۴۷ درصدی نرخ خرید تضمینی گندم نسبت به سال گذشته را گامی در راستای حمایت دولت از کشاورزان ذکر کرد و افزود: سال گذشته هر کیلوگرم گندم به قیمت ۱۷ هزار ریال خریداری می‌شد ولی امسال به نرخ ۲۵ هزار ریال با چهار درصد افت مفید و یک درصد افت غیرمفید خریداری می‌شود.

وی بیان‌کرد: طرح ملی خرید تضمینی گندم مازاد بر نیاز کشاورزان بر اساس برنامه زمان‌بندی شده جریان دارد و مبلغ گندم خریداری شده از کشاورزان استان اردبیل پس از ثبت میزان خرید در سامانه مرتبط به صورت متمرکز از طریق بانک عامل به حساب کشاورزان واریز خواهد شد.

مدیرکل غله و خدمات بازرگانی استان اردبیل همچنین با اشاره به وجود ۳۵۰ هزار تن ظرفیت ذخیره گندم در انبارها و سیلوهای استان گفت: محدودیتی برای ذخیره گندم مازاد کشاورزان استان وجود ندارد و محصول خریداری شده به نزدیک‌ترین انبار منتقل می‌شود.

وی با اشاره به ادامه ممنوعیت خروج گندم تولیدی از استان اردبیل به سایر مناطق کشور اضافه‌کرد: برای خروج محموله‌های گندم خریداری شده از استان به شرط خرید بالاتر از نرخ دولتی تضمینی مجوز موردی قابل رصد مبداء و مقصد محموله به خریداران صادر می‌شود.

نوبخت از آموزش مجازی عوامل خرید تضمینی گندم و رعایت پروتکل‌های بهداشتی در مراکز خرید برای تامین سلامت عمومی جامعه خبر داد و افزود: هم‌اکنون ۱۲۰ نفر نیروی آموزش دیده در استان در عملیات کیفیت‌سنجی، خرید و تحویل گندم فعالیت می‌کنند.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل نیز با اشاره به آغاز برداشت محصول گندم از مزارع شمال استان اعلام‌کرد: امسال ۳۰۵ هزار هکتار از اراضی استان به کشت گندم اختصاص یافته است.

احمد شهریار در مصاحبه با ایرنا گفت: مزارع گندم استان در بهار امسال شرایط مساعدی برای افزایش تولید داشت ولی با شدت گرفتن گرما و باد گرم کم سابقه اوایل خردادماه، سطوحی از مزارع استان دچار تنش و کاهش احتمالی تولید شده است.

وی بیان‌کرد: هنوز میزان دقیق تولید گندم استان مشخص نیست ولی پیش‌بینی می‌شود که میزان تولید امسال به حدود ۵۸۰ هزار تن برسد.

به گزارش ایرنا، ۷۵۰ هزار هکتار از اراضی استان اردبیل کشت می‌شود که ۲۷۰ هزار هکتار آن اراضی آبی و ۴۸۰ هزار هکتار نیز جزو اراضی دیم است.

محصول گندم با حدود ۳۰۵ هزار هکتار، بیشترین سهم اراضی کشت محصول کشاورزی در استان اردبیل را دارد.

استان اردبیل کمتر از یک درصد مساحت ایران را دارد ولی با تولید سالانه ۴.۵ میلیون تن انواع محصول کشاورزی، چهار درصد تولیدات کشاورزی کشور را به خود اختصاص داده است.

این استان با تولید حدود ۶۰۰ هزار تن گندم، ۷۵۰ هزار تن سیب‌زمینی و ۴۵۰ هزار تن انواع محصولات باغی، سهم عمده‌ای در تامین نیاز به محصولات کشاورزی کشور را دارد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 12 =