استاندار: موج دوم کرونا در کرمانشاه آغاز شده است

کرمانشاه- ایرنا- استاندار کرمانشاه گفت: نشانه‌هایی مبنی بر آغاز موج دوم کرونا در کل کشور وجود دارد اما در استان کرمانشاه به طور قطع این موج آغاز شده است و احتمال می‌دهیم خسارتمان از موج اول سنگین‌تر باشد به گونه‌ای که تاکنون حدود ۳۰۰ نفر بستری شده‌اند.

هوشنگ بازوند روز شنبه در جلسه شورای اداری استان در سرسرای شهدای دولت استانداری اظهار داشت: در موج اول بیماری کرونا حداکثر ۱۹۴ تخت بیمارستانی در استان اشغال شد اما با آغاز موج دوم تاکنون تخت های بیمارستانی اختصاص یافته بیماران کرونایی به ۲۵۶ تخت رسیده است.

وی از تعطیلی یک هفته ای بازارچه مرزی جوانرود و تالارهای پذیرایی خبر داد و گفت: اگر مردم همانند موج اول بیماری با مدیران استان همکاری نداشته باشند تمام وقت آنها صرف این بیماری می شود و این موضوع ممکن است باعث شود تا مدیران نتوانند به برنامه های اصلی استان رسیدگی کنند.

بازوند، خواستار اقناع سازی مردم توسط مدیران کل دستگاه های اجرایی و رسانه ها شد و افزود: کارمندانی که مسن هستند و یا بیماری زمینه ای دارند می توانند دورکاری کنند.

استاندار کرمانشاه همچنین خواستار استفاده از ماسک توسط مردم هنگام مراجعه به دستگاه های اجرایی شد و گفت: ممکن است تا ۲ سال آینده مجبور باشیم که میزبان این بیماری باشیم لذا باید خودمان را با شرایط سازگار کنیم چرا که کرونا بیماری پیچیده ای است و برخلاف گمانه زنی ها با گرمتر شدن هوا از بین نرفت و تاثیرش کم نشد.

رزمایش همدلی نمایش انسجام ملی بود

بازوند در ادامه با اشاره به برگزاری رزمایش همدلی برای کمک به اقشار آسیب پذیر بیان داشت: در مدت برگزاری این همایش ۱۰۰ میلیارد تومان در استان جمع آوری و توسط گروه های جهادی کمیته امداد، ارتش و سپاه و سایر گروه های مردمی در میان نیازمندان توزیع شد.

مدیران دستگاه های اجرایی در سال جهش تولید باید تسهیل گر باشند

استاندار کرمانشاه در ادامه بااشاره به سال جهش تولید از مدیران دستگاه های اجرایی خواست برای کارآفرینان و سرمایه گذاران تسهیل گری کنند.

به گفته بازوند، تسهیل گری باید به گونه ای باشد که صدور مجوز از یک هفته به یک روز کاهش پیدا کند.

او از تهیه سند و تعریف پروژه ها برای سال جهش تولید خبر داد و تاکید کرد: باید بروکراسی اداری سخت گیرانه کنار گذاشته شود تا سرمایه وارد استان شود.

بازوند، از نیاز استان به ۲۰ هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری برای جبران خسارت های اقتصادی کرونا در استان خبر داد و گفت: این مقدار سرمایه باید توسط بخش خصوصی و بانک ها تامین شود.

سخت گیری نسبت به کشت برنج باید برداشته شود

استاندار کرمانشاه همچنین خواستار پایان دادن به سخت گیری ها در زمینه کاشت برنج در استان شد و گفت: وقتی یک هکتار زمین حدود ۶۰ میلیون تومان سود به برنج کاران می دهد چرا ما باید در مناطقی از استان که مستعد کاشت برنج هستند جلوگیری کنیم و فرمانداران باید در این زمینه با کشاورزان همکاری کنند.

بازوند در ادامه خطاب به مدیران استان گفت: اگر شهرستانی نتواند اعتبار تخصیص یافته خودش را جذب کند در کمیته تخصصی، اعتبارات جا به جا می شوند و هیچ شهرستانی حق اعتراض نخواهد داشت.

مقام عالی دولت در استان در ادامه به اجرای طرح گرمسیری نیز اشاره کرد و گفت: از ۲۳ هزار هکتار زمینی که در مرحله اول اجرای طرح گرمسیری باید آبی می شد تاکنون هشت هزار هکتار آبی شده و تکمیل شدن کامل مرحله اول طرح تا استان ایلام حدود سه هزار میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد که خوشبختانه از اعتبار ۶۵۰ میلیارد تومانی امسال این طرح حدود ۳۰۰ میلیارد تومان به استان ابلاغ شده است.

دستگاه های اجرایی برای تامین پاداش پایان خدمت اموال منقول و غیرمنقولشان را بفروشند

استاندار کرمانشاه در خصوص مشکلات به وجود آمده پرداخت پاداش پایان خدمت بازنشستگان و نیز بازخریدی کارمندان گفت: شرایط بودجه کشور برای پرداخت این پاداش ها مناسب نیست در نتیجه همانگونه که مجلس شورای اسلامی مصوب کرده است؛ دستگاه های اجرایی می توانند برای پرداخت این هزینه ها، اموال منقول و غیرمنقول خودشان را بفروشند و به این منظور باید به صورت هفتگی کمیته مربوطه برگزار شود.

۶۸۰ میلیارد تومان سهم استان کرمانشاه از خسارت واحدهای خسارت دیده از کرونا

بازند در بخش دیگری از سخنانش از تخصیص ۶۸۰ میلیارد تومان تسهیلات به واحدهای آسیب دیده استان خبر داد و بیان داشت: واحدهای ما تا ۲ ماه فرصت جذب این تسهیلات را دارند و خوشبختانه قرار شده تا بانک ها در قبال این تسهیلات چک و سفته قبول کنند و نیازی به سند ملکی برای وثیقه نباشد.

به گفته وی، ۵۰ درصد این تسهیلات برای واحدهای بالای ۵۰ نفر سهم دستمزد نیروها است و نیز برای واحدهای زیر ۵۰ نفر ۷۰ درصد تسهیلات به منظور دستمزد تعیین شده است.
رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: تاکنون ۱۶۹ هزار و ۴۲۵ نفر در کشور به طور قطعی به ویروس کرونا مبتلا شده و با فوت ۷۵ نفر در ۲۴ ساعت گذشته، جان باختگان کرونا در کشور به ۸۲۰۹ نفر رسید.

کیانوش جهانپور روز شنبه درباره آخرین آمار مبتلایان قطعی به ویروس کرونا در کشور بیان کرد: از دیروز(جمعه) تا امروز(شنبه) ۱۷ خرداد ۱۳۹۹ و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، ۲۲۶۹ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شد که ۵۲۷ مورد بستری شدند. با این حساب مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به ۱۶۹ هزار و ۴۲۵ نفر رسید.

وی ادامه داد: متاسفانه در طول ۲۴ ساعت گذشته، ۷۵ بیمار کووید۱۹ جان خود را از دست دادند و مجموع جان باختگان این بیماری به ۸۲۰۹ نفر رسید.

سخنگوی ستاد مقابله با کرونا وزارت بهداشت گفت: خوشبختانه تاکنون ۱۳۲ هزار و ۳۸ نفر از بیماران، بهبود یافته یا از بیمارستان‌ها ترخیص شده اند.

اخبار مرتبط