۱۷ خرداد ۱۳۹۹،‏ ۱۵:۵۲
کد خبرنگار: 1782
کد خبر: 83812060
۰ نفر

برچسب‌ها

نمایشنامه «پنجگانه خون، خور و ملمداس» تبدیل به کتاب شد

بندرعباس- ایرنا- مجموعه نمایشنامه «پنجگانه خون، خور و ملمداس» توسط انتشارات «نسیم بادگیر» با موضوع اسطوره «ملمداس» منتشر شده است.

مجموعه نمایشنامه «پنجگانه خون، خور و ملمداس» شامل دو نمایشنامه «پنجگانه خون، خور و ملمداس» و «غزل پری دریایی» است.

این مجموعه دومین کتاب علیرضا داوری مؤلف و نویسنده این مجموعه نمایشی است که پس از نمایشنامة «موغلی پنا» سال گذشته رونمایی شد.

«نمایش "موغلی پنا"» داوری نمایشنامه نویس و کارگردان تئاتر هرمزگانی براساس نمایشنامه خانه برناردآ آلبا اثر فدریکو گارسیا لورکا اثری از گروه تئاتر آئینه جنوب است.

مجموعه نمایشنامه «پنجگانه خون، خور و ملمداس» داوری با نگاهی به نمایشنامه «داستان های بارش مهر و مرگ» عباس نعلبندیان و تلفیق آن با  اسطوره و افسانه های هرمزگانی است که در واقع محصول و نتیجه کلاس های انجمن نمایش است.

مؤلف و نویسنده این مجموعه نمایشی روز شنبه درجمع خبرنگاران گفت:‌ مردم هرمزگان به زندگی در زیر دریا معتقدند و داستان ها از این زندگی دارند انسان گونه که دل به آدمیان می بندند و چون خود را نشان دهند آدمی را کشته خویش می کنند.

علیرضا داوری ادامه داد: فریباترین این موجودات «ملمداس» است؛ زنی زیبا که در شب های مهتابی با سرودی دل نشین به سراغ ماهیگیران و جاشوهای جوان می رود و چون آن ها را به چنگ آورد از آنان کام می گیرد و سپس با پاهای اره مانند خویش آنها را قطعه قطعه می کند.

وی ابرازاداشت: نکته قابل توجه در این مجموعه نمایشنامه این است که تحلیل فرمالیستی که پراپ سال ها پیش در مورد قصه های پریان روسی انجام داده بود، در حوزه قصه های بومی استان هرمزگان نیز قابل اجراست.

این نمایشنامه نویس هرمزگانی بیان داشت: همچنین با استفاده از هرم فریتاگ و نظریات ارسطو در مورد ساختار نمایش می توان ویژگی های دراماتیک بسیار قابل تامل و ارزشمندی را در این افسانه یافت که آنها را برای اقتباس مناسب می سازند.

نمایشنامه «"پنجگانه خون، خور و ملمداس" برای نخستین بار توسط گروه تئاتر آیینه جنوب به کارگردانی علیرضا داوری با هنرنمایی نسرین جعفری  در نقش ملمداس، معصومه جعفری در نقش دختر، فرناز عسکری در نقش حوری، رضا جعفری در نقش داماد و عارف رمضانی در نقش مرد بهمن ماه سال ۹۵ در سی و پنجمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر در تالار قشقایی تئاتر تهران به روی صحنه رفت.

نمایشنامه «غزل پری دریایی» نیز برای نخستین بار توسط گروه تئاتر آیینه جنوب به کارگردانی علیرضا داوری با هنرنمایی عبدالرضا بلوچ نژاد در نقش حاج موسی، فریده گرمساری در نقش سیما- آمیس، مجید جمشیدی در نقش ابرام، کورش سلمانی در نقش بامرد رودانی، فریده سلمانی در نقش بی بی، سیما دهقانی در نقش دختر شیخ زاهد، ساجده حاجی زاده در نقش پری دریایی، بهمن ماه ۹۳ در سی و سومین جشنواره بین المللی تئاتر فجر در تالار استاد انتظامی تهران به روی صحنه رفت.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 8 =